25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Katonai tévedések: I-II VH, Vietnam, Öböl háború...



Írd ide hozzászólásod:

Epameinondasz
Epameinondasz [249]
A szövetségesek anyag-technikai és egyéb fölényéről valóban nem ejtettem szót, hisz célom nem a 2. vh. elbeszélése volt és feltételeztem, hogy az olvasók túl vannak a 7. osztály második félévén.

Ultra: ha valóban úgy működött, mint feltételezed, most nem egy majd hat éves európai háborúról beszélnénk. A sok részadatot, kódot kellett visszafejteni és beilleszteni a nagy egészbe, de te a részleteket nem favorizálod.

Angolszász bombázások tévedéseit hozod fel, valóban (emberiségellenes vonulata nagy hiba), akkor mondok pár német tévedést. Az angliai csata idején, miért is nem bombázták le a radarrendszert ? Sztálingrádban a szárazföldi támadás elött, miért is változtatták romhalmazzá a várost ? Hát azért, hogy járműveik nehezen tudjanak mozogni.

Létszámadatok: táblázatok azért vannak, hogy ki-ki felkészültsége szerint elemezze őket. Nem akartam velük dobálózni, de a szövetségesek messze nem voltak olyan emberfölényben, mint ahogy a laikusok elképzelik, ez a fölény csak 1945-re lett sarkalatos. A táblázatok értelmezése (ennél bonyolultabbak is) kedvenc szórakozásom pl. előrevetett zászlóaljak támogatása egyes tűzhengerrel 1,5-2 km-ig. Kicsit fájt, hogy csak a létszámadatokról ejtettél néhány szót. Az meg lehet, neked fog fájni, hogy Montgomery fia soha nem forgolódott a 2.vh.-ban, hisz még oly fiatal volt.

Veszteségadatok: a háborúban akadnak, javaslom keresd meg a szövetségesek veszteségeit és számold ki az egy főre jutó minőséget, ilyet még amúgy sem számolt senki, de vigyázz a részletekkel, mert itt már fontosak lesznek.
Keleti front: mivel a német veszteségekről volt szó, így gondolván, azt írom le, de ha nagyon akarod akkor részletezve, még a szovjetekét is közlöm, sőt a finnekét, sőt a mongolokét.

Berlin: fontossági sorrendben, sem Roosevelt, sem Marshall, sem Eisenhower, sem Bradley nem akarta a várost elfoglalni. Churchill és Montgomery akarta. Hidd el nem a hadászat formájával volt itt probléma, javaslom tanulmányozd a 7.hds. ezen időben végrehajtott meneteit. Ha már kedvenceidről az elméletekről van szó, biztosítalak róla az angolok még Jalta után egy hónappal is tervezték a szovjetek megelőzését.
Annyit emlegeted "széles frontszakaszon való előrenyomulás" szavakat, most már kiváncsi lettem arra, hogy behatárold, mely időszakban is alkalmazták ? Vigyázz a buktatókra !

Villámháború: nem tudsz elszakadni a teóriáktól. Villámháborúról kifejtett ismert elméleten kívül a gyakorlati megvalósításról is ejthettél volna néhány szót. Kiemeled a "stratégiai-hadászati meglepést". Franciaországot szerinted "stratégiai-hadászati meglepésként" érte a német támadás ? Az elmélet jó, de a sikert a gyakorlati megvalósítás miatt érték el, ami szerinted "elveszés a részletekben".

Sajnos az a különbség köztünk, hogy te "szintéziseket" gyártasz, ami akár igaz is lehet, de lent a lövészárokban, az a hdo.pk. szarik a "szintéziseidre". A kulcsmondat következik. Te nagy magasságból szemléled a háborús eseményeket, de a gyakorlati megvalósításáról, halvány fogalmad sincs, ez már szerinted a részletek világa. Akkor kérdem én, honnan veszed a bátorságot, parancsnokok feletti ítélkezéshez ?
Elméletekre alapozott szemléletmódod, sokszor visszaköszön a történelemben. D. Haig vagy Rupprecht bajor trónörökös 100 km-re a front mögött szövögette "széles kontexusba" helyezett elméleteit és vaksin meredtek hatalmas szögtávcsöveikbe, arról mi is zajlik valójában a peremvonalon fogalmuk sem volt, vagy inkább nem akartak tudomást venni róla. Írod én elveszek a részletekben, ezt úgy mondanám megtanultam az eseményeket kiértékelni, különbség.

Ismét leírom miből indult a vita. Elmeséltem tényszerűen az angolszászok teljesítményét Itáliában (még csak nem is részleteztem), amire neked, észérvekkel be kellett volna mutatnod a német vezetést, nem elszállni a "széles kontexusok" világába. Figyelmes szemlélő a témában első hozzászólásomban felfedezhette, hogy azt írtam, miért is nyomultak előre a szövetségesek oly körülményesen. Amit persze példákkal, hadműveletekkel, tényszerűen bemutattam volna és nem lett volna benne semmiféle "tágabb kontexus". Ezek után, viszont már nem merem, mert valaki biztos elcsodálkozna, vajon a németek elvesztették-e a 2. vh.-t.

Spartan Spirit, vagy leereszkedsz a földre, a tommy-k és Landser-ek közé, vagy a vitát részemről befejeztem.
Képesnek érzed magad arra, hogy megvitassuk Anzio-t, Falais-t, vagy akár a Market Gardent, természetesen nem a gyarmatosítás eszméjétől a quebec-i találkozóig mindent belekeverve, hanem a maga hadműveleti valóságában ?
Előzmény:

Vissza