November közepén zárult az idei PlayIT-évad, egy kétnapos, budapesti rendezvénnyel. A szervezők mindent megtettek, hogy ezúttal is nagyot durranjon az esemény, és azt kell mondjam, a hétvége során valóban úgy éreztem, hogy minden eddiginél nagyobb volt ez a mostani alkalom.
Az első nap délutánján sok helyen egy tűt se lehetett volna leejteni, annyian voltak a két óriási pavilont (papíron persze hármat, de kettő közülük közvetlenül kapcsolódott, így inkább egy nagynak tűnt) megtöltő rendezvény egyes pontjain. Tipikusan ilyen volt egy-egy fontosabb nagyszínpados esemény, mint például a cosplayverseny, amikor megtelt az összes ülőhely, és két oldalt is irtó sokan álldogáltak. Nem volt eddig tömegiszonyom, de a nap folyamán néha úgy éreztem, hogy akkor és ott elkezdett kialakulni... ;-)
44 ezer négyzetméteren mintegy 180 programhelyszín – ezt ígérték a szervezők, és nem számoltam ugyan utána, de tényleg rengetegnek tűnt, ami ott várt ránk. Az alap persze a szokásos volt ezúttal is: PC-k és konzolok (és persze retro masinák) kipróbálható játékokkal, előadások és bemutatók a nagyszínpadon, cosplayverseny, sok-sok VR próbalehetőség, e-sport versenyek minden mennyiségben a kisebb színpadokon (CS:GO, LoL, Hearthstone, PUBG). Volt pár jóval a megjelenésük előtt kipróbálható játék is, mint például a PlayStation standon a Detroit: Become Human és az Inpatient vagy a Cenegánál a Far Cry 5 és a The Crew 2. Az ASUS standján három, egymás mellé pakolt hatalmas monitoron, 10320*1440-es felbontásban lehetett nyomni a Project Cars 2-t, ami kívülről nézve is impresszív látvány volt. A Microsoft 4K-s tévéken demózta a nemrég megjelent Xbox One X konzolt, a Sonynál pedig természetesen a PS VR is futott. A Nintendo minden eddigi jelenléténél nagyobb standot épített, és irtó sok Switchet és 3DS-t vitt ki magával, minden aktuális játékát felvonultatva. A PlayIT Plus ezúttal nem külön időt (ez volt ugye tavasszal az éjszakai rendezvényrész), hanem egy elkerített helyszínt kapott, ahol a 18+-os játékokat (mint például az Injustice 2-t) lehetett kipróbálni – bár látszólag nem nézték annyira szigorúan a belépők életkorát. Mókás helyszín volt még az Assassin’s Creed Origins bemutatására felhúzott piramis, vagy a Call of Duty WWII kioszkok mellé kialakított amerikai katonai tábor (de a közelben volt a honvédség szokásos kitelepülése is).
Ha valaki ki akart szakadni a videojátékok világából, megnézhette a cosplayfalut, lasertagezhetett, kipróbálhatta a falmászást, ping-pongozhatott és így tovább – itt is sorolhatnám a rengeteg egyéb lehetőséget. Talán még a modellautók versenyét érdemes kiemelni: egy óriási versenypályát alakítottak ki, ahol mindkét nap rádiótávirányításos autókkal versenyeztek. Az ember csak kapkodta a fejét, ahogy a célegyenesben elszáguldott egy-egy kisautó – mint megtudtam, simán 50-60 km/h sebességgel is száguldoznak ezek a járművek. Vasárnap pedig akadályokkal tűzdelt versenypályát alakítottak ki, és azon folyt a verseny – azt hiszem, itt időztem el a legtöbbet.
A tavaszi PlayIT után ismét a Trónok harca tévésorozat szereplői közül érkezett két színész (a Hodort alakító Kristian Nairn, valamint a Meera Reedet játszó Ellie Kendrick), így az első napon több programelem is hozzájuk kapcsolódott (színpadi beszélgetés, dedikálás), de az emblematikus trónra is ismét felülhetett bárki, aki kivárta a sorát. Vasárnap pedig egy másik társrendezvény kapott helyet a PlayIT mellett, mégpedig a népszerű youtube-osokat felvonultató OVS, így a tizenéveseknek lehetett megint órákat sorban állniuk, hogy aláírást szerezzenek kedvenceiktől, esetleg közös fotót készítsenek velük.
Végül ne feledkezzünk meg arról se, hogy ezúttal két (valójában három) koncert is kapcsolódott a PlayIT-hez. A show-t megelőzően, péntek este került megrendezésre a Video Games Live, amely során immáron harmadjára szólaltak meg hazánkban nagyzenekari kísérettel legendás játékzenék. Szombat este pedig a Trónok harca sorozat zenéiből lehetett szimfonikusokkal kísért válogatást hallani – majd a nagy érdeklődésnek köszönhetően vasárnap este megismételték ezt a koncertet. Ja, és ezeknek a koncerteknek volt köszönhető a nagyszínpad mögötti profi videofal is, ami sok programhoz adott igen sokat látványban - például a cosplayversenynél egyszerre láthattuk az élő kameraképet és a megszemélyesített karakter képét is.
Szóval tényleg változatos, sokszínű programot kaptunk ezúttal is a PlayIT-en, még ha néha kicsit öregnek is éreztem már magam a rendezvényre kilátogatva. Erről valószínűleg a tizenévesek, a Minecraft- és youtuber-rajongók hatalmas tömege tehetett, nekik viszont tényleg egész napos (sőt, kétnapos) programot jelenthet a PlayIT továbbra is – kíváncsian várom, jövőre hova tudják még fejleszteni, bővíteni a szervezők.
További fotóinkat Facebook oldalunkon láthatjátok.