28 éve Veletek – 1998– PC Dome / 2012– PlayDome

Háborús filmek és a valóság



Írd ide hozzászólásod:

Lacko
Lacko [11561]
Engem a Total War villanyozott fel ennyire. Rögtön elolvastam Julius Ceasar-tól a Gall háborút. Az nagyon klassz népszerűsítő stílusban írja le a szitut (ugye ez valójában a római plebs-nek készült propaganda anyag volt eredetileg, de nagyon jó taktikai, haditechnikai forrás is). Plusz megkaptam akkor karácsonyra a Római hadsereg (vagy valami hasonló) című vastag piros képeskönyvet, ami állati klassz. Azt ajánlom, ha érdekel a téma.

Engem is megbozongat néha az a tudat, hogy szegény jenkik akármennyit nézhetik a Spectrumot meg History Channel-t, soha nem kerülnek a rómaiakhoz olyan közel, mint mi, akik nap mint nap a kezünkkel és a lábunkkal érintjük azokat a köveket, amiket a rómaiak raktak oda. (Óbudán dolgoztam és ugye az Amfiteátrum mellett sétáltam el, meg a Flórián téren az aluljáró tele van római szobrokkal és falakkal....)

Nem sorolnám a legjobb háborús filmek közé, de ajánlom neked a Római birodalom bukása c. filmet. Régi, klasszikus amcsi film, kábé annyira autentikus, mint a Kelly hősei, de azért nem rossz. Például több köze van a valósághoz, mint a Gladiátor c. szuperprodukciónak. Ugyan arról a szituról szól, csak nem ilyen hülyén, hogy persze majd lemegy a császár megöletni magát az arénába...
Bár a Gladiátor első 10 percét sokszor megnézem, mert az klassz. De a többi része se nem háborús, se nem jó.
konrad
konrad [13085]
Tudod mire volt még jó nekem ez a sorozat Lacko? Felébresztette bennem a régi "kutatási ösztönt" és rájöttem, hogy mennyire keveset tudok arról a birodalomról, amelynek részese volt hazánk is (Transdanube), arról a birodalomról, amelyhez képest a mai usa kutyafüle és amelyik évszázadokon uralt istent és eget. Másrészt itt van tőlünk 5 km-re Gorsium-Herculia, az egykori császársági városközpont maradványa, ahol az utolsó császárok egyike, Severus is megfordult és amely város akkor gyümölcsöző gazdasági és megerődített katonai központ volt.
Lacko
Lacko [11561]
Igen, én is ezt írtam, hogy annál valószínűleg obszcénabb volt az élet, mint ami a köztudatban kialakult. De ez - ami a filmben látszik - szerintem (aki nem értek hozzá) inkább a késő császárság idejében lehettt általános. Szóval szerintem túlzásba vitték a dolgot.

Az utolsó bejegyzéseddel maximálisan egyetértek: én is szeretem az ilyet (pl Cornelius Ryan könyveiben), amikor a nagypolitika, vagy stratégia mellett (alatt) megtudjuk, hogy az egyszerű emberek/katonák mindezt hogyan élték meg.
konrad
konrad [13085]
Én azért nem említeném "egy lapon" a Roma sorozatot a Feleségekkel, hiszen azért az előbbi még sem egy ókori szappanopera!

Az obszcenitás: kérdéses, hogy a trágárság vagy a szexuálisan túlfűtött atmoszféra vagy ezek együttese zavart. Szerintem a filmbe vastagon belefért ez, hiszen az ókori római társadalom (de minden más akkori berendezkedés is) nem a mai "erkölcsös" kultúrát követte. Ennek a kiindulópontja lehet az, hogy eleve az egyenlőtlenségeken alapuló, kizsákmányoló rendszer volt, mint ahogy tanultuk: rabszolgatartó társadalom. Szabatosabban kezelték a szexet, a buziság tök természetes volt és az is, hogy egy "nemes" akkor és ott fektette két vállra a rabszolgáját, ahol akarta. Én inkább afelé hajlok, hogy a sorozat hiteles próbált maradni az akkori légkör bemutatásában, csak nekünk "európai kultúrembereknek tűnik ez furcsán.

Számomra "történelmi" sorozat annyiban, hogy bár a tankönyvekből tudjuk mi történt, a nagyhatalmi politka intrikáinak bemutatásán túl, képet kaptunk az egyszerű plebs életéről, szokásairól, több istenhitű mindennapjairól.
Lacko
Lacko [11561]
Amennyire én látom, ez a Roma nem történelmi sorozat a szó szoros értelmében, hanem egy TV sorozat, mint a Született feleségek, vagy a Prison break. tehát a célja nem mindig a hitelesség, hanem a minnél több néző lekötése minnél hosszabb ideig. Lehet, hogy rosszul látom, de nekem végül ez jött le.

A másik, ami nekem furcsa volt az az obszcenitás. van abban igazság, hogy a latin kultúra hozzánk egy szigorúbb középkoron át jutott el és ezért hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az a világ is szigorúbb volt, ami egyáltalán nem biztos, hogy igaz. De szerintem a korai császárság akkor sem volt ennyire erkölcstelen.
Mindenesetre engem kicsit zavart a rengeteg káromkodás.
Úgy éreztem, mint a Ryan első percében, hogy kafa ez a sok bél, de nem realisztikus. Szóval, hogy annyira realisztikusak akartak lenni, hogy túlzásba vitték.
konrad
konrad [13085]
"Bár történelmileg igen szabadosan értelmezi az eseményeket"

Teljesen egyetértek, de ha nem így tenné, akkor egy száraz és unalmas történelmi portrét kapnánk. Nyilván bonyolultabb volt az akkori politika, hadsereg. Szerintrem pont az (is) volt a mozgatórugója ennek a sorozatnak, hogy a történelmi szereplők személyiségén kersztül jöjjön át a történelmi atmoszféra. Hát az nagyon sikerült - szerintem - az alkotóknak. Bár azért több csatajelenet is lehetett volna a ROMA-ban, mert ilyen igazi, grandiózus csatát szerintem csak a Gladiátorban produkáltak az elején.
yerico
yerico [1344]
Bár történelmileg igen szabadosan értelmezi az eseményeket, de tényleg nagyon jó film, meg is vettem gyorsan DVD-n (1. évad 12 rész, 2. évad 10 rész, ez még nem jelent meg DVD-n. )
konrad
konrad [13085]
Épp Lackonak ajánlottam minap magánban a "Rome" című sorozatot, amelyet a HBO adott le, egy 22 részes sorozatban. A filmsorozat inkább az adott kor (Julius Cézár, majd Octavianus-Augustus) politikai és társadalmi viszonyait mutatja be, iszonyat király dramaturgiával, de a fő politikusok mellett két főszereplő viszontagságait és "karrierjét" is végigkövethetjük. Ez a két figura (Lucius Vorenus és Titus Pullo) a XIII. légió jól képzett katonái, akik Cézár mellett végigharcolják a galliai hadszíntereket. Ez alapján betekintést kapunk a római légiók és ezen belül a cohorsok harci technikájáról, hogy hogyan váltottak sort és milyen technikákat alkalmaztak. A sorozat harci "csúcspontja" a philippi csata, ahol az Octavianus/Marcus Antonius csapatai döntik el a hatalmi harcot a Brutus/Cassius szövetséggel szemben. Ezt egy monumentális csatajelenet örökíti meg a filmben.

Úgyhogy, akit érdekel egy kicsit is az ókori Róma története, annak mindenképp ajánlom, még ha nem is kimondottan háborús film. Megéri megnézni.

Vissza

Fórumszabályzat