25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

eBook olvasók



Írd ide hozzászólásod:

Pras
Pras [5484]
Igen, ennek kapcsán az erős kérdést, hogy megéri-e, a mai napig nem tudnám röviden megválaszolni. Többtényezős a játék.

Személy szerint visszafogottan vásárolok könyveket, akár boltról, akár antikváriumról van szó. Töredékét sem, mint ami valójában érdekelne; főleg az árszabás miatt. Most pl. van egy, a népi építészettel foglalkozó kurrens könyvsorozat, darabja átlag háromezer forint (ez, ugye, egy új könyv esetében nem egy nagyon elborult árképzés, de egy jó állapotú, használt klasszikusért is csuklóból felköhögtetnek legalább kétezret), ebből már megvásároltam négyet, tehát ráköltöttem eddig tizenkétezret. Ez masszív pénzt, de még mindig kisebb "fajlagos költség", mintha azt veszem, hogy ez idő alatt az e-book olvasóval hány hasonló értékű könyvet olvastam el több, mint negyvenezerért, függetlenül attól, hogy természetesen a könyv mindig új kiadás, az e-book olvasónál pedig nem feltétlenül, így ott ez az érték folyamatosan javul. Kicsit bennem van az is, hogy a papírnál kevés üzembiztosabb dolgot sikerült eddig feltalálni adatrögzítésre, tehát az e-könyv vásárlásban ez is némileg visszafog. Ha nem annyival olcsóbb, akkor már inkább a hagyományost, ugye...
A teljes igazsághoz viszont hozzátartozik, hogy ez a két médium számomra nem helyettesítő termékek. Máskor és máshogy olvasok másfélét nyomtatottan és e-bookon. Említettem, hogy személy szerint este csak kindle-n tudok olvasni az albérletben, de otthon, ahol van olvasólámpám, ott is sokkalta szívesebben olvasok az olvasó fényénél, mint a fél szobát zavaróan bevilágító lámpánál; nappal viszont zömmel nyomtatott dolgokat olvasok. Más a "mit" is, e-n főleg klasszikusokat (halálosan ingyen), regényeket (ha tolvaj vagyok, akkor ingyen, itt pl. az ASoIaF-sorozatra gondolok) és tudományos szakcikkeket (némelyike ingyen...), on-line folyóiratokat nézek. Az előbbiek esetében ez azért mégiscsak komoly megtakarítás, az utóbbiak esetében pedig sűrűn optimális megoldás, mivel nem kell nyomtatnom. Aztán az is tény, hogy a kétféle piac azért nem feltétlenül fedi egymást; most így hirtelenjében pl. biztos vagyok abban, hogy a fent emlegetett magyar kultúrtörténeti könyvsorozat aligha van fent valahol digitálisan; ezzel szemben meg ugye egy PDF-ben lehúzott szakcikk meg nem lesz bent a könyvesboltban, ahogy a kisváros könyvtárának sem küldik meg feltehetően folyóirat formájában; pláne esélytelen, ha a forrás külföldi. Végül, ha vonatozik az ember gyereke, akkor sem mindegy, hogy egy ötszáz oldalas regényt milyen formában hurcol magával a többi fél tonna szemét mellett, ha egyébként mindkét formátum rendelkezésre áll. További kis plusz, hogy lassan már a MÁV is belép a századunkba és elkezdett wifit telepíteni. Nekem pölö nincs okostelefonom, tehát ha a laptopot nem hurcolom mindenhová magammal, akkor az olvasó egy opció a "szükségnetre".

A személyes tapasztalatom tehát azt mutatja a lehető legrövidebben összefoglalva, hogy azt olvasom e-bookon, amit amúgy papíron esetleg nem olvastam volna el, és ez fordítva is igaz (mivel pl. digitálisan eleve el sem érhető); ez pedig mindenekelőtt azt eredményezte, hogy ismét többet olvasok.
Ilyen értelemben számomra megérte! Hogy anyagilag is megérte-e, hát, arra majd a cucc élettartama válaszol, de elég igényesen összerakott dolognak tűnik. Lekopogom.
Épp két nappal ezelőtt fejeztem be Caesar feljegyzéseit a galliai háborúról a kindle-n.
Előzmény:

Vissza