A Spy x Family korunk egyik legjobban fogyó „új” mangasorozata. 2 éve anime-adaptációt is kapott a kémsztori, amely a mangával párhuzamosan még most is fut, a mozifilmet pedig hazánkban is játszották. Talán elsőre nem is gondolnánk, hogy mennyire szerethető és ugyanakkor izgalmas eme mű. A sorozat misztikuma a szereplők összetételéből adódik. Kényszerből állnak össze egy családdá, amelyben a leányzó teljes szívvel hisz, szuperereje segítségével pedig ismeri a többiek titkát, amiket egymás előtt mindenáron próbálnak megvédeni. Egy csipetnyi kémkedős akcióval megfűszerezve a mindennapok bemutatása egy szuper kis történetté vállik. A most tesztelt videojáték Anyára, azaz a telepatikus erőt birtokló kislányra fókuszál.

Nagy gondba kerül Anya, amikoris az iskolában egy, a kedvenc emlékeit bemutató napló írását adják fel feladatnak. A család rájön, hogy ennek a legegyszerűbb (értsd: megúszós) módja egy fotóalbum prezentálása lesz. Komolyan kell venniük az akadályt, hiszen az apuka (aki főállásban titkosügynök) csak úgy juthat a célpontja közelébe, ha Anya birodalmi tudóspalántává válik. Így 3 naponta összeül a kupaktanács, hogy megtárgyalják, hova menjenek kirándulni, ahol remek képek készülhetnek a projekthez.
Szerencsére a játék az animéből megszokott eredeti szinkronhangokkal dolgozik. Aki követi a sorozatot, az észrevehet egy az egyben átemelt beszélgetéseket, helyzetkomikumokat is. Az animáció szép, letisztult, ahogy azt egy hasonszőrű feldolgozástól elvárnánk. A területek picik, így sok meló nem volt azok kidolgozásával. Minden nap hasonlóan épül fel: Anya iskolába megy, utána szóba elegyedhet társaival, végrehajthat fotóműveletet a lehetséges pontokon, majd jön az otthoni szegmens. Itt ugyancsak beszélgethet a családdal (nevelőapja mellett a titokban bérgyilkos mostohaanyukával vagy a jövőbe látó kutyussal). Az otthonukban is végrehajtható egy fotózás, majd vacsora után következik a naplóírás.

Ez lényegében egy minijáték-gyűjtemény, amely fokozatosan bővül majd, továbbá minden stuff három nehézségi szinttel operál (csak játszani kell ezek feloldásához). Gyakorolni bármennyit lehet ezeket a játékokat, de élesben a fotók után kapott euréka-pontok kerülnek felhasználásra. Ez a valóságban annyit tesz, hogy napi 2 játékban próbálhatunk pontszámokat elérni, illetve kihívásokat teljesíteni. Utóbbiakat a lottószelvények harácsolása végett fontos csinálni, mert a kirándulások előtt kiegészítőket nyerhetünk a lottóeseményen. Érdemes cserélgetni a ruhadarabokat is, mert különböző bónuszokat adnak.
A kezelés egyszerű, nagyon kevés gombot használ a program. Nem bonyolult a fényképezős szegmens sem, ahol a távolságot fókuszálva és a helyes szögbe állítva a gépet a megfelelő pillanatba kell lencsevégre kapni a kíváncsi lánykát. Ehhez kőegyszerű színkódot használ az alkotás, így pár másodperc alatt kalibrálható a masina, és csak az alkalomra kell várni. Ez a harmadik után már ujjgyakorlattá válik, kihívást néhány minijáték nyújt maximum a játékban. Ezek amúgy nagyon változatosra sikeredtek, van külön a szülők foglalkozását bevonó kémes, vagy a kutyával közös álomban átélt móka is. Kedvenceim közé tartozott az iskolai kidobós és a főzés anyuval programok. Változatosak a helyszínek is, amelyeket többnyire az anime ihletett, így a kutyás park vagy az akvárium is meglátogatható többek között.

A SPYxANYA: Operation Memories egy kedves alkotás, amely hozza a mű hangulatát, még ha lassabb is, valamint hamar ismétlődévé válik, hiszen végig ugyanazokat a szegmenseket fogjuk ismételgetni. Ez a játék az anime szerelmeseinek íródott, akik szerintem értékelni is fogják.