Februárban már járt nálam egy hasonló paraméterekkel rendelkező monitor az AOC Agon szériájából, mégpedig az AG241QG. Bár voltak kisebb hibái, de nagyon megkedveltem, így kíváncsi voltam, vajon mit sikerült reszelni a már bevált recepten.
Az alap technikai jellemzők tehát változatlanok: TN panel, 2560*1440 pixeles felbontás, 165 Hz-es képfrissítés és G-Sync, csak ezúttal 27” méretben – és ívelve. Ez utóbbi tulajdonsággal kapcsolatban továbbra is szkeptikus vagyok, mert nem vagyok még mindig meggyőződve arról, hogy hasznos funkció lenne. Az állványa is kicsit butább, nem lehet portré módba fordítani a képernyőt – de talán ez nem olyan nagy veszteség; a kábelrendező lyuk hiánya viszont határozottan az.
Na de a lényeg: a képminőséggel történt valami? Hiszen panaszkodtam egy keveset a sötét tónusok hiányára, illetve a sávosodásra. Jó hírem van: a színek itt már jobbak (legalábbis szemre), a fekete is sötétebb, de a Resident Evil 2 reboot részén láttam a legjobban, hogy a sávosodás sokat csökkent. Persze meg kell jegyezzem, hogy alapvetően a C24G1 képminőségét még mindig jobbnak érzem, de az előrelépés látható.
Kis panelhatározó, avagy milyen monitort válasszak?
TN, IPS, VA – melyik mire jó, mit érdemes játékhoz használni?
Szerencsére a menürendszer és annak kezelése is átformáláson esett át: ez átgondoltabb, gusztusosabban is néz ki, és a gombok helyett egy nyomható pöcökkel tudunk vezérelni mindent flottul és kényelmesen. Nem szoktam külön kitérni erre (mea culpa), de itt nagyon szembeötlő a változás, méghozzá a lehető legpozitívabb irányba.
A kasztnit is érte némi plasztikai sebészeti beavatkozás. A legszembetűnőbb a kávamentesség, szépen sklankítja a megjelenést, „több képernyőt” kapunk. A fejhallgatótartó továbbra is megvan, sőt: kettő lett belőle, ugyanis minkét oldalon ki lehet húzni egy műanyag pálcát erre a célra. És ha már GAAAMERRR monitorról van szó, a retinánk nemcsak a paneltől kapja a fotonokat, hanem hátul a kör alakú idom is többféle programban tudja megsorozni a látóidegeinket. Ízlésről nem igazán szoktam vitatkozni, de egyszínűre beállítva szerintem hangulatos. Még több értelme lenne, ha le tudná valahogy követni a képernyőn történteket, és az alapján adna egy pszeudo képnagyobbítást (valahogy úgy, ahogy a Philips AmbiLight tévék csinálják), de azért így se olyan rossz ez – akinek meg nem kell, az kikapcsolhatja.
USB 3.0 hub itt is van, 4 port áll a rendelkezésünkre – ezek viszont hátulra, a panel mögé kerültek. Kár, mert elég nehezen hozzáférhetőek így, ez jobban volt megoldva az AG241QG-nél. Ezen portok mellé kerültek a mikrofon- és fejhallgató-csatlakozók is, és ugyanezzel a problémával szenvednek ők is. Nem tudom, miért nem lehetett mondjuk az egyik fejhallgatótartót feláldozni, és oda kitenni két USB-portot és egy kombó 3,5 mm-es jack csatlakozót... Bemenetként 1 db HDMI 1.4 és 1 db DisplayPort 1.2 áll a rendelkezésünkre – G-Sync ez utóbbin van csak. Itt is morognom kell egy kicsit, hogy miért nem 2.0 az a HDMI csatlakozó? Egyébként első pillantásra ez kevésnek tűnhet, de nem feltétlen akkora a baj, mint amilyennek látszik: HDMI switchet Kínából elég olcsón lehet rendelni, azzal jól lehet bővíteni a csatlakozási lehetőségeket (ugye, drága gregmerch? ;-) ).
Nem beszéltem még a játékélményről, de igazából csak ismételni tudom magamat. Amit az AG241QG-nél leírtam, maximálisan megállja a helyét itt is. Ha van vas, ami ki tud hajtani egy ilyen gépet, akkor az maga a mennyország, de leginkább e-sport címeknél (Overwatch, Rocket League, Counter-Strike: Global Offensive, Paladins stb.) tud ez remekelni – és potenciálisan előnyt biztosítani a rendkívül gyors képmegjelenítésnek hála. Innen nézve ha valaki abszolút komolyan gondolja az e-sportokat, az AG273QCG mintegy 200 ezer forintos ára nem is annyira elrettentő, hiszen gyakorlatilag befektetésnek minősül. Azért túldimenzionálni sem szeretném a dolgot: ahogy a neten olvastam, Lewis Hamilton reakcióideje 200 ms körül van, egy nagyon profi CS:GO játékosé pedig 280 környékén. Az a 10 ms előny, amit ez a monitor tud biztosítani, tényleg csak a profiknak jelenthet potenciális előnyt – de oda el is kell jutni, és miért ne kezdené az ember valami igazán jóval?
AOC Agon AG241QG – villámgyors G-Sync monitor
Mire elég 165 Hz és a G-Sync?
Foglaljuk akkor össze, mi is történt itt. A panel javult az elődjéhez képest, a kezelhetőség szintén, szerintem a design is remekül sikerült – csak az USB- és audiocsatlakozók helyét sikerült kényelmetlenné tenni. Drága? Igen, de amit rákötünk és ki tudja használni ezt a szédületes tempót, amire ez a szerkezet képes, az is az. High-end gépek mellé ha NVIDIA GPU van benne, mindenképp ajánlott vétel – főként e-sport játékosoknak.