25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Kütyü+hardver

Asus Eee PC

Kipróbáltuk a 7 collos kijelzőjű mini noteszgépet.

Írta: Dino 6 hozzászólás

Már bejelentésekor igen nagy érdeklődés övezte az Asus Eee PC névre keresztelt termékét. A tajvani gyártó ugyanis egy teljesen új kategóriát ígért a hordozható gépek piacára, a PDA-knál nagyobb, de a notebookoknál kisebb, kisméretű és elérhető árú "netbookot". Tavasszal végre hazánkba is megérkezett a termék, és a gyártó magyar képviseletének jóvoltából két hetet nálunk tölthetett belőle egy példány, konkrétan egy 701-es típus.

Az első, ami szembetűnik az Eee PC-t kézbe véve, hogy tényleg igen apró: mindössze 22,5*17*3 cm-es, mindezt 1 kg alatti tömeggel párosítva. A kis méret súlyos kompromisszumokkal is jár: felszereltség tekintetében nem igazán nevezhető a normál notebookok versenytársának. Az egyik legnagyobb hátránya, hogy annak ellenére, hogy nagyobb is elférne a vázba, az alap Eee PC kijelzője mindössze 7 collos, 800*480 pixel felbontással. Ez pedig még jó szemmel nézve se nevezhető kellemesnek. A legtöbb negatív kritikát pont ez a része kapta a gépnek a nemzetközi sajtóban is, az Asus pedig a visszajelzések alapján már előállt a fejlettebb, 8,9, 10 és 10,2 hüvelykes változatokkal.

A tesztelt gépben 900 MHz-es Intel Mobile processzor volt, 512 MB DDR2 memóriával, a háttértároló szerepét pedig 4 GB flash memória töltötte be. További felszereltségét tekintve 10/100-as hálókártya, 802.11b/g szabványú WiFi modul, 3 USB 2.0 port, 1 VGA kimenet, egy SD/MMC kártyaolvasó, a kijelző fölé épített 0,3 megapixeles webkamera, valamint egy-egy jack csatlakozó (fülhallgatónak és mikrofonnak) került a gépbe. Ahogy látható, ez a felsorolás is valamivel az átlagos notebookok alatt van, de az Eee PC tervezésekor nem is az azokkal való versengés volt a cél. Inkább egy ultrakompakt, olcsó, könnyen használható számítógépet hoztak össze, mely alapcélú felhasználásra – azaz elsődlegesen internetezésre, szövegszerkesztésre – tökéletesen megfelel, és melyet kis tömegének köszönhetően bármikor magunkkal vihetünk. Erre pedig a fenti specifikáció meg is felel. Az új modellekben is jellemzően maradt minden a régiben, és csak a fontosabb elemeken javítottak: a kijelző méretének és felbontásának (1024*600-ra) növelése mellett a memóriát bővítették (1 GB-ra), valamint a háttértárolót növelték meg: 12, 20 illetve 40 GB-os SSD illetve 80 GB-os hagyományos merevlemez került beléjük. Az SSD-nek amúgy számos előnye van: valamivel kevesebbet fogyaszt, mint a lemezeket pörgető winchester, gyorsabb, teljesen hangtalanul üzemel, emellett pedig ütésálló: mivel nincs benne mozgó alkatrész, egy ütődés nem okoz benne sérülést és adatvesztést.

A kis gép felső részét nem védi retesz, egyszerűen fel kell hajtanunk, megnyomnunk a bekapcsoló gombot, és kis idő elteltével már használatba is vehetjük. A billentyűzet előtt egy szintén kisméretű touchpad kapott helyet, alatta a két egérgomb pedig egy kétirányú billenőkapcsoló formájában található meg. A gép teljesen csendben működött hosszú ideig, és csak huzamosabb használat után kapcsolt be kicsit egy kis ventilátor, hogy lehűtse a processzort. Az akku kb. 3 óra üzemidőt tesz lehetővé, ezen túl a mellékelt tápegység segítségével használhatjuk konnektorról.

Az Eee PC-n a kijelző mérete mellett a legnagyobb kompromisszumot a billentyűzet miatt kell kötnünk. A gép méretei ugyanis értelemszerűen nem tették lehetővé a hagyományos notebook-kiosztás használatát, és méretét tekintve mindegyik billentyű töredéke a megszokottaknak. Ez pedig hosszú gépelések alkalmával nem éppen praktikus, hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy megfelelő sebességűre fejlesszük a rajta való gépelést. Vagy alternatív megoldásnak ráköthetünk egy USB-s billentyűzetet, ha épp kezünk ügyében van egy.

A tesztre érkezett számítógépen az Asusnál testre szabott Linux operációs rendszer futott, könnyen átlátható grafikus felületén elérhetővé téve minden fontos alap-alkalmazást. Külön lapokon, tematika alapján (internet, munka, tanulás, játék és beállítások) sorakoztak a nagyméretű indítóikonok, a Firefox böngészővel kezdve az OpenOffice szövegszerkesztőjén és táblázatkezelőjén keresztül különböző oktató célú programokig és kisebb játékokig. Kapunk emellett médialejátszót, MSN/Yahoo kompatibilis azonnali üzenetküldőt, PDF olvasót, Thunderbird levelezőt, sőt, még Skype-ot is. Ha pedig valaki komolyabban a rendszer mélyére akar látni, a megfelelő billentyűkombináció segítségével akár egy terminálablakot is nyithat, így a Linux rendszer alapjaihoz és parancssori programjaihoz is hozzáférhet. Persze ha valakinek valamiért nem szimpatikus a gondolat, hogy megbarátkozzon a Linuxszal, választhatja a valamivel drágább Windows XP-s konfigurációt is.

A Linuxos verzió esetében az operációs rendszer és az előretelepített szoftverek a 4 GB SSD több mint felét elfoglalják, nagyjából 1,5 gigabyte marad saját adataink tárolására. Ez persze bőven elég akkor, ha arra használjuk a kis notebookot, amire szánták: netezésre, dokumentumok szerkesztgetésére bőven elég ennyi. Még egy csomó MP3-at is rávehetünk, ha munka közben zenét szeretnénk hallgatni (ehhez a beépített kis sztereó hangszórópár is tökéletesen működik). Ha viszont arra számítottunk, hogy egy utazás során az Eee PC-re mentjük le napi fotóinkat, akkor erről jobb, ha lemondunk (hacsak nem valami ősrégi, max. 1 megapixeles gépet használunk :-) ). A többi célra tehát elég a fennmaradó terület, melyet az SD kártyaolvasó használatával kibővíthetünk még pár gigabyte-tal, ha szükséges.

A legkisebb modell fekete és fehér színek mellett kissé extrémül kinéző, inkább a női célcsoportot megcélzó halványkék, zöld és pink színekben jelent meg, az első nagyobb modellek pedig fekete és fehér színekben kerültek a boltokba. És ha már az új típusokról van szó: a 901-es 8,9 hüvelykes kijelzővel, az 1000 és 1000H modellek pedig 10 ill. 10,2 collos LCD-vel jelentek meg. Ahogy említettem, az eddiginél nagyobb (12, 20 vagy 40 GB-os) SSD-vel vásárolhatók meg, illetve az 1000H-ban egy 80 GB-os winchester található. Ahogy a 701-es, úgy ezek is Windows XP vagy Linux rendszerrel rendelhetőek, pontos kiépítéstől függően 1,1-1,5 kg közötti tömeggel. Míg a 701-es típus jelenleg bruttó 60-65 ezer forint közötti áron kapható, a 900-as 1 GB memóriával és 12 GB SSD-vel 90 ezer forintért, az 1000H pedig közel 110 ezer forintért szerezhető be.

Az Asus Eee PC-je nem egy általános célú notebook. Elsősorban azoknak készült, akiknek egy igen mobilis számítógépre van szükségük, de egy PDA vagy mobiltelefon kevés, mert például sokat kell gépelniük. Nekik pedig – ha meg tudják szokni a kis kijelzőt és az apró billentyűket – tökéletes lehet, akár második noteszgépnek is. Ha pedig ezek problémát jelentenek, az újonnan érkezett nagyobb modellek jelenthetnek megfelelő alternatívát, hiszen tömegüket tekintve maximum minimális növekedés történt.

Végül pedig álljon itt egy kis video, melyet az Eee PC ittjártakor készítettünk.

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

További képek

  • Asus Eee PC
  • Asus Eee PC
  • Asus Eee PC
Dino

Dino
Kb. 8 évesen ismerkedett meg egy ZX81-gyel, amit egy C64 követett. 1993-tól a Commodore Világnál és utódlapjainál, valamint a ZED-nél dolgozott, majd 1998-ban barátaival megalapította a PC Dome-ot. A többi már történelem...

HOZZÁSZÓLÁSOK

Miki1970
Miki1970 [1]
Üdv mindenkinek!
Egyetértek a tesztben leírtakkal.
100 % ban megfelel a valóságnak.
Az érdekelne nem tud e valaki Asus Eee Pc 2G Surf termék boltot.Engem érdekelne ez a típus is.
Valamint az érdekelne végérvényesen mi lesz az ára az alap
Asus Eee Pc 7G készüléknek pár hónap múlva, vagy egy év múlva? :)
Sziasztok
Miki
steve88
steve88 [1]
Én csak ennyit írnék ehez a cikkhez:
még csak most? én már január óta nyúzom: http://logout.hu/iras/eeepc_szemrevetelezes.html

Avvoltoio: gondolom azt a farcry-os videót a youtube-on láttad, én is néztem, csodálkoztam is, de beleolvasva a hsz-ekbe rájöttem hogy többen vádolták azzal a készítőt hogy fake, majd a gyerek elárulta hogy tényleg az, kicsit meghackelte a dolgot, hogy az asztali gép rá legyen kötve az eee kijelzőjére, azért van a háttérben annyi kábel gondolom

mindenesetre amik általam voltak tesztelve játékok és szépen futottak azok ezek:
Warcraft 3, Diablo 2, S.W.I.N.E., Quake 3, Star Wars JK Jedi Academy, OpenTTD, CS 1.6, Half Life, GTA 3, meg még lehetne sorolni

Akinek ilyen 701-ese van annak ajánlom az EEEctl nevű programot windows alá, élőben lehet húzni vele a procit (az alap 630Mhz-ről a proci eredetileg tervezett 900Mhz-éig, plussz van benne venti szabályozás is)
Ja és az AsTray+ is ajánlott a legfrissebb intel-es vga driverrel, mert ezzel 800x480 felé is lehet húzni a képernyő felbontását anélkül hogy scrollozni kéne, értsd: összenyomja az egészet (pl 1024x768-at) a kis képernyőre (ami ugyebár 800x480), és ezzel a progival végre alapból viszi a 640x480-as felbontást, nem kell hozzá külső monitor

Najó, látom írhatok még egy cikket a logout-ra, annyit tudnék még mondani :-)
bogararc
bogararc [37]
Nem rosssz ! Az Asus mindig tud újat mutatni ! :-D
Z-Master
Z-Master [20397]
Én a 901-el kacsingatok. :-)
Avvoltoio
Avvoltoio [28]
A bátyám megvette ennek a kissé jobb változatát az asus eee 900-at, amelyben 1 giga ddr3 van, nagyobb kijelző(1024*600) 20giga flash memóriával, fél gigás videókártyával, kb 80 ezerért. Örömmel mutatta hogy alacsony órajele ellenére sok "új" játék megy rajta, láttam még egy videót is amin valaki a farcry-t próbálta, igaz hogy lassan ment, de azért ment, mint annakidején a mi 1.7ghz-es gépünkön. :), ő a sajátján az NFS hot pursuitot tesztelte max grafikán tökéletesen futott.
Természetesen nem csak játék miatt vette, hiszen programozik is, és a wifi miatt szinte bárhol netezhet is rajta.
Nagyon jó kis gép az biztos :)
» Összes hozzászólás listázása a fórumban (6 db)