
A SteelSeries évek óta a gaming piac egyik meghatározó szereplője, akik igyekeznek minél szélesebb termékkínálattal kiszolgálni a vásárlóikat. Találunk náluk egereket és billentyűzeteket, egérpadot és játékvezérlőket, hangrendszereket és headseteket is. Ráadásul szinte minden termékkategóriában igen széles skálán mozognak az adott család tagjai, a belépőszinttől egészen a már-már luxuskategóriáig. A headsetek terén is ez a helyzet: vezetékes és vezeték nélküli eszközök az olcsóbbtól az egészen drágáig. Ide érkezett az Arctis Nova 4 család, amely a többiekhez hasonlóan egy sima, egy 4P és egy 4X változatban érhető el, és valahol középtájon helyezhető el a palettán.
A vezeték nélküli headset három variánsa között alapvetően pici, de fontos különbség van. A Nova 4P kék, a Nova 4X pedig zöld színezést kapott a fejpántja belső felén, míg a sima Nova 4 fekete-szürkét. Ebből már sejthető, hogy a P a PlayStation, az X pedig az Xbox konzolcsaládot jelzi, viszont fontos megjegyezni, hogy míg előbbi kettő kompatibilis oda-vissza (tehát a 4 és a 4P is használható PC-n, PlayStationön és egyéb platformokon), addig az Xboxhoz kizárólag a 4X-et szabad választani.
Ami a headset megjelenését illeti, kifejezetten igényes. Bár első ránézésre egy picit talán kicsinek tűnhet, valójában így is tökéletesen illeszkedik a fejre. A műanyag fejpánt kellően rugalmas, hogy pont annyira szorítja az eszközt az ember fejére, hogy az stabil maradjon, de ne váljon kényelmetlenné. A két hangszóró szövettel borított szivacsot kapott, amelyek kellemesen körbeölelik a fület, és hatékonyan zárják ki a külvilág legtöbb zaját. Mindkét hangszóró külső részén ott virít a SteelSeries logója, a jobb és bal oldalt pedig a hangszóró belsejében jelölték meg. A jobb oldali fülesen találjuk a ki-bekapcsoló gombot és egy icipici LED-et, ami a működést jelzi. A bal oldalin pedig a mikrofon mellett a hangerőszabályozót és egy mikrofont némító gombot találunk. Az MI segítségével zajszűrő funkcióval is rendelkező mikrofont amúgy a headsetből húzhatjuk elő, így használaton kívül egyáltalán nincs útban.

A Nova 4 vezeték nélkül kapcsolódik a forráshoz, ezt a mellékelt USB-C dongle segítségével teszi meg. Az elsőre picit esetlennek és túl nagynak tűnő kütyüre valójában azért esett a gyártó választása (nem csak most, hanem több más Arctis Nova wireless headsetjük esetében), mert a 2,4 GHz-es kapcsolat gyorsabb adatátvitelt tesz lehetővé a Bluetooth-hoz képest. Ez zenehallgatásnál talán kevésbé fontos, ám filmnézés vagy főleg játék alatt bizony már az egyik legfontosabb tényező. Mert nincs is annál idegölőbb, mint amikor késik a hang a képhez képest, márpedig Bluetooth-nál ez gyakran elő tud fordulni. Játéknál pedig az immerzió tökéletes lerombolását is eredményezheti ez a késés. Az USB-C csatlakozónak köszönhetően a headset gond nélkül használható okostelefonnal is, de aki esetleg PC-n nem rendelkezik ilyen csatlakozóval, annak sem kell aggódnia. A dobozban ugyanis egy USB-C – USB-A átalakítókábel is lapul, így ezzel sem lesz gondja senkinek.
Apropó doboz. Az Arctis Nova 4 kifejezetten igényes csomagolásban érkezik. A dobozban a headset mellett a dongle-t, valamint két kábelt találunk. Az egyik természetesen a töltést szolgálja, a másik pedig a már említett átalakító. Ezeken és a szokásos használati útmutatón kívül a gyártó egy csomag fiatalos matricát is mellékelt, amelyekkel egy picit feldobhatjuk a headset egyébként visszafogottságában elegáns külsejét.

A gyártó állítása szerint a teljesen feltöltve akár 36 órányi üzemidőt is kínál, emellett pedig hasznos, hogy mindössze negyed órányi töltéssel is 6 órányi üzemidő érhető el, vagyis egy közepesen hosszú utazást is meg lehet oldani így, ha szükséges.
Fontos eleme még a csomagnak a Windows 10/11-hez teljesen ingyen letölthető, a SteelSeries GG programjába beépülő Sonar szoftver, amely igen alapos beállítási lehetőségeket biztosít. Többek között tízsávos hangszínszabályzót kapunk benne, külön a megszólaló hanghoz és külön a mikrofonhoz. Ehhez ráadásul játékspecifikusan kaphatunk segítséget, a mély/közép/magas feliratozás helyett például „lépések hangja” vagy „bomba” megjelöléseket mutatva. Egyes előre elkészített EQ-profilokat pedig e-sportolók segítségével állítottak össze. De a szoftverben kapcsolható be a térbeli hangzás is, amely a surround hangsávból állítja elő a fejhallgatóhoz a megfelelő 360 fokos keverést.

Mindezzel, valamint a Nova akusztikus rendszer elemeinek (többek közt a hifi hangszóróknak) köszönhetően az Arctis Nova 4 mind játékhoz, mind filmnézéshez, mind zenehallgatáshoz egyaránt kiváló hangzást biztosít. Az 5.1/7.1 rendszerek virtuális leutánzásával pedig tényleg 360 fokban halljuk a körülöttünk zajló eseményeket.
A SteelSeries Arctis Nova 4 család kifejezetten jó választásnak tűnik, ha valaki középpolcos headsetet keres. Akár utazáshoz okostelefonnal, akár PC-n, akár konzolon való játékhoz kifejezetten jól használható. Mindezt 45 ezer forint körüli áron kínálja a gyártó, termékei közül elsőként adva drótnélküli headsetet ebben az árkategóriában.