25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Harckocsik



Írd ide hozzászólásod:

Wing
Wing [4593]
Nos, ma nyugis kedvemben vagyok, és nem őrülök meg csupán azért, mert a fél órán keresztül írt kommenten egy laza backward következtében elszállt

Tehát, essünk neki mégegyszer.

Először is: a korszerű nyugati harckocsik NEM rendelkeznek reaktív páncélzattal. Egyedül a francia Leclerc harckocsihoz készülget egy aktív védelmi rendszer, mely a páncélos tetejét hivatott védeni. Talán a mostani Haditechnikában van pár szó róla, nemtom.

Másodsorban: a "depleted uranium", vagyis "kimerített urán" kifejezés félrevezető, ugyanis a harckocsikon ilyen anyagot SOHA nem alkalmaznak. A kimerített urán az atomerőművek egyik mellékterméke, rendkívül sugárzó anyag, melyet a föld alatt hatalmas kő- és kálisótömbökben helyeznek el. A páncélzatokban használt többségben U-238-as izotópot tartalmazó urán az urándúsítás mellékterméke, mikor is a természetes uránércből a 0,03%-ban előforduló U-235-öt kivonják. Ez tehát egy hibás katonai kifejezés.

Harmadszor: úgy vettem észre, hogy egyesek használják a kompozit páncélzat kifejezést, de nincsenek tisztában azzal, hogy mi is az. Nos, ez egy háromrétegű páncélzat, melyet a britek fejlesztettek ki, és először a Challenger harckocsikon volt használva. Az első réteg egy x mm vastag homogén acélréteg, mely a harckocsit strukturálisan erőssé teszi. Ez van ugye legbelül. Erre jön rá az ún. "cheramic compound", vagyis kerámiaötvözet, melynek feladata elsősorban a kumulatív elven működő fegyverek semlegesítése, emellett szilárdságából adódóan hatásosan lassítja le a hagyományos páncéltörő lőszereket, mielőtt azok elérnék az alapréteget. Az ötvözet összetétele hiperszupermegatitkos. A legkülső réteg ugyancsak hengerelt acélból készül, ez relatíve vékony, feladata csupán a kerámiaötvözet megvédése a repeszektől, kézi lőfegyverek lövedékeitől és egyéb kisebb sérülési lehetőségektől. Ilyen típusú páncélzatot alkalmaznak például a Leopard, Abrams, Leclerc vagy Ariete harckocsikon. Na most! Az M1A1 Abrams HA [Heavy Armor] típuson a legkülső acélréteget "kimerített" uránnal (valójában többségben U-238-as izotópot tartalmozó uránnal, ld. feljebb) helyettesítik, mely rendkívül szilárd, erős, ám ugyanakkor nagyon nehéz, mintegy 8 tonnával nehezíti meg az Abramsot. Ilyen típusú páncélzat CSAK ezen a harckocsin fordul elő. Tehát, kedves Ravasak, a hagyományos Abramsokat (M1, IPM1, M1A1, M1A2) hagyományos Chobham-páncélzattal szerelik föl, egy deka uránt nem tartalmaznak. Nem csak azért, mert fizikailag is lehetetlen "uránacél" ötvözetet készíteni, hanem azért is, mert a kompozit páncélzat már bizonyította relatív sérthetetlenségét a harcmezőn. Erre azért nem árt odafigyelni.

Negyedszer: PrasCo számítása kitűnő volt, talán annyit még érdemes hozzátenni, hogy a páncéltörő lövedék becsapódáskor "ráfordul" a páncélzatra (helyes katonai kifejezését nem ismerem, lényege annyi, hogy a lövedék megpróbál merőleges helyzetben kerülni a páncélzattal. Ez nem valami spec. technika, hanem egyszerű fizika.).

Ötödször: habár a Chobham páncélzat valóban nem túl vastag (hagyományos értelemben), egyes korszerű harckocsik (pl. a Merkava) nem kompozit páncélzatot használnak. Van például ún. üreges páncélzat, mely 350-400 mm vastag is lehet. Ennek fényében egyáltalán nem áll messze Petyo az 500 mm-el.

Ennyi.

Vissza