25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Eredeti vagy másolt?



Írd ide hozzászólásod:

Zup
Zup [2161]
Nah kicsit én is belerondítok a dolgokba.
Jelenleg a helyzet változni látszik, szóval azért tanácsos fenntartásokkal kezelni a dolgot, de én így látom a jelenlegi helyzetet.

Jelenleg a PC játékok, a DVD filmek és a zenei CD-k közül az utóbbi kerül ki toronymagasan vesztesként az ár-érték arány versenyben.

Most tegyük fel, hogy kiszűrjük a hulladékokat (tehát azokat a játékokat, filmeket, zenei albumokat, melyek finoman szólva szart sem érnek), akkro a következő képpen alakul a dolog:

- Pc játék: Megveszed 8-12 ezer Ft közötti áron, ezzel garantálsz magadnak 5-15 óra közötti tiszta játékidőt, ha végigvitted a játékot, nyomulhatsz multiplayerben (többnyire), sok-sok óra plusszal megtoldva ezzel a játékidőt. Ha a fejlesztő kiad extra cucokat, mint pl. SDk, a vele készült modokkal újabb órákat tölthetsz. Egy megvásárolt HL2-vel pl. becsléseim szerint 200 óra elfoglaltságot is szerezhetsz magadnak, és csak 8 rugóba kerül.

- DVD film: 5-8 ezer Ft körüli összegbe kerül, kapsz ezért a pénzért egy 90-150 perces filmet kiváló kép -és hangminőségben. Ha jó a film, kb. 8-10-szer kell megnézned ahhoz, hogy már neked is unalams legyen, mondjuk legyen ez kb. 20 óra. Ezen kívül egy DVD film tertalmazhat sok-sok extrát is, amik kitolják valamelyest a vele eltöltöt idő mennyiségét, így a 6 ezer Ft-os DVD lemezért cserébe kb. 25-30 órányi szórakozást kapsz (optimális esetben)

- Audio lemez: 3-6 ezer Ft közötti összegbe kerül egy híresebb együttes lemeze vadonatújan, vagy egy jobb minőségű válogatás / mix album. Ezért a pénzért általában 40-160 percnyi, kizárólag hang (kép nélküli) cuccot kapsz. Mivel közismert tény, hogy egy együttes albumán a számoknak csak kb. fele ér egyáltalán valamit, a többi helykitöltő (ráadásul ez elég óvatos becslés), ezért tegyük fel, hogy a 60 perces anyagból 30 perc van, amit még kb. 20x meghallgatsz, mert annyira jó. De huszadik hallgatás után azért már kezd ez is unalmassá válni. Ez így kb. 10-12 órát ad a 4 ezer Forintodért.

Tehát mégegyszer számoljunk utána (átlagárakkal):
Pc játék - 10 ezer Ft (50-100 óra max.)
DVD film - 6 ezer Ft (25-30 óra max)
Audio CD - 4 Ezer Ft (10-15 óra max)

Ezen kívül még puszta tények:
- A zeneiparban óriási bevétel jön koncertekből, valamint franchise-kből (pólók, bögrék, kitűzők meg egyéb hasonló cuccok az adott együttes / énekes / DJ logójával)
- A filmiparban óriási bevétel jön moziból és szintén Franchise termékekből (viszont egy film esetében kb. 100-szor akkora a kiadás, mint egy zenei produkció összehozásánál)
- Pc játéknál semmi másból nem jön bevétel, csak magából a játékból, és egy game előállítási költsége jóval magasabb, mint egy zene CD-é, azonban relatív ára mégis alacsonyabb jóval. A Franchise termékekből való bevétel elhanyagolható (hiszen összehasonlíthatatlanul kevesebb emberke járjál mondjuk CS sapkában, mint Metallica pólóban).

Kedvező folyamat, hogy a zenei albumok ára csökkenni látszik (a Sláger nyár 2006 pl. ha jól emlékszem 1800 Ft körül kapható), de még hosszú folyamat lesz, míg normalizálódik a helyzet. Ráadásul az mp3 elterjedésével, mellyel ugye kb. tizedakkora méretben közel ugyanolyan minőségben kapjuk a zenét, a zenei anyagok váltak a legkönnyebben másolható / továbbadható médiummá. A másk problémát abban látom, hogy a zenei anyagokból érkezik a legtöbb szemét - gondolok itt a 400 forintos, senki által nem vásárolt Mozart gyűjteményekre, meg a vég nélkül érkező, iszonyat gyenge módon kevert mixekre -, míg (pc-s) játékból és moziból kb. 25-30 jelenik meg havonta, zenei CD-ből, melyek Magyarországra is eljutnak, kb. 150-200 féle árasztja el a boltokat!

Lehetséges Megoldás:
- Zenei CD-k árának drasztikus csökkentése (ez elkerülhetetlen hosszú távon), esetleg a kiadások csökkentése érdekében átállni online zeneértékesítésre
- Alaposabban megválogatni a zenei anyagokat. Ne legyen kapható egyszerre 500 féle válogatásalbum, ugyanazzal a tartalommal, mert egymást gyengítik eladásokban. Ugyanígy feleslegesnek tartom maxilemezek és koncertalbumok áruházban való árusítását is (koncertlemezből lehessen rendelni limitált példányszámban a zegyüttestől, mondjuk neten keresztül, a MAXI lemezeket meg küldjék a DJ-shopokba).
- Alaposan körmére nézni a zenekaroknak. Kevesebb szemét legyen az albumukon, és több a hallgatható muzsika. A DJ formációk albumain ne 2 normális track legyen, a többi meg annak a kettőnek az átvariált változata, hanem egyedi alkotások, ne sajnálják a plusz két nap munkát a zenekészítő programmal a számaik összeállításához. Az együttesek inkább adjanak ki kétévente lemezt, mint félévente, de azok legyenek tömve csupa jóval. Kétévente a kedvenc együttesei lemezeit mindenki meg tudja vásárolni, ráadásul valószínűsíthető hogy több olyan is meg fogja vásárolni, akik a boltokat havonta elárasztó szemeteket pénzhiány, vagy csak egyéni elbírálás miatt nem hajlandó megvenni.
- Jelenjen meg havonta max. 50 zenei lemez, tehát hasonló mennyiség, mint filmekből, és játékokból. Ezáltal egyrészt kevesebb lesz a költség (hiszen rengeeg borítótervezési, Cd-gyártási munkát meg lehet spórolni), sokkal kisebb költség esik egy lemezre, ráadásul a kisebb választék könnyebb áttekinthetőséget biztosít ami meghozhataj az emberek kedvét a vásárlásra, ha így könnyebben informálódhatnak egy-egy album tulajdonságairól.

Úgy gondolom, a fentiek meghozhatják a gyökeres változást a zeneiparban, más kérdés, hogy ezekből soha a büdös életben nem fog megvalósulni semmi.

Bocsi, hogy kicsit túlontúl eszmefuttatós voltam.

‎1828 - Drakula fiatal szűz lányok véréből táplálkozik. 2010 - Drakula éhen hal.

Vissza