Számtalan új FPS játékvezérlőt bemutattunk már itt a PC Dome-on, mióta letesztelhettem a Belkin SpeedPad n52-t. Lelkesen vártam minden egyes újabb eszköz megjelenését, bízva abban, hogy az előzőnél tapasztalt hibákat egy másik gyártó esetleg már nem követi el. Ennek megfelelően nem kevésbé vártam kíváncsian a Belkin új modelljét, az n52te-t – melyben a te a Tournament Edition rövidítése –, hiszen ez esetben pontosan erről van szó: a jól bevált modellt tuningolták tovább. Cikkemben a friss típus újdonságaira fogok koncentrálni.
Első ránézésre szembetűnik, hogy az eddigi sötétszürke-ezüst színösszeállításon szembetűnő változások történtek: matt és fényes fekete felületek váltják egymást. Mindezt a manapság "divatos" kék háttérvilágítással turbózták fel. Mindez egész kellemes hatást biztosít, akit viszont zavarna, a készülék alján lévő kapcsolóval bármikor kikapcsolhatja. Ennél kevésbé észrevehető, de jelentős változtatásokat figyelhetünk meg még a billentyűkön, amelyeknek kicsit más lett a kialakítása és az elrendezése. A felületük az új változaton szinte teljesen sima, nincs rajta akkora íves mélyedés, mint amilyet megszokhattunk, és nincs közöttük akkora rés, mint a klasszikus klaviatúrákon, na meg az n52-n, így egy kicsit talán könnyebb "eltévedni" a gombok között. Szerencsére egyáltalán nem vészes a dolog, pláne, hogy az elrendezésben is van némi változtatás, ami ezt a problémát hivatott kiküszöbölni. A legalsó sorban lévő négy gombot az előtte lévő két sorhoz képest ugyanis erőteljesen megdöntötték, így egyrészt határozottan különváltak azoktól, másrészt kellemesebb szögbe kerültek behajlított ujjaink számára. Így a ritkábban használt funkciókhoz – például fegyverváltáshoz – ideálisak. A billentyűknél még meg kell említenem, hogy lenyomásra kicsit kisebb ellenállást tanúsítanak, melynek köszönhetően határozottan kellemesebbek, mint elődjén. (Személy szerint még így is egy kicsit keményebbnek találom, mint a számomra optimális.)
Az utolsó szemmel látható változás a hüvelykujj környékén található: a D-pad, azaz a nyolcirányú kapcsoló kapott egy kis kiegészítőt, egy kivehető mini-joystick fejet. Ha a domború felületű mini-joy-nál kényelmesebbnek találjuk a bemélyedő D-pad-et, akkor az előbbit csak ki kell húznunk, és kész, a megszokott korongot nyomkodhatjuk ujjunkkal. A D-pad felett található gomb nyomása szintén valamivel puhább lett. Az n52te kellemes tapintású tenyértámasza levehető, és egy kicsivel hátrébb visszahelyezhető, hogy a nagyobb tenyerűeknek is kényelmesebb legyen.
Az új SpeedPad dobozának sarkán találhatunk egy Razer logót. A dobozba került szoftver ugyanis a sok játékos által kedvelt gyártótól származik. A profilszerkesztő a szokásos funkciókat biztosítja: külön beállíthatjuk a gombokat, makrókat gyárthatunk, és mindezt külön profilokba menthetjük el. (Megjegyzés: mentés után az "Apply changes" gombra is kell kattintani a beállítások érvényesítéséhez!) Minden játékhoz külön készíthetünk profilt, akár több játékosra is. A készülékben lévő memóriának köszönhetően pedig a beállításokat a vezérlőbe is elmenthetjük, hogy aztán másik gépre csatlakoztatva külön meghajtóprogram telepítése nélkül használhassuk. Egy profilon belül amúgy négy különböző kiosztást definiálhatunk, melyek között gombnyomással válthatunk.
Mivel FPS-ek közül jelenleg a Rainbow Six Vegas 2-t nyúzom napi rendszerességgel, így az új SpeedPadet is ebben teszteltem. Elsőre kicsit szokatlan volt, hogy a normál billentyűzethez képest máshogy vannak elrendezve a gombok (tehát nincs meg a sorok közötti elcsúsztatás), de pár perc után már fel sem tűnt, hogy új kontroller van a kezem alatt. A nyíllal is megjelölt fő irányító gombok nagyon kényelmesek, a Use/Ordert a hüvelykujjnál lévő kerek gombra tettem, az alsó, megdöntött sor billentyűi a fegyvereket váltják, míg a D-pad-dal az éjjellátó-hőérzékelő optikákat kezelem. Aki ismeri a Vegas alap irányítását, láthatja, hogy nem feltétlenül találja meg az ember reflexszerűen a megfelelő funkciókat, de mint mondtam, percek kérdése megszokni.
Összességében véve meg vagyok elégedve az n52te-vel. Minden tekintetben jobb lett elődjénél, és legtöbb funkcióját tekintve konkurenseinél is jobbnak találtam. A Saitek Pro Gamer Command Unithoz hasonlítva sokkal kényelmesebb kéztámasszal és jobb elrendezésű gombokkal nyer az n52te, egyedül az analóg mini-joyt hiányolhatjuk belőle. 14990 forintos áron, élettartam garanciával került a boltokba.