Szerintem ha valaki gengszterkedni akar és ezt a "szakmát" akarja kitanulni, igazán könnyű dolga van. Számtalan film, könyv és játék áll a rendelkezésére. A PC-s játékok palettája ismét egy alvilági tevékenységgel bővült, amely a betöréssel ismertet meg minket. Persze nem arra kell gondolni, hogy profi betörőkké válunk, ha leülünk játszani ezzel a játékkal, de kétségtelen tény, hogy nem is erkölcscsősszé nevel minket :-)
Matt Tucker az utcán nevelkedett, az utca tanította meg mindenre, és mint tolvaj tengette életét, egészen addig, míg hosszú időre nem biztosítottak neki napi három étkezést és szállást. Miután kiszabadult, konzekvenciaként azt vonta le, hogy a régi cimborákkal ott kell folytatni, ahol kénytelen volt abbahagyni. Ismét tolvajként akarja a kenyerét keresni és az a cél vezérli, hogy Ő legyen minden idők legnagyobb és leghíresebb tolvaja. A Te feladatod Matt álmát elérni, bármi áron...
A város, ahol Matt "karrierjét" kell egyengetnünk, a 30-as évek Amerikájának világát idézik, sötét szűk sikátoraival, nem éppen bizalomgerjesztő figuráival, kétes hírű "hölgyeivel", az öltözködéssel, a behemót benzinpusztító cirkálókkal, egyszóval mindennel, ami az alvilági légkörhöz kell. A mindig sötét utcákon kutyáktól kezdve az autókon át a sétáló emberekig minden azt bizonyítja, hogy ez a város él, így gazdag zsákmányra nagyon sok helyen lelhetünk. Persze kezdjük az elején a történetet, hisz egy igen hosszú játékkal van dolgunk.
Mentorunk, Sinclair jóvoltából egy motelszobában találjuk magunkat, ahol magunkhoz vehetjük első és alapvető felszerelésünket, a feszítővasat. Sőt, egy lerobbant régi autó is áll rendelkezésünkre, ami a kezdetekben tökéletes lesz ahhoz, hogy a zsákmánnyal együtt elmeneküljünk a tett színhelyéről. A várost bejárhatjuk gyalog vagy taxival, így szerzünk tudomást és szükséges információkat, a megélhetésünket biztosító kirablásra „váró” helyekről. Miután kiválasztottuk az épületet melynek tulajdonosa másnap reggel igen szegényen fog ébredni, a motelszobánkban található íróasztalon kell megszerveznünk az aktuális nagy balhét. Ki kell választanunk a célpontot, a meneküléshez szükséges autót, ha muszáj, akkor a bűntársakat és persze a célszerszámokat magunknak és társainknak. Ezután kezdetét veszi a terv szerkesztése, ahol lehetőségünk van a munkánkhoz elengedhetetlen nagyon precíz tervezés. Ilyenkor a kiválasztott objektum mellett találjuk magunkat kocsinkkal és adott esetben társainkkal együtt.
A terv szerkesztése módban azt csinálunk, amit akarunk, így ilyenkor még a lebukást nem jelenti be a gép, ha például észrevesz az őr, hiszen mindez csak az íróasztalunknál zajlik. Ebben a módban figyelmesen behatolunk az épületbe, szemmel tartva, hogy ne halljon meg és ne lásson meg senki, időben kiiktassuk a riasztókat, hiszen ha valamit itt rögzítünk, az már maga a terv végrehajtásában is így fog szerepelni. Azaz itt készítjük el a tervünket lépésről lépésre, de azért mert itt még nem lesz baj abból, hogy ha mondjuk meglát az egyik őr, nem szabad azt gondolnunk, hogy akkor ez így jó lesz a valóságban is. Ajtókat, ablakokat, riasztókat, széfeket, szekrényeket stb. az adott célszerszámmal likvidáljuk, a zsákmány begyűjtése után beszállunk az autóba, ha társaink vannak, akkor velük is külön-külön szintén végrehajtunk minden cselekvést, és ha már úgy gondoljuk, hogy egy tökéletes tervet sikerült kiviteleznünk, akkor jöhet az igazi kihívás, azaz a terv indítása. A terv szerkesztése módban egy videóhoz hasonló lejátszó segítségével rögzíthetjük az eseményeket, ha valami nem tetszik, másképp csinálnánk, akkor vissza tudjuk tekercselni az eseményeke, stb. De miután már elindítottuk a terv végrehajtását, ezekre már nincs lehetőségünk, innentől kezdve már csak passzív szemlélői vagyunk az eseményeknek, azaz végignézzük azt, amit az íróasztalnál megálmodtunk. Ilyenkor tudjuk meg, hogy ha valami hiba csúszott tervünkbe (észrevett az őr, nem annyi zsákmányt hoztuk el, amennyit kellett volna stb.), de sajnos már ekkor korrigálni nem tudjuk. A lebukás egyébként nem jár semmiféle büntetéssel, nyugodtan nekiállhatunk tervünk újbóli szerkesztésének és kivitelezésének. Ha egy társunk is lebukik velünk, akkor őt elméletileg nem választhatjuk egy ideig, mert keresi a rendőrség (bár akkor minket miért nem keres?), így más ember után kell néznünk, de persze a legegyszerűbb, ha a terv indítása előtti mentésünket visszahúzzuk, így már nem történt semmi baj, maximum az időnk ment kárba.
A város igen nagy és nem csak azok az épületek találhatóak benne, amit kirabolhatunk, hanem olyan létesítmények is vannak, melyekben kielégíthetjük személyes szükségleteinket. A szerszámos boltban tudjuk munkánkhoz a különböző szerszámokat (feszítővas, álkulcs, fúró, forrasztópáka, fejsze stb.) megvenni, és a feleslegeseket eladni. Minden szerszámról olvashatunk leírást, melyből megtudhatjuk a munkához szükséges tulajdonságait (zajszint üvegen, fán, fémen, károkozás üvegen, fán, fémen stb.). Ez a legfontosabb bolt, hisz szerszámaink egy idő után amortizálódnak a használat során, így mindig szükségünk van újak beszerzésére. A zálogházban van módunk a megszerzett zsákmányt eladni, illetve a lopott pénzt itt tudjuk tisztára mosni. Orgazdák is vannak a városban, akiknél szintén megszabadulhatunk a forró cuccoktól, de ők már több hasznot gondolnak maguknak, így a zálogház a kifizetődőbb. Az autókereskedőnél juthatunk jobbnál jobb autókhoz, melyek gyorsabbak, teherbírásuk több, de természetesen megunt verdáinkat is elpasszolhatjuk. Ha pedig bűntársakra van szükségünk, akkor a város kínál nekünk nagyszerű bárokat, kocsmákat, kikötőt, ahová épeszű ember sohasem tenné be a lábát. Igazi Rejtő Jenő figurák szegődnek mellénk a Mikulás, a Bohóc, a Broadway színpadáról álmodozó éjszakában táncoló pillangó vagy egy illegális cigarettát szívó raszta fekete személyében. Mielőtt egy társat választanánk egy bulihoz, megnézhetjük, hogy mennyire jártas a dolgokban (széffúrás, zárfeltörés, teherbírás stb.) és hogy mennyit fog kóstálni betársulása a munkába. Értelemszerűen, minél több (maximum hárommal társulhatunk egy adott feladat előtt) társat viszünk magunkkal a rabláshoz, annál kevesebb üti a markunkat a zsákmányból. Egy sikeres rablás után tapasztalatunk nekünk és társainknak is nő, így célszerű mindig ugyanazon emberekkel dolgozni.
A játék teljesen 3D, az eseményeket third-person nézetből látjuk, így a kamerát mozgathatjuk balra-jobbra, le-fel, közelíthetjük és távolíthatjuk is a nézőpontot. Sőt Mattal, ha gondoljuk, akár first-person nézetbe is válthatunk, bár ilyenkor nem áll módunkban bármit is csinálni, csak már egy megkezdett cselekvést nézhetünk végig ebből a nézőpontból. A grafikai látvány pontozásában kicsit bajban vagyok, mert a játék direkt egy vicces, elnyújtott rajfilmszerű világot tár elénk, amely természetesen nem veszi fel a versenyt a mai követelményekkel, de hát nem is ez volt a célja. A játékban látható bejátszások is képregényen alapuló rajzfilmvilág, melyek jól passzolnak a játék hangulatához. A játék hangjai jók, főleg ha belevesszük azt is, hogy a játék teljesen magyar nyelvű, mind a feliratok, párbeszédek, mind a szinkron. Zene sajnos nincsen a játék alatt, ezt azért eléggé hiányolom.
Kisebb-nagyobb hibák természetesen ebben a programban is találhatóak. A városban nem tudunk autónkkal furikázni, hiába van akár egyszerre több járgányunk is, ezért kénytelenek vagyunk gyalogosan elcaplatni mindenhova, vagy taxival is mehetünk, de ezek olyan ritkán járnak, hogy gyorsabb gyalog, mint taxira várni. A városi élet is kissé lapos, pár civil, rendőr, kutya és autó mozog csak, igaz, hogy éjszakai kijárási tilalom van, de ebben a városban mindig éjszaka van, szóval egy kicsit érdekes. Az épületek szinte teljesen üresek, a kocsmában csak egy-két ember lődörög, egy hatalmas szállodában pedig egy ember lakik plusz az őrség. Egy idő után sajnos az emberen erőt vesz a monoton érzés a játékkal szemben, hisz a tizedik rablás után sablonossá válik a játékmenet. Ráadásul őszintén szólva az sem segített abban, hogy beleéljem magam a játékba, amikor ártatlan embereket kellett kirabolni. Nem voltam arra büszke, hogy egy idős anyóka zöldséges boltját kiraboltam, vagy egy csőd szélén álló mozi tulajdonos utolsó reménységét nyújtó filmtekercsét lovasítottam meg.
Mindent összevetve a Nagy Balhé egy ötletes játék, mely hosszabb-rövidebb ideig élvezetes kikapcsolódást jelenthet. A magyar szinkronnak köszönhetően pedig még idegen nyelvtudásra sincs szükség a játékhoz.