Először meglehetősen bambán néztem magam elé, sűrűn pislogva, amikor beérkezett a szerkesztőségbe két Viper márkanevű gamer periféria, amelyek közül a Viper Gaming V370 headset végül nálam kötött ki. Eddig a magam részéről sohasem hallottam erről a termékcsaládról, de kis kutatás után kiderült, hogy a kaliforniai Szilícium-völgyben 1985-ben megalakult Patriot vállalat áll mögötte, amely eleddig leginkább memóriamodulok és háttértárak területén tette le a névjegyét a piacon. Ezek szerint, mint gyakorlatilag minden gyártó, ők is meglovagolják az e-sport őrület által keltett hullámokat, és immár kifejezetten játékosoknak szánt perifériát is készítenek az említett hüllő stilizált logójával és nevével fémjelzett brand égisze alatt.
Jómagam a „gééééémeeeerrrrr” cuccok nagy rajongójaként elég rendes gyűjteménnyel rendelkezem különféle rágcsálókból, fülesekből, klaviatúrákból és egyebekből, így nagy érdeklődéssel vártam egy számomra ezen a területen eleddig ismeretlen, feltörekvő versenyző egyik jelenlegi csúcsmodelljének kipróbálását. A hivatalos honlapon a termék csomagolásával összhangban profi, felsőkategóriás teljesítményt ígértek, virtuális 7.1-es térbeli hangzással, teljes RGB-spektrumban történő fényorgiával, mélyhangkiemeléssel és mindennel, amit csak egy igényes játékos elvárhat manapság. Kibontva a dobozt, a meglehetősen letisztult formákkal rendelkező, abszolút a szolidabb vonalat képviselő headseten kívül egy pár plusz fülpárnát, néhány matricát, egy nem túl bőbeszédű instrukciós lapot és egy szövet hordszütyőt találtam. Gyorsan be is dugtam az USB-csatlakozót a megfelelő portba, és letöltöttem a pillanatnyilag csak angolul elérhető vezérlőprogramot, amelyet telepítve egy nem túlbonyolított kezelőfelülettel találtam szemben magam. Ezen a hangzást, a balanszt, a hangfrekvenciát, az alap hangerőszinteket és a kétoldalt elhelyezett, viszonylag szolid RGB-panelek színét állíthattam be.
A szögletes formavilágot képviselő hangdobozokban egy-egy 40 mm-es neonídium-mágnes hangszóró és egy-egy 30 mm-es mélysugárzó dübörög. Az anyaghasználat az árkategóriának megfelelően műanyag, abból azonban a jobb minőségű, amelyet kellemes kézbe venni, nem amolyan „fröccsöntött” hatást keltő. A fejpánt egy félig-meddig rugalmas habszivacs bélést kapott a kényelem érdekében, míg az eszköz méretállítását a beépített skálázott fémlemezek segítik elő. Alapból műbőrre hajazó fülpárnák kerülnek a gyárban a hangdobozokra, amelyeket egy szintén mellékelt eszköz segítségével cserélhetünk ki a szövet anyagú másikra. Az USB-csatlakozó vezetéke piros szövetborítást kapott, ami a minőségi termékek egyik jellemzője, és ami megakadályozza a vezeték gyors törését. A zsinór 2,2 méteres, ami akár nagyobb távolságból való használatra is lehetőséget teremt, de ha nem ez a célunk, akkor már túl hosszú az egyszerű kezeléshez – ezt egy tépőzáras kötegelőpánttal igyekeztek számunkra megkönnyíteni.
Sajnos a füles csak PC-vel használható, így sem jack-csatlakozó, sem más vezeték nem jár hozzá. A könnyebb szállíthatóság sem szerepelt a designerek elképzelései között, így a hallgatókat nem tudjuk elfordítani az egyszerűbb és helytakarékosabb cigöléshez, sem „DJ módban” nem tudjuk használni a fülest. A bal oldali hallgatón egy piros műanyag hangerőszabályozó görgőt, és egy hasonló, kétállású basszusmódkapcsolót találunk, illetve szintén erre az oldalra került a kihajtható, használaton kívül egy mozdulattal elrejthető műanyag mikrofon is.
Az említett szabályozók és mikrofon minőségén és kezelhetőségén már nagyon is meglátszik a termék beugró szintű árkategóriája, ami talán itt érhető a kialakítás és anyaghasználat terén egyedül nyomon. Feltéve a headsetet éreztem a szoros illeszkedést, ami mellett a hangdobozok zárt kialakítását is figyelembe véve nem csoda, hogy már pár perc használat után is kezdett kicsit nyomni és melegíteni az eszköz. A magam részéről nem szeretem, ha egy füles nem zár vagy nem illeszkedik rendesen, de azt sem, ha túl szoros, ezért nyom és melegít. Itt az utóbbi a helyzet, még ha nem is elviselhetetlen módon, de a korrektség végett azt is hozzá kell tennem, hogy meleg időben, légkondi nélkül teszteltem a terméket.
Rátérve a hangzásra, mivel a Viper V370 7.1-es headset abszolút gamer minősítésű, felső kategóriás termékként került feltüntetésre és forgalomba, jómagam is leginkább játék közben voltam kíváncsi annak teljesítményére. Ezt több programon teszteltem, amelyek között akadt olyan is, amelynek a menüjében külön beállítható a térbeli hangzás, és olyan is, amelyben csak a hangerőszintek állítgathatók. Nos, azt kell mondjam, hogy a füles a teszt során adta az árszintjéhez mérten elvárható teljesítményt, de nagy csodákat, prémium hangzást nem tapasztaltam közben. A Rise of the Tomb Raiderben a tábortűz mellett forogva pl. mindkét fülemben hallottam a tűz ropogását, ráadásul arról, amerről annak érkeznie kellett, ami egyértelműen jelezte, hogy működik a térbeli hang, hiszen a sztereó hangzásra jellemző „vagy itt hallom, vagy ott, de mindkét fülemben egyszerre soha” jelenséggel nem találkoztam. A Hitman 2-ben beállítva a surround módot ugyancsak kellemesen körülvett Sgail szigetének atmoszférája, de orbitális differenciát nem tapasztaltam más hangzásmódok szoftveres beállításakor sem. Az F1 2019-ben az autók és az időjárási effektek hangja megint csak remekül érkezett a megfelelő irányból, és ugyanezt tudom elmondani a többi programról is. A Resident Evil 2 Remake talán az egyik legjobb választás a hangzás megítélésére, és bizony ott is megkaptam az elvárható minimumot, ám kiemelkedőt sehol. A teljes korrektség végett megjegyezném, hogy egy 20 000 forint körüli árcédulájú termékről van szó, amely egy feltörekvő brand jelenlegi csúcsmodellje, így nem is számítottam ennél jobb teljesítményre, sem kialakításra.
A játékok mellett a teszt során lefuttattam néhány online surround tesztet a „TeCsőről”, amelyek vegyes benyomást keltettek bennem. Közben mindvégig próbáltam az agyonhájpolt ultrabasszus ki- és bekapcsolását, de őszintén szólva, maximum egy hajszálnyi különbséget éreztem néha-néha, de ebben sem voltam biztos. A vezérlőgomb kissé bazári kialakítása mellett maga a funkció sem volt több ügyes reklámfogásnál, legalábbis én gyakorlatilag nem hallottam különbséget a két állás között. A szintén beépített hangerőszabályozó tárcsa szerencsére már jól működött, nem azonnal vagy maximum félúton ráadva vagy levéve a teljes kakaót a rendszerre. Sztereó zenéket hallgatva vele a füles hangzása kellemes, a basszus se nem kevés, se nem nyom el mindent, és a magas hangok sem cincognak túlontúl, így alapvetően egy, ha nem is kiemelkedőnek, de korrektnek mondható hangképet adó terméket kapunk a pénzünkért. A filmek és videók is megfelelően szólnak rajta, így azok kapcsán sem tudok komolyabb kifogással – igaz, különösebb üdvrivalgással sem – élni.
A Patriot Viper V370 névre hallgató, 7.1-es hangzást nyújtó játékos headsetje hozza azt, amit egy alsó-középkategóriás árszintű terméktől elvárhatunk: nem kiemelkedő, de korrekt anyaghasználatot, csak helyenként olcsó, kicsit bazárinak ható megoldásokkal; nem túlbonyolított vezérlőprogramot mérsékelten aprólékosan állítgatható funkciókkal; szintén rendben lévő, de semmi extrával nem szolgáló teljesítményt. Azért mind a design, mind a használhatóság, mind pedig az agyonreklámozott funkciók igényelnek egy alapos, hosszú szemlehunyást az ember részéről, de ezért az árért nem is remélhetünk többet. Mindemellett a többféle csatlakozás lehetősége, a multiplatform felhasználás kialakítása, az ultra bass response igazán ütős megvalósítása, vagy a hangdobozok elfordíthatósága a könnyebb hordozhatóságért nem igényelnének sok fejlesztést, viszont sok pluszt adnának. Aki egy pénztárcabarát, viszonylag könnyen használható, de ehhez mért kialakítással és teljesítménnyel bíró, 7.1-es virtuális térbeli hangzást nyújtó fülesre vágyik, annak mindenképpen megfontolandó, jó vétel lehet a Viper V370, de ha egy kicsit többet tud rááldozni valaki, esetleg több platformja van, akkor jobban járhat a HyperX Cloud II-vel vagy a Razer Kraken Tournament Editionnel, amelyek a prémium kialakítás mellett már külső DAC-egységekkel is rendelkeznek.