Kezdő kamionosok elbeszélései alapján egy ekkora óriást vezetni fantasztikus élmény. A külső szemlélőnek viszont csak annyi látszik belőle, hogy mérsékelt sebességgel gyakorlatilag a végletekig unhatják el magukat a nagy kocsik nyergében ülő sofőrök, akiknek ugyan megköszönhetjük az áruszállítást, de sokszor inkább útban vannak az országutakon a kikerülhetetlen monstrumok. A Rig'n'Rollban most újra kipróbálhatjuk, hogy nagyjából milyen élmény lehet a nagytételű közúti áruszállítás, az amerikai cowboy-hagyomány modernkori folytatása hatalmas kamionokon.
A műfaj nem idegen az orosz fejlesztők számára: a Hard Truck már jó ideje sokkol minket a kamionos életérzés szimulálásával, habár elég jelentőset dörgölt az orruk alá az Euro Truck Simulator 2008-ban, igaz, az egy egészen más iskolát képviselt, hiszen ott a szabálytalanságokat jobb volt meg sem kockáztatni. A Rig'n'Roll ellenben maga a macsó-szimulátor. A törvények vadnyugati stílusban értelmezendőek, de így legalább passzol a környezethez. A nemrég megjelent játékba Kalifornia autópályáit, csomópontjait, kis- és nagyvárosait pakolták be az alkotók. Mehetünk hegyi kanyargós utakon, nyílegyenes sík autópályán, esőben és hegyen-völgyön.
Az igazán kalandvágyó játékosokat azonban nem elégíti ki száz százalékig a játék, hiszen a kiépített utakat nem hagyhatjuk el. Nem mehetünk át a rendezetlen terepen az egyik autópályáról a másikra és sajnos a városok részletessége sincs túlerőltetve, de a játék lényege sem ez. Feladatunk, hogy a depókban kiválasztható küldetések közül elvállaljunk egy-egy áruszállítást vagy versenyt (ahol pótkocsi nélkül száguldozhatunk) és a kijelölt célállomásra elsőként jussunk el riválisaink előtt. Mindehhez 13 kamiontípus közül választhatunk, a Freightlinertől a Sterlingig.
A játék során fejleszthető kamionok elég rendesen amortizálódnak, még akkor is, ha nagyon vigyázunk rájuk. Két-három fuvar után rosszabb esetben már nemigen fog a fékünk, de érdemes figyelni a gumik kopására is. Mindemellett üzemanyagunk is természetesen mindig a legrosszabbkor fogy el, a kiérkező autómentő pedig egy vagyonért adja a gázolajat. (Ha viszont nem száraz a tartály, olyan szépen okádja a fülke mögötti kipufogó a fekete füstöt, mint egykor "Gumikacsa" Mackje a Konvoj című filmben. Igazi kamionos USA-feeling.)
Az életérzést lerombolandó néha nyomunkba erednek a rendőrök, akik a szabálytalanságainkon vesznek bosszút. Ne feledjük, a Kaliforniában megengedett maximális sebesség 65 mérföld/óra, és többek között erre vadásznak a rend éber őrei. Viszont olyan szerencsétlenül sikerült a kivitelezésük, mintha egy évekkel ezelőtti verzióba szánták volna őket. Nem életszerű a rendőrautó sem, a zsaruk eljárásai pedig igencsak esetlenek. Ha véletlenül elénk vág a járőrkocsi, még az is előfordulhat, hogy a többtonnás gépállatunkat le tudja taszítani az útról. Ez persze a valóságban nem túl valószínű, de nehezítésnek érdekes. A sorsnak hála meglehetősen ritkán találkozunk a rendőrséggel. Amint arról már szó esett, nincs az a vasszigor a játékban, de ha egyszer utánunk erednek a szirénázó kocsik, érdemesebb azonnal megállni – a büntetés nem olyan vészes összeg.
A tájékozódás is okozhat problémákat. Habár a jó öreg USA útjain viszonylag átlátható rendszer van, mégis elég sokat kell a térképre gúvadni, amely alapértelmezésben igencsak hozzávetőleges támpontként funkcionál, mert alaphelyzetben nagyon távoli nézetből mutatja a pozíciónkat, és a zoom funkció elérése nem teljesen triviális (segítségül: Ctrl-Tab).
Ha a küldetéseket teljesítjük, jelentős összegek vándorolnak virtuális tárcánkba (vagyis játékbeli bankkártyánkra). Ebből aztán vehetünk mindent a kamionra, aminek vagy van haszna, vagy nincs: új gumi, tolatókamera, tempomat és hasonlók. Persze mind egy vagyonba kerül, de ha ügyesen teljesítjük a feladatokat, akkor nem nagyon fognak anyagi gondjaink adódni.
A játék külseje alapján arra tippelek, hogy legalább 4-5 évvel ezelőtt akarták eredetileg kiadni, és nem is fejlesztették a grafikai köntöst az akkori hasonló játékok átlagához képest. A kiemelkedő grafikájúnak szintén nem nevezhető Euro Truck Simulator is simán veri ezt a játékot. Hangban viszont a Rig'n'Roll valamelyest talán jobbnak nevezhető. Végül pedig azon hiányérzetemnek kell hangot adnom, hogy a többjátékos mód teljes nélkülözésével került a boltokba a játék – LAN partykra szórakoztatónak éreztem volna egy-egy kamionfutamot.
A Rig'n'Roll minden negatívuma ellenére megfelelő időtöltés lehet a vakáció során azok számára, akiknek legfőbb vágyuk, hogy elvezessenek Los Angelesből San Franciscoba és végigguruljanak a Golden Gate hídon.