26 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Ismertető/teszt

Budapest Scenery for Flight Simulator 2004

Budapest és környékének 7 repülőtere részletesen kidolgozva.

Írta: Delta

Aki játszott már a Microsoft Flight Simulator sorozat valamelyik tagjával, biztosan azzal kezdte, hogy Ferihegyről sétarepülésre indult – több-kevesebb sikerrel. A szimulátor-család korábbi tagjaival próbálkozva nem sok sikerélmény érhette a kalandra vállalkozókat. Az FS98 adatai alapján Ferihegy egy betoncsíkként jelent meg a képernyőn, mellette terminálként egy közepes méretű pajta szolgált. Az FS2002-re annyit változott a helyzet, hogy két betoncsík lett, a pajta mellé pedig kerítettek még néhány fészert is. A Flight Simulator 2004: Century of Flight minőségileg nagy ugrást hozott ezen a téren is, a ferihegyi futók és gurulóutak már a helyükön vannak, sőt a 2-es terminál épülete ha alakra nem is túl meggyőzően, de formázza az igazit. Viszont aki a várost szeretné megnézni, még mindig csalódnia kell, hiszen azon túl, hogy a Duna nagyjából arra kanyarodik, amerre kell neki, nem igazán talál párhuzamot a valósággal. Mindezek ellenére ezeket a hiányosságokat nem róhatjuk fel a Microsoft hibáinak listájára, világos hogy nem dolgozhatnak ki valósághűen minden repteret, várost. Viszont a Flight Simulator sorozatuk épp azért is lett kelendő, mert nyitva hagyták az utat a kiegészítések számára. Készültek is a kiegészítők mázsaszámra, repülőgépmodellek, műszerek és kidolgozott városok-repülőterek százai érhetők el a Century of Flight-hoz.

Minket persze legjobban a ferihegyi és a Budapest környéki reptereket, illetve magát a várost tartalmazó add-on érdekel. A csomag készítője nem meglepő módon magyar: Kozma András 1995. óta fejleszti a Budapest Sceneryt, ami meg is látszik annak minőségén. A 235 MB méretű összeállítás tartalmazza Budapest és környéke részletes magassági adatait, 7 repülőteret, légi fényképekre alapuló textúrákat a teljes városra, több év-, és napszakra, valamint több ezer kidolgozott épületet, amelyeknek köszönhetően könnyedén szervezhetünk városnéző túrát is.

A csomag egyik legjobban kidolgozott része a ferihegyi repülőtér. A 2-es terminál szinte fényképszerűen valósághű, aki járt már a teraszokon, felismerhet minden épületet, akár a szabadtéri repülőmúzeum kiállított gépeit is meg lehet nézni, de a kapuk, csápok, sőt, a dokkolást segítő rendszerek is mind a valódi helyükön vannak, előbbiek festései is megfelelnek a reptéren láthatóknak. A betonon megtalálhatók a reptéri kiszolgáló-személyzet járművei – igaz, ezek nem az igazi festésükkel. A gurulóutak és a futópályák felfestései, táblái mind megtalálhatók a csomagban. A 2-es termináltól távolabb megtalálható minden, a valóságban is létező építmény, a szerelő épületek, valósághűre sikerült a régi, 1-es terminál jellegzetes két tornyú épülete. Kifejezetten szép mindez éjszakai megjelenítésben, a gurulóutak és az épületek éjszakai világításával. A csomagban található 6 másik reptér (Tököl, Budaörs, Farkas-hegy, Hármashatár-hegy, Budakeszi) mint ahogy a valóságban is, kevesebb épületet vonultat fel, a Budapest Scenery-beli kidolgozottságuk is kevésbé összetett, több az eredeti szimulátorból ismerős „gyári” épület, emellett még valósághű, a célját tehát teljesen betölti.

A repterekről elemelkedve tűnik először szembe a precíz magassági térkép előnye, felbukkannak ugyanis a Flight Simulatorosoknak eddig ismeretlen budai hegyek. A város fölött látható, hogy a lakóépületek egy része eredetileg beépített tucatépületként jelenik meg, ezáltal kevésbé leterhelve a számítógépet, viszont ez nem rontja a „városképet”, mert minden olyan épület, ami egy kicsit is jellegzetes, könnyedén felismerhető. Az irányt a Duna felé véve például utunkba kerülhet a Fradi-pálya vagy a Semmelweis egyetem húszemeletes épülete. Dél felől megközelítve végigrepülhetünk a dunai hidak felett, természetesen mindegyik élethű és magasból is könnyen felismerhető. A teljesség igénye nélkül egy felsorolás a valósághűen lemodellezett épületekről: Műszaki Egyetem, Citadella, Közgazdaságtudományi Egyetem, nagyobb templomok, a Szent István Bazilika, a Vár, a Mátyás-templom, a Parlament és még sok más Budapest jellegzetes épületei közül. Jó pár vicces elem is megtalálható a városban, érdemes ellátogatni a budaörsi bevásárlóközpontokhoz, vagy megnézni, mi lebeg a levegőben a Nyugati-pályaudvarnál :-). Itt is érdemes megnézni a várost különböző év- és napszakokban, télen különösen szépek a budai hegyek, éjszaka pedig a kivilágított hidak, körutak és épületek fényei.

A csomag jellegéből adódik egyetlen számottevő hátulütője: a kidolgozott épületekhez, domborzathoz és a textúrák kezeléséhez elég erős gépre van szükség, bár a készítés során nagy hangsúly került az optimalizálásra, egy 2 GHz-es P4-en a legösszetettebb részeken így is 20 FPS alá esik a megjelenítés sebessége. Ez azonban nem a scenery hibája, a hasonló kidolgozású tájak akár jóval lassabbak is lehetnek, emellett repülőszimulátor műfaj magában is elég gépigényes.

A Budapest Sceneryt kidolgozottságáért és valóban csodálatos megjelenéséért a legjobbak között tartják számon, teljesen megérdemelten. A 235 MB-os csomag a Lago oldaláról érhető el, a regisztráció díja 19.95 euró.

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

90%
Pozitívumok
  • Valósághű
  • Szépen kidolgozott repterek és épületek
Negatívumok
  • Nagy gépigény

További képek

  • Ferihegy
  • Ferihegy 2A terminál
  • A régi terminál épülete
  • Ferihegy 2
  • A belváros madártávlatból
  • Budapest felülről
  • A belváros éjszaka
  • Budapest télen
  • A tököli repülőtér

Budapest Scenery for Flight Simulator 2004

Platform:

Fejlesztő: Kozma András

Kiadó: Lago

Minimális rendszerigény: Pentium III 1 GHz, 256 MB RAM, 32 MB-os 3D kártya, MS Flight Simulator 2004

Ajánlott konfiguráció: Pentium IV 2 GHz, 512 MB RAM, 64-256 MB RAM

» Tovább a játék adatlapjára

HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nincs hozzászólás, légy Te az első!