AOC Gaming U28G2XU2 monitorteszt – 28 x KKKK
Sok pixel kis helyen is elfér...
Írta: Sityi
Szokás szerint kezdjük a nyers technikai adatokkal. A modellkódból egyértelműen kitűnik, hogy egy 28”-os kijelzővel van dolgunk, a többi paraméter pedig: 3840*2160 felbontású, 144 Hz-es IPS-panel, VESA HDR 400 minősítéssel, FreeSync Premium, a megszokott 4-portos USB 3.2 Gen 1 hub, 2*3W hangszóró – és a két darab DisplayPort 1.4 bemenet mellett a két HDMI port 2.1-es lett. Ez utóbbi hozza ki a legtöbbet az új konzolokból, ezért ennek nagyon lehet (kell) örülni ilyen célú felhasználás esetén. A cseresznye a tejszínhab tetején pedig a 93%-os DCI-P3 színtérfedettség – röviden: nagyon pofás kis (?) monitor ez. De mit mutat a gyakorlat?
Evezzünk vidámabb vizekre, és repüljön egyet először az ufó: lám, milyen szépen siklik, gyakorlatilag nincs is utánhúzása – ezt már szeretem! Overwatch 2 alatt is szépen dolgozott a drága: a megjelenítés mindig tűéles és gyors volt – 144 Hz alapvetően elég kéne, hogy legyen mindenkinek, még az e-sportolóknak is (valószínűsíthetően nem az efölött lefaragott millimásodpercek lesznek döntőek) – nekik amúgy van kifejezetten low input lag üzemmód is. A rettegett Resident Evil 2 sem tudott kifogni rajta: sávosodásnak nyoma sincs, a sötét jeleneteknél is pont úgy látszik minden, ahogy kell, képhibáknak nyoma sincs. Bravó, le a kalappal – ritka az ilyen, ahol ennyire tiszta képet lehet látni. És természetesen a PlayStation 5 is simán meg tudta hajtani 120 Hz-en.
Felsőpolcos árról fecsegtem a cikk elején, ami jelenleg olyan 400 ezer magyar fabatkát takar. Ez soha nem számított olcsónak, a jelen helyzetben is tekintélyes összeget jelent. Abban nem vagyok teljesen biztos, hogy kell ekkora mérethez a 4K felbontás (szerintem 32” alatt a 2560*1440 jobb), de meg kell süvegeljem, hiszen a képminőség egész egyszerűen kiváló, és nem csak a pixelek száma miatt. Egy távirányítót el bírt volna viselni szerintem a csomag, az még inkább validálta volna az árat – de így sem tartom rossz vételnek (sőt!), ha valaki rászánja ezt az összeget.