26 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Kütyü+hardver

AOC Agon AG251FZ2E teszt – Egy kicsit növelünk, egy kicsit csökkentünk

Lehetne pár Hz-cel több, míg pár pixellel kevesebb?

Írta: Sityi

AOC Agon AG251FZ2E teszt – Egy kicsit növelünk, egy kicsit csökkentünk

Nahát-nahát, mit hozott a futár már megint? Jé, egy újabb AOC gamer monitor. No, csomagoljuk ki gyorsan, biztos melege van már a dobozban! Ejnye, de ismerős ez a design... Megvan! Hiszen ez majdnem pontosan ugyanolyan, mint az AG241QG, az pedig nem volt egy rossz ketyere! Kéne is a vigasz, mert a legutóbbi találkozásom Agon sorozatú monitorral a C27G2ZU képében nem sikerült olyan szerencsésen...

AOC Agon AG251FZ2E teszt – Egy kicsit növelünk, egy kicsit csökkentünk

Essünk túl akkor azokon az alapinformációkon, amelyek amúgy is leolvashatóak az AOC Agon AG251FZ2E dobozáról: 25” képátmérő, 240 Hz, 0,5 ms válaszidő, FreeSync Premium minősítés. Nem rossz, nem rossz... Kicsomagolva, üzembe helyezve, a neten utánanézve az egyéb specifikációknak jönnek a kevésbé impresszív tulajdonságok: 1920*1080 felbontás, TN panel... Nem negatívumként írom, hogy kevésbé impresszív, hanem csupán az egyszeri zugfirkász szerette volna, ha nincs visszalépés a jó másfél éve tesztelt modellhez képest (érzésem szerint ugyanis annak az utódja szeretne ez lenni). No jó, ne szomorodjunk el, ettől még lehet ez jó...

AOC Agon AG251FZ2E teszt – Egy kicsit növelünk, egy kicsit csökkentünk

Ami a ki- és bemeneteket illeti, kezdjük a jó hírt: végre kaptunk egy HDMI 2.0-t is az 1.4-es bemenet mellé (bár így, az új konzolok megjelenésének küszöbén lehet illet volna inkább egy 2.1-est rápattintani), ezt egészíti ki két DisplayPort 1.2 és egy-egy VGA (illetve ha nagyon precíz akarok lenni: D-Sub DE15) és DVI. Igen, itt egy high-tech kijelző, és ilyen ősi bemeneteket is kínál... Nem baj ez, csak nagyon furcsa. Nem is emlékszem, hogy mikor láttam ilyen csatlakozókat utoljára videokártyán (mármint olyanon, ami nem abszolút belépőszint – de nem vagyok benne biztos, hogy ez a monitor passzolna hozzájuk). Emellett kapunk egy 4-portos USB 3.0 hubot, szerencsére oldalra van kivezetve kettő ebből, ahogy a mikrofon- és fejhallgatócsatlakozók is. A kihajtható pálcika pedig a fejhallgatótartó, ez is üdvözlendő kis extra megint. Jé, mi ez itt még a dobozban? Egy vezetékes távirányító – ami ráadásul jobban használható, mint amit az AG273QX-hez adtak! A talp változott még: a megszokott V alakú villa helyett egy lapos sokszöget csavarozhatunk fel. Remek ötlet, több hely marad az asztalon, amit kihasználhatunk.

AOC Agon AG251FZ2E teszt – Egy kicsit növelünk, egy kicsit csökkentünk

Bekapcsolás után csak megnéztem, mi történik, ha bekapcsolom a G-Sync Compatible módot. Szerencsére az együtt töltött idő alatt semmi problémába nem futottam: 48 Hz-től már aktív a változó frissítés – remélhetőleg nemsokára hivatalosan is kap G-Sync Compatible minősítést. A színeket nézve nagy csodára nem kell számítani: alapjában véve egész jó egy TN paneltől, sőt – de csak játékra. Sebaj, erre van kitalálva. Utánhúzás szerencsére alig van – igazolást nyert hát a június végén feltett kérdésem: a TN panel jobb ekkora sebességnél, mint a VA. Ami pedig a sávosodást illeti a színátmeneteknél: jobb, mint amit bő másfél éve láttam az akkori monitoron, de van még hova fejlődni. Valamennyire még mindig látszik a kockásodás, de nem annyira zavaró mértékben (az ember ha nem nézi direkt, itt már igazából fel sem tűnik).

AOC Agon AG251FZ2E teszt – Egy kicsit növelünk, egy kicsit csökkentünk

Jelenleg 170 ezer forintért látom magyar kereskedőnél az AOC Agon AG251FZ2E-t – az pedig jó kérdés, hogy megéri-e. Nagyon sokat gondolkodtam rajta, hogy mekkora előrelépésnek érzem azt az AG241QG-hez képest, hogy most már 240 képkockát is láthatok másodpercenként – de cserébe „csak” Full HD a felbontás. Ha szívemre teszem a kezem, akkor azt tudom mondani, hogy nem éreztem azt az Overwatch meccseim során, hogy pengébb lennék ezzel a monitorral (pedig a sebességem megvolt) – viszont picit zavar, hogy a pixelsűrűség csökkent a kicsit növelt képátló és kicsit csökkentett felbontás mellett. Komoly e-sportolók, akik tényleg profi szinten nyomják, biztos jól járnak egy ilyen monitorral, ez vitathatatlan: nekik van némi szanszuk, hogy az így nyert pár millimásodpercet kihasználják. Hétköznapi halandó gamereknek, mint amilyen én is vagyok, elég szerintem a 120-144-165 Hz környéke, valamint egy picit nagyobb felbontás (akár ultraszélesben, akár 1440p-ben gondolkodunk). Más gyártók mostanában jelentik be a 360 Hz-es monitoraikat – szkeptikus vagyok, de nem meggyőzhetetlen. AOC, nálad a labda! ;-)

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

Sityi

Sityi
Örökifjú hardvertudor, csúcsamatőr fotelpilóta, botcsinálta zenészkezdemény. De amúgy békés majdnemmindenevő. Vonzódik a kerek dolgokhoz: legjobban a kormánykerék és a DJ-kontrollerei mögött érzi magát.

HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nincs hozzászólás, légy Te az első!