Különleges vendég érkezett a tesztpadunkra: ez az ASUS Zephyrus gép még prototípus állapotában került a karmaim közé némi nyúzásra – ez úton is nagy köszönet az ASUS Magyarországnak a lehetőségért és kedvességükért.
A tesztalanyunk a Zephyrus, azaz a gaming ultrabook kategóriába érkezett, különlegessége pedig az új AMD Ryzen 7 4800H processzor: ez 8 magon 16 szálat képes megmozgatni alapesetben 2,9 GHz-en, de turbóval ez akár 4,2 GHz-re is feltornázható. A többi hardverelem pedig: 24 GB RAM, 512 GB SSD, 240 Hz Full HD kijelző – és egy GeForce 1660 Ti Max-Q! Igen, „csak” egy 1660 Ti került ebbe a ketyerébe... Alapjában véve önmagában ez még nem volna gond, csak épp ebbe a körítésbe nem illik bele szerintem – ilyen vasba egy 2070 Max-Q való legalább (ha jól látom, 2060-nal van hivatalosan még). Vagy a prociból jöhetne egy Ryzen 5, és kijelzőből is elég a 120 Hz. Ezért is lett ez félkarú óriás a szememben, mert a potenciált látom benne, csak épp a GPU nem ér fel oda, ahová a proci mehetne. Na, de ne szaladjunk ennyire előre, nézzük a részleteket!
Kívülről semmi különös nem látszik: RGB-nek nyoma sincs, elegáns fekete fedlap, az elmaradhatatlan RoG logóval. A billentyűzet is „csak” sima fehér háttérvilágítást kapott – gépelni nem volt rossz rajta, de kiemelkedőnek se mondanám. A tapipad is teljesen snassz, standard cucc – de legalább támogatja a többujjas gesztusokat, és hétköznapi használathoz megfelelő méretű. A portok elrendezése is hétköznapinak mondható: szerencsére ma már az USB 3.2 Gen 1 nem luxus, hanem alap; a hang jack csatlakozója a „telefonos” kombó változat; és szerencsére hátul semmi nincs a szellőzőnyílásokon kívül – minden kényelmesen elfért két oldalt. A HDMI-port a 2.0b szabványt támogatja, a Type-C formátumú USB 3.2 Type 2 csatlakozó pedig a Power Deliveryn kívül még DisplayPort 1.4-et is tud. Ritkán szoktam a beépített hangszórókról szólni, mert az esetek elsöprő többségében csak arra elég, hogy valami zörögjön nagyjából elfogadható módon, de itt meglepődtem, ugyanis sikerült az átlag laptop hangminőségre ráverni egy kört: értékelhető mennyiségű mélyet sikerült felfedeznem a hangzásban. Persze házibulin falat bontani nem fogunk vele, de akkor is fegyvertény, hogy e téren sikerült előrelépni.
Nézzük akkor a teszteredményeket! Jó szokás szerint az Armoury Crate többféle teljesítményprofilt biztosít a rendelkezésünkre. A szokásos Time Spy köröket lefuttattam balanced és turbo üzemmódokban, hogy láthassuk a különbséget, a többi teszt turbo módban futott le. A játéktesztek alapján felszaladhat a jobb szemöldökünk: mintha nagyon hasonló eredményeket ért volna el a pár hete tesztelt TUF Gaming A17 FA706I is... Igen, gyakorlatilag ugyanaz a vas dolgozik itt is, csak ultrabookra hangolva: a processzor egy 4800HS, a GPU pedig egy 1660Ti Max-Q, ami azt vonja magával, hogy ezek szűkebb TDP keretből gazdálkodnak. A szorosabb gyeplő kicsit gyengébb eredményekkel jár, cserébe kisebb és könnyebb a gép. Valamit valamiért...
Asus TUF Gaming A17 (FA706I) laptopteszt – Nagy test, nagy élvezet?
Hogy teljesít a Ryzen 7 4800H+GeForce 1660 Ti páros egy nagy kasztniban?
Overwatch alatt stabil 120-140 fps környékén robogtam; a Battlefield V 64 fős multi meccse alatt pedig újfent nagyon kellemes meglepetés ért: 4 GHz-ről indulva a processzor sebessége nem akart 3,7 GHz alá bezuhanni. Impresszív, nagyon impresszív... Persze odabent 90-95 °C tombolt, de a hátul kijövő levegő nem érződött különösebben forrónak, mint ahogy a kasztni sem melegedett át kellemetlen módon. Bravó ASUS, ez a hűtés remekül összeállt ezzel a gépházzal és hardvertartalommal!
És akkor adódhat a keretes szerkezet? Mert tulajdonképpen a cikk elején már elsírtam, mi az igazi szívfájdalmam ezzel a géppel: ezzel a GPU-val értelmetlenül erős a CPU, és túl gyors a kijelzőpanel. De hazudnék, ha azt mondanám, ne tetszett volna eme „szépséghibája” ellenére. Az előd GA502 még Ryzen 7 3750H processzorral olyan 360-390 ezer környékén mozog jelen pillanatban kiszereléstől függően, így remélhetőleg az új üdvöske is körülbelül erre az árszintre érkezik. Ha ez tényleg így bejön, és esetleg a 2060-nal szerelt változat ára is 450-en innen marad úgy, hogy a többi paraméter marad ez, a TUF FX505DU kezdhet féltékeny lenni. :D