Nem lennék meglepve, ha az olvasók között lenne olyan, aki még meg sem született, amikor a Homeworld első része megjelent 1999-ben. Azokban az években bőven el voltunk látva remek űrstratégiákkal, köszönhetően nem kis részben olyan – magyar – remekműveknek, mint az Imperium Galactica 1-2 vagy épp a Haegemonia. A Homeworld azonban kultikussá vált, még a mai napig is jelentős rajongói tábora van, a 2003-ban megjelent Homeworld 2-höz pedig még most is lehet letölteni újabb és újabb modokat. Most pedig a jogokat megvásárló Gearboxnak köszönhetően itt a Homeworld Remastered Collection, amely a két játékot csomagolja új köntösbe, hogy megfeleljen a modern idők kihívásainak.
Nem nehéz összefoglalni, hogy mi tette akkoriban annyira naggyá a Homeworldöt: a lenyűgöző grafika, a remekül elmesélt történet és a folyamatos feszültség, amely egy pillanatra sem hagyta nyugodni a játékost. Az első részben egy nép menekülését követhetjük, ahogy elhagyják elpusztított bolygójukat egy hatalmas űrhajón, a kultikussá vált Mothershipen, hogy megtalálják Hiigarát, a világot, ahonnan népük származik – miközben a galaxist uraló zsarnoki Taiidan Birodalom mindent megtesz végleges kiirtásukért. Az izgalmas küldetések és az eposzi végjáték után a folytatás ugyanennek a népnek a további harcát mutatja be: immáron a tét az új birodalom megvédése. Mindehhez pedig lebilincselő, sokszor drámai zene társul.
Alapvetően nem módosítottak a játékmeneten, minden olyan, mint másfél évtizede: kutatunk, gyártunk, harcolunk, mindehhez a nyersanyagot pedig aszteroidák bányászásából szerezzük. Vannak azonban olyan változtatások, amelyek leginkább annak köszönhetőek, hogy az alapot a Homeworld 2 jelenti, ennek a motorját újították fel részletesebb modellekkel és textúrákkal, és erre a motorra építették fel újra az első részt. Így pár dolog, például az első részben nagyon hangsúlyos taktikai alakzatok itt némileg értelmüket vesztik. Sok más dolog is egyszerűsödött az első részhez képest, és szerintem ezek mind pozitív változtatások. Az egyik legfontosabb az üzemanyag mint taktikai tényező teljes elhagyása. Általában nem szeretem, ha leegyszerűsítenek egy játékot, viszont még kevésbé szeretem a céltalan mikromenedzsmentet, és ez volt az egyik legkevésbé élvezhető, viszont annál bosszantóbb része a Homeworldnek. Végre nincs többé harc közben leálló vadászgép! Némi hátulütője a dolognak, hogy így egy-két küldetés értelmetlenné válik, ahol például pont az ellenség üzemanyagkészletének megsemmisítése a cél... Hasonló apróság, hogy az első részben minden küldetés végén kötelező volt az összes nyersanyagot összegyűjteni a pályán, tekintve hogy minden egységet és pénzt átvihettünk a következő küldetésre. Itt már ez sincs, minden automatikusan begyűjtődik a csata végén, amit szintén csak üdvözölni tudok.
Ezek persze csak apróságok, a lényeg az egészben úgyis a grafika, ami elképesztően látványosra sikerült. Az első rész Mothershipje egy hatalmas, tekintélyt parancsoló űrhajó, amely egyetlen, űrben sodródó otthona egy egész népnek, így afféle vallásos tisztelet övezi. A második rész Pride of Hiigarája viszont egy állig felfegyverzett, háborúra tervezett eszköz, így teljesen más érzést kelt az emberben. A fejlesztésben oroszlánrészt vállaltak az eredeti Homeworld készítői, így nem meglepő, hogy hűek maradtak az eredeti modellekhez: minden ugyanaz, csak szebb, látványosabb, részletesebb, tökéletesen megállja a helyét 2015-ben.
A játék tesztelése közben vált elérhetővé a multiplayer rész, ami – köszönhetően annak, hogy a két játék motorja ugyanaz – egyetlen játékká gyúrja össze a két epizódot, így az első rész népeivel harcolhatunk akár a második részben szereplők ellen is. És ha mindez nem lenne elég, a gyűjtemény tartalmazza mindkét eredeti játékot is, tehát az 1999-es Homeworldöt és a 2003-as folytatást, tehát akinek mégiscsak jobban bejött a régi verzió, az megkapja azt is. Egyedül a Cataclysm kiegészítő hiányzik – ennek oka, hogy állítólag túl sok anyag veszett el ahhoz, hogy újra tudják „építeni” a játékot.
Végszónak talán annyit, hogy így néz ki egy tisztességesen elkészített remake: öröm látni a sok lehúzás (lásd Heroes III HD és Age of Empire II HD) között. Teljes árú játékként kínálják, ám a tartalom is egy, sőt kettő teljes értékű játékot kínál. Köszönhetően annak, hogy az eredeti verziókat is tartalmazza a csomag, annak is megéri megvenni, akik már ismerik a franchise-t – azoknak pedig még inkább, akik még nem. Tökéletes felvezetés a következő részhez, a Homeworld: Shipbreakershez – csak győzzük kivárni!