25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Don-kanyar Emlékjáték



Írd ide hozzászólásod:

Pras
Pras [5484]
A játék a 2. magyar hadseregnek, közvetetten a világháborúk magyar-, és általában vett polgári és katonai áldozatainak kíván sajátos módján emléket állítani.

Novemberben futott le egy próbaütközet, mikor eszembe jutott, milyen lenne egy, a blogon a PCDome olvasóival „lejátszott” csata alapvetően szöveges alapúan? Őszintén, a dologhoz talán én magam álltam a legszkeptikusabban, de aztán egyre inkább tető alá sikerült hozni az ütközetet, és szerencsé(m)re érdeklődő is akadt szép számmal. Ekkor merült fel bennem a következő lépés – a játék segítségével (Combat Mission: Barbarossa to Berlin) kissé előtérbe hozni, az eszekbe juttatni az „elfeledett hadsereget”, és annak számtalanszor és számtalan módon megírt, mégis kissé ködös tragédiáját. Igazságtalan lenne azonban milliónyi áldozattal és elszenvedővel szemben, ha pusztán ezt az egy mozzanatot emelnénk ki szerencsétlen huszadik századunkból, de értelemszerűen térben és időben mind gondolkodásunk, mind eszközeink végesek; ezért talán a legjellemzőbb és grandiózusabb eseményt (persze ezzel lehet vitatkozni, hiszen sem nem ezzel kezdődött a vesszőfutásunk (Gyorshadtest, ha csak közvetlenül a Keleti Frontot nézem, pedig nézhetnénk évszázadokat is), sem nem ezzel zárult. Ezen kívül a dátum is nyomott a latban a választással. Így formálódott ki ekkor már közös elképzelésünk:

Hőseink emlékére harcba hívjuk a Dome „lakosságát”!

Lényeges, hogy a játszhatóságot igen erősen szem előtt tartottam, ezért a pálya NEM tökéletesen autentikus sem egységeiben, sem terepjellegzetességeiben. Egyfelől a kezelhetőség és átláthatóság (no meg a kevesebb „papírmunka”) érdekében egy négyzetkilométerre próbáltam beszorítani olyan események szimbólumait, amelyek esetenként napokon keresztül tartottak, és hetekkel eltértek egymástól; másfelől a magyar egységek sokkal jobb állapotban és ellátottságban vannak, mint a valóságban, az egységek pedig kevertek, ahogy a harci szituáció is.

SZABÁLYOK

1.) A játékon a PCDome fórumozójai közül kivétel és korlátozás nélkül bárki részt vehet. A szabályokat ezért a közérthetőség és a fórumozók számára egyszerű kezelhetőség irányába próbáltam elvinni, ugyanakkor megtartani a komplex, nagyfokú önállósággal bíró parancsnoki rendszert, ami persze meglehetősen nagy ellentmondás, amit feloldani csak elég komoly melóval lehet, így kérem a játékosokat, hogy a körváltásokkal legyenek türelmesek.
2.) A játékosok szabadon elhagyhatják a játékot, visszatérhetnek, vagy bekapcsolódhatnak játék közben.
3.) Minden egyes játékos egy védőkörletet, vagy harccsoportot vezet, ami nem autentikus a játszhatóság miatt, azonban azok harcértéke a valóssal egyező. A játékos vagy maga választja ki, hogy mely csoportot kívánja vezetni (Ezen viszont a későbbiekben már NEM változtathat!), vagy kisorsoljuk.
4.) A játékos teljes szabadsággal bír az egységei felett, azaz a korábbi rendszerrel ellentétben, ami az övé, annak kizárólag ő parancsol. A teljes harchelyzet ismeretében, esetleg a többi játékos közötti kommunikációt mérlegelve belátása szerint dönt, ezt kötelességem a játékra a lehető legteljesebb mértékben átültetni. Ennek érdekében a játékost segítendő, lentebb kitérek az alapvető lehetőségekre, de jóval kreatívabbnak is lehet lenni. Aki követte az előző játékot, tudja, mi(k)ről van szó.
5.) A játék a 2. magyar hadsereg számára kijelölt front egy képzeletbeli szakaszán zajlik, fikcionális egységekkel, amelyek azonban hónapra pontosan korhűek. Orosz részről ugyanez.
6.) A játék alapvetően 9 résztvevőre van „tervezve”, de ha a KEZDŐ jelentkező-szám ezt meghaladja, akkor minden új jelentkező kap csapatot! Amennyiben a „létszámtúlteljesítés” játék közben történik meg, ott az új jelentkezőnek már nem tudok csapatot biztosítani sajnos. Ha a kezdő létszám 9 alatt található, úgy a nem használt csapattestek tartalékban maradnak, és kitérnek az összecsapások irányából, hogy az újonnan, játék közben jelentkezők nagyjából épségben vehessék át az irányításukat. Ez a védőkörletekre nem vonatkozik, ott sajnos lőni kell, mint az állat. (Vagy nem kell. Ez is megoldható …ugye, kedves játékos? =) )
7.) Egy Dome-on prezentált játékbeli „kör” változó időintervallumot jelenthet a valóságban, de max. öt percet.
8.) Hogy a blog-szférát ne floodoljuk rommá, a játék a fórumban fog zajlani, ebben a topicban.
9.) A szabályok időközbeni módosítására – a játék minnél jobb kihasználtsága érdekében – a jogot fenntartom.

Uraim! Ennyi. Aki az előzőből sajnálta, hogy kimaradt, avagy nem tudja, miről van szó, de kedvet kapott hozzá, és az is, aki évek óta tologatja a CM terepasztalát: itt a lehetőség! …mondhatnám: újraírni a történelmet, de mivel kapcsolódni szerettem volna (legalább ennyiben) a témához, a feladat: kvázi lehetetlen globálisan. Nem lehetetlen viszont lokálisan! A parancs:

Megakasztani az ellenség előretörését, vagy kitartani legalább 45 percig!

A játékos persze „gondolatban” felelősséggel tartozik az alá beosztott emberéletek felé, azaz elsődleges döntése az lesz, hogy az általa vállalt áldozat szükséges-e a „nagyobb cél” érdekében, vagy hasztalan és értelmetlen. Cselekvési szabadsága miatt semmi nem tiltja neki azt sem, hogy visszavonuljon.

A játék indulása 2009. jan. 12.-ére volt tervezve, de a körülmények miatt valószínűleg előbb elindul elfoglaltságaim miatt (decemberben több időm lesz, ami színvonalasabb megvalósításban fog megmutatkozni reményeim szerint).

ELŐZETES CSAPATVÁLASZTÁS/SORSOLÁS

TÉRKÉP A VÉDMŰVEKRŐL
Választható csapatok:
VÉDELEM
1. számú védőkörlet
2. számú védőkörlet
3. számú védőkörlet
4. számú védőkörlet
5. számú védőkörlet
FELMENTŐ CSAPATOK
I. harccsoport
II. harccsoport
III. harccsoport
IV. harccsoport

Mivel a védőkörletek kezdettől harcban állnak, így a játékosokat kérném elsődlegesen őket választani, de nincs megkötés, azaz ha valaki ellentámadó, vagy felmentő csoporttal kíván lenni, ugyanúgy belenyúlhat abba is. Megjegyzem, hogy a támadócsoportok általában nagyobb értéket képviselnek, de a védőkörletek feladatai ettől függetlenül is nehezebbek (eleinte… aztán már ugyanakkora szívás lesz mindenkinek. ^^ )
Ha a játékosok úgy kérik, mindez a fenti sorsolható is.

SEGÉDLET A JÁTÉKOSOKNAK

A csapatok vezetése nem ördöngősség, megfelelő vezetésük már annál inkább. A játékostól semmiféle előismeret nem szükséges a játék szimulációs programját adó CMBB-ről, de „beleélő-tehetség”, józan ész, és némi taktikai érzék és helyzetfelmérő képesség ajánlott ott, ahol körülbelül két zászlóaljnyi ember tolja egymásra a sorozatokat. Ehhez nagy segítséget nyújthatnak a többi játékos, esetleg a tapasztaltabb CM-ezők segítségei, de ekkor se feledjétek, hogy a csapataitokat kizárólag Ti vezetitek! Azaz az lesz, amit végszóként Ti mondtok. Ha egy körben egy parancsnoktól nem érkezik utasítás (mert beteg, disznót vág, vagy pusztán nincs ötlete / kedve (Ez utóbbi esetben kérném a játékost, hogy jelezze, ha kiszállna, hogy csapatait esetlegesen időben átvehesse más!), csapatai igyekeznek nem saját szakállra cselekedni, kivéve, ha a helyzet kritikus. A parancsnoki joga ekkor is megmarad, azaz a csapatának más ekkor sem parancsolhat, és a következő körben ugyanúgy ő utasít!
Na, de mégis mit „utasít”?

Mozgásparancsok
A legalapvetőbb dolog, hogy egységeit a parancsnok mozgathatja. A következő parancsok bármilyen kombinációja állhat elő, tetszőlegesen bonyolult útvonalon:
Mozgás – A csapatok „sétasebességgel” mozognak, ellenséges tűzre reagálnak.
Futás – A csapatok egy bizonyos határig nem foglalkoznak (…igyekeznek nem foglalkozni) az ellenséges tűzzel, és lehető leggyorsabban igyekeznek elérni céljukat. Ez persze (hóban pláne) hamar fáradtsághoz vezet. Ilyenkor a parancs definíciójából kifolyólag a páncélosok sebessége a gyalogsághoz, és egymáshoz képest is eltérő, és a terepjellegzetességek is befolyásolják! (Egy Párduc – ha lenne, höhöhö – jóval gyorsabban „fut végig” az úton, mint mondjuk egy Tigris. Ráadásul a Tigris a rosszabb talajnyomás-értékek miatt könnyebben le is ragadhat a sárban, mély hóban.)
Előretörés – A csapatok fedezékről fedezékre, ellenséges tűz alatt próbálnak előretörni a megadott pozícióba, vissza is lőnek olykor-olykor.
Támadás – Gyakorlatilag roham. Ehhez azt hiszem, sok hozzáfűznivaló nem kell – célszerű az ellenség közvetlen közelében, csak kis távolságon alkalmazni. Bár ezen a pályán szinte egyáltalán nem célszerű – az oroszok házhoz jönnek úgyis.
Kúszás – Igen lassú mozgás, fárasztó, de legkevésbé van az egység kitéve ellenséges tűznek. Visszalőni nem tud.
Fordulás – Az egység irányba áll. Ritkán használt parancs, de ágyúknál és harckocsiknál (Ahol a frontpáncélzat döntően erősebb) pl. értékes másodperceket takarít meg, ha az eleve jó irányban áll.
Csak járműveknél:
Vadászat – A harckocsi haladása során ellenséges járművekre figyel. Amint meglát ilyent, megáll, irányba fordul, és addig nem megy el onnét, amíg a célt le nem küzdi.
„Lőj és iszkolj” – A harckocsi előretép teljes sebességgel az első kijelölt pontig, majd megáll, lead pár lövést, és visszakotródik a második ponthoz. Csak két ponttal, és kizárólag két ponttal megadható parancs – egyébként, elég haszontalan.
Teknőrejtő pozíció keresése – na, ez feltételezem, ritka érthetetlen elsőre, de ezen segítünk: minden harckocsinak van egy méretéből adódó sziluettje, és jellemzően minden harckocsi optikájától és lövegétől függően tud „jól célozni”. Minden harckocsinál előny viszont, ha kicsi, így nehezebben eltalálható (az orosz T harckocsicsalád pl. a mai napig inkább az alacsonyságára épít). Ez a parancs azt teszi, hogy a harckocsi elindul a vonalon, és keres eyg olyan helyet, ahonnét az ellenség csak a tornyát látja! Azaz: ő simán ki tud lőni, de őbelőle alig a torony látszik – nehezebben eltaláható. Ez egy nagyon jó koncepció, és roppant hasznos, csak sajnos érdemesebb „manuálisan” csinálni, mert a CM AI-je ezt elég szarul kezeli le. De hát erre vagyok itt pl. én, ugye… =) A terep egyébként ebben a játékban kevés ilyen lehetőséget ad, mert alapvetően sík, de kevés ilyen hely azért akad.
Tolatás – A harckocsi – meglepő módon – tolatni fog. Ez azért jó, mert a (típusfüggően) jóval páncélozottabb elejét mutatja az ellenfélnek végig – kivéve persze, ha az ellenség felé tolat…

Lényeges tudni, hogy minél bonyolultabb egy útvonal, az egységnek annál több időbe fog telni „felfogni” azt. Ez függ a tapasztalati szintjétől, pszichés állapotától, és a parancsnok közelségétől / rádió meglététől. Mindezekkel a játékosnak nem kell számolnia, az egység elindul, amikor elindul, de azért jó tudni, hogy egy pánik határán lévő, rádióval nem bíró, csapataitól elszakadt harckocsi akár perceket is tökölhet, míg végrehajt.

Tűzparancsok
Tűz – Evidens. Akkor kell használni, ha az egység rejtőzik, de mi épp akkor akarjuk megnyitni a tüzet, vagy pl. személyesen akarjuk a célpontot kijelölni. Elengedhetetlen parancs tüzérségi megfigyelőnél (aki a tüz.megfigyelővel [szakszóval: Harrty Spotter] rendelkező védőkörletet válaszja, nem kell megijedni, elmagyarázom, hogy működik, és nagyon fogja szeretni).
Ív figyelése – Ha a játékos painttal begányol egy „tortaszeletet”, aminek a csúcsa a figyelő egység, akkor pl. rejtőzéssel kombinálva ha én ezt beviszem CM-be, a következő fog történni: az egység rejtőzik, de figyeli a kijelölt ívet és távolságot, és ha valaki belemegy, azonnal tüzet nyit. Pl. vicces parancs ezt lángszóróssal eljátszani, hiszen annak a lőtávolsága 30-40 méter, így távolról veszélytelen. De ha már csak akkor veszik észre, ha épp arcba nyal egy lángcsóvával… a pályán egyébként nincs lángszórós.
Páncélosok figyelése íven – Olyasmi, mint a „vadászat”, csak itt a harckocsi áll, és amint ellenséges jármű megy bele a területbe, lő rá. Tehát gyalogságra nem „reagál”. Hasznos parancs pl. páncéltörő ágyúknál.
Ködösítés – Ha a csapat rendelkezik ködgránátokkal, azokat ellövi oda.
Lényeges, hogy tüzet vezényelni nem csak konkrét, de bármilyen célpontra lehet. Azaz: akkor is végigpásztázható pl. egy géppuskával egy erdősáv, ha egyébként nincs benne semmi, csak a játékos úgy sejti. Megnyugtatok azért mindenkit, itt nem lesz gond a célpontokkal.

Egyéb
Rejzőzés – Nem szabad ezt alábecsülni! Az időben, kellő közelről megnyitott tűz olykor emberek tucatjait mentheti meg a távolról megnyitott lövöldözés felfedő hatása után arcba kapott ellentűztől, ami mondjuk puskagolyó helyett 300-as rakéta… az egységek jó hatásfokkal rejtőznek.
Fedél nyitása zárása (csak járműveknél) – „Nyitott harckocsi” (parancsnok a toronyban áll) mögé nem lehet beparkolni egy T-34-essel úgy, hogy abból az semmit nem vesz észre; viszont a zárt harckocsiban nem olyan könnyű fejbelőni a parancsnokot egy szál puskával.
Szünet hozzáadása: Az egység minden parancsot végrehajt, amit előbb vagy később kapott – de csak miután megvárta a kijelölt időt. Azaz: késletetni lehet a parancsok végrehajtását, max. 50 másodperccel. Kivétel ez alól a tűzparancsok összessége. Fontos tudni, hogy ez az egység „saját késleltetésére” rakódik rá, azaz a fent említett „felfogási időre”. Azaz, ha azt mondod a gyalogosnak, hogy „Menj ide, aztán kússz ide, aztán onnan rohamozd ezt!”, és ő ezt 13 másodperc alatt abszolválja, majd közlöd, hogy „De várj erre 20 másodpercet”, akkor 33 másodperc múlva indul meg. Nem olyan lényeges, csak hogy tiszta legyen.

Taktikai megjegyzések címszavakban, az előző játék tanulságai alapján
- A harckocsik nem halhatatlanok. Sőt. Ők a legnagyobb agyaggalambok.
- A páncéltörő ágyúk baromi értékesek.
- A géppuskák effektív lőtávolsága akár 1000 méter felett is lehet. Sűrűn mozgatni őket nem érdemes, mer – akárcsak az ágyúknál – felállításuk időbe telik, úgy fél-egy percbe.
- Nyílt terület nem túlélhető.
- Néha adódhat olyan helyzet, ahonnét a legokosabb: lelépni.
- Az aknavetők olyan célra is lőhetnek, amelyre ők maguk nem látnak rá, de a velük kapcsolatban lévő parancsnok igen.
- A magyar csapatok együtt is alacsonyabb harcértékkel bírnak, mint az oroszok – hát még, ha nem is dolgoznak együtt!
Aztán minden más úgyis játék közben fog eszembe jutni, de ildomosabb lenne, ha nem én „segítenék”, hanem bárki más. ^^ Ha bármi nem világos, nyugodtan lehet támaszkodni a régi CM-esekre, és azokra, akik az előző csatát végigküzdötték a blogban.

Kérnék mindenkit továbbá, hogy ha épp baromira ráér, akkor a majd mellékelt térképen a parancsait jelölje, mert én csak így tudom teljesen pontosan azt „csináltatni”, amit a játékos gondol. Egyébként ha már megvannak a parancsnokok, mindenkinek leírom, hogy PONTOSAN mije is van, de ha megnézi a listát, és rágúglizik, ugyanazt meg fogja kapni.

Ha bárkinek hozzáfűznivalója van BÁRMIHEZ, pl. a szabályokhoz, ne fogja vissza magát. Ja! És vagy lehet jelentkezni a csapatokhoz parancsnoknak, vagy szavazhatunk arról, hogy sorsoljuk-e inkább.

Én pedig gyűjtök adatokat, idézeteket, ilyesmiket a játék indulásáig a Don-kanyarról (elvégre a felidézés / megemlékezés a cél a háttérben), de ha bárki más is affinitást érezne ehhez, bátran! Nálam nem nehéz az ilyesmit jobban csinálni.

Vissza