Az angol változat után immáron magyarul is elérhető a Microsoft irodai programcsomagjának legújabb, XP jelzéssel ellátott verziója. A Standard, Professional és Developer változatban kapható csomag a megszokott fő alkalmazásokból áll, melyek mindegyike a 2002-es sorszámot kapta: Word 2002, Excel 2002, PowerPoint 2002, valamint Outlook 2002. A Professional változat ezek mellett tartalmazza az Access 2002-t is, a Developer csomag pedig a FrontPage 2002-t és a fejlesztői eszközöket.
Indítás után elsőként szembesülhetünk a Microsoft új regisztrációs módszerével, nevezetesen a Windows XP-nél is bevezetett termékaktiválással. Ez annyit tesz, hogy egy új terméket nem elég felinstallálnunk, a folyamatos használathoz aktiváltatnunk is kell azt, különben csak korlátozott (50) alkalommal futtathatjuk az alkalmazást. Az aktiválást intézhetjük online (ez a legegyszerűbb mód), vagy telefonon keresztül. Egy processzorcsere nem jelent gondot, az újrainstallálás után viszont ismét aktiválni kell a szoftvert.
Második dolog, ami feltűnik, az a programok felületének designbeli változása. Nem kell eget rengető újdonságokra gondolni, inkább árnyalatbeli különbségek és az aktív funkciókat jelző feltűnőbb jelölésekre gondolok a változás alatt. Viszont ezek a módosulások azonnal feltűnnek, csakúgy, mint például az, hogy a menük ritkábban használt elemei a WinMe Start menüjéhez hasonlóan eltűnnek. Ez van hogy jó, de ha valaki hozzászokott a menükben gyorsan, kurzornyilak által történő mozgáshoz, annak zavaró is lehet, hiszen így változhat, hogy mikor hányadik menüpont az, amire épp szükségünk van.
Használat során számos további kisebb-nagyobb újításra derült fény, melyek közül több igen hasznosnak bizonyult. Máshonnan vett szövegek beszúrásakor például mindig gondot okozott, hogy a formátumot kézzel kellett a meglévő szöveghez igazítani. Nos, ez mostantól nem így van, beszúrás után ugyanis megjelenik egy kis jel a szöveg végén, ahol egy legördülő menü fogadja kurzorunkat. Itt választhatunk, hogy az eredeti formázást akarjuk megtartani (feltéve, hogy volt ilyen), vagy a beszúrás helye alapján állapítsa meg a betűméretet és egyéb beállításokat a program.
Borítékok címzése során ért az újabb meglepetés, ugyanis a körlevél-készítő részt is feltuningolták, néhány kényelmi funkció beépítésével. Az adatok beolvasásánál egyszerűen kiválaszthatjuk, hogy egy rekordra csak akkor van szükségünk, ha annak megfelelő az értéke, így például könnyen kiválaszthatjuk a budapesti címeket.
Legjobban kiemelt – és az összes alkalmazást érintő – újítás a csoportos munka segítése. A dokumentum változásait másféle kijelzéssel mutatja a Word, a dokumentum szerkesztése közben pedig a menüből bármikor közös értekezletet hívhatunk össze a NetMeeting segítségével.
Igen erőteljes fejlesztést végeztek az internetre történő munkával kapcsolatosan is. Számos opcióval bővítették a HTML formátumba történő exportálási lehetőséget (igaz, még mindig feleslegesen túlbonyolított kódot generálnak az alkalmazások), és a fordított irányon is sokat javítottak. Így például Explorerben a jobb egérgomb hatására előjövő menüben találkozhatunk egy „Exportálás Microsoft Excel formátumba” opciót, mely a kurzor alatti táblázatot helyezi át automatikusan Excelbe.
Újdonság az alkalmazások ablakának jobb oldalán megjelenő ún. Munkaablak, mely néhány fontosabb opciót tesz elérhetővé a menüben való bóklászás nélkül. Ide tartozik például a legutóbbi dokumentumok megnyitása vagy a különböző típusú új dokumentumok egy kattintással történő létrehozása. Ugyanitt jelenik meg a vágólap tartalma is, ami külön praktikus, hiszen 24 darab függetlenül kezelt vágólap áll rendelkezésünkre, így a köztük való navigációt segíti ez az ablakrész. Innen érhető el a beépített szótár is, melyből sajnos a magyar verzió is csak egy angol-német változatot tartalmaz.
A PowerPoint is számos kisebb-nagyobb újítással bővült. A szövegek, szövegrészek megjelenítésére még több effektet találunk, az ebben a programban is megtalálható munkaablak pedig igencsak megkönnyíti a prezentációnk különböző paramétereinek beállítását. Pár kattintással adhatunk például beúsztatási effektet egy szövegnek, megadhatjuk a megjelenés sorrendjét, vagy összekapcsolhatunk különböző elemeket, hogy egyszerre jelenjenek meg.
Az új változat által elmentett file-ok – legye n szó Word dokumentumról vagy PowerPoint prezentációról – meglepő módon szinte teljesen kompatibilisek voltak a korábbi verziókkal. Tehát egy Office XP alatt elmentett Word file-t az Office 97 alkalmazása is simán megnyitott, és a PowerPoint prezentációval is csak annyi történt, hogy az újonnan bevezetett speciális effekteket nem jelenítette meg úgy, ahogy azt kellett volna, de ez szerencsére nem jelentette a teljes bemutató elrontását.
Az Office XP alapvetően nem hozott igazából annyi nagy változást a 2000-es verzióhoz képest, mint amennyire számítani lehetett volna, ennek ellenére sikerült ismét a legjobb irodai alkalmazáscsomagot elkészítenie a Microsoftnak. Hibái ellenére egy olyan programcsomagról van szó, mely mindenki igényeit kielégíti.
Az Office XP futtatásához legalább Windows 98 operációs rendszerre van szükség. A dobozon szereplő rendszerkövetelmény szerinti minimum egy Pentium 133-as 24 MB memóriával, de ezen bizonyára igen lassan fut már maga a Win98 is. Ajánlott rendszernek egy PIII-at írnak. A Microsoft Office Standard programcsomag ára kb. 150.000 Ft+ÁFA.