Objection! – az elhíresült frázis a remek ügyvédes videojátékos sorozatból, az Ace Attorney-ből való, amely eredetileg még a Nintendo kézikonzoljain futott. Szerencsére az évek alatt megjelentek ezek a modern konzolokra is, így a mostanival együtt már 10 játékot ölel fel a négy gyűjtemény. Így már csak a Professor Layton vs. Phoenix Wright maradt ki a sorból. Az Investigation Collections az eredeti trilógiából megismert ügyész kalandjait dolgozza fel. Miles furmányos észjárásával nyomozhatunk tíz ügyben.
A most tesztelt csomag az Ace Attorney Investigations: Miles Edgeworth és az Ace Attorney Investigations 2: Prosecutor’s Gambit játékokat tartalmazza. Lehetőség van az eredeti, pixeles (arcátlan) karaktermodellekkel játszani, de egy új, HD chibi grafikai változat is rendelkezésre áll. A klasszikus Ace Attorney-sorozattal szemben ebben a spin-offban szabadon mászkálhatunk a bűnügyi helyszíneken, de ettől még ugyanolyan visual novel marad, mint a korábbiak. Tehát rengeteget fogunk olvasni és tanulni.
Az első ügyben a hazaérkező Miles betér irodájába, ahol éppen gyilkosság történt, a tettes még rá is fogja hátulról a csúzliját. Sikerül ép bőrrel megúszni ügyészünknek a kalandot, majd egy rögtönzött nyomozással kezdetét veszi a kalamajka. Visszatérő szereplők szép számmal képviseltetik magukat a programokban, rögtön elsőként a gyilkossági nyomozó, a szerencsétlen, ámbár jószívű GumShoe szegődik mellénk segítőként. A játék humora egy cseppet sem vesztett a fényéből, a párbeszédek zseniálisak és érdekesek, és az effekthangok is megmaradtak. Feleségem a konyhából kitalálta, mivel játszom „megint”, annyira jellegzetesek ezek.
A szabadon bejárható képernyőn megvizsgálhatjuk a dolgokat és beszélhetünk emberekkel. Tetszik, hogy végre oda lehet állni valamihez, de a belső nézetes kurzoros megoldással gyorsabban lehetett haladni, viszont így nincs annyira visual novel érzete, kicsit becsapós. Mindenre mond valamit Miles, ha megvizsgáljuk, illetve társunk is hozzáteszi a maga megjegyzését. Ez legtöbbször inkább vicces, minthogy az ügy megoldását előre mozdítaná. A veszekedések és kis viták a legjobbak, lehet rajtuk derülni. Sokszor edukatív is a program, és egy csomó érdekességet tanulhatunk belőle.
Lényegében a játék úgy épül fel, hogy a gyilkossági (vagy más) ügy után felvesszük a fonalat, megvizsgáljuk a helyszíneket, majd következik a tanúkkal történő beszélgetés. Ez hasonlóan épül fel, mint a korábbi címekben megtapasztaltuk, tehát a tanúvallomásokat ízekre szedve ellentmondást kell találnunk. Így tudunk továbbhaladni.
A második ügyben, amely lényegében időrendben az első lesz, egy repülőgépen utazunk haza az első osztályon, majd egy turbulencia miatt eszméletünket veszítjük. Felébredve egy hullával nézünk farkasszemet, a stewardess pedig minket kiállt ki gyilkosnak, hiszen elméletileg más nem tartózkodott a tetthelyen a gyilkosság idején. Izgalmas felgöngyölíteni az ügyet, amihez ki kell használnunk Miles dedukciós képességét is. A megtalált nyomok alapján jól összepárosított darabkák előrébb mozdítják a nyomozásunkat.
Tetszett, hogy logikusan vannak felépítve a dolgok, és szerintem picit jobban is lehet érvényesülni, mint az anyasorozatban. A második játékban a játékmechanika kibővül az elmesakkal, ami egy üde színfolt a szériában. Végül ismét kapunk extraként galériát, ahol a karaktermodellek megannyi animációját is szemügyre vehetjük.
Az Ace Attorney Investigations Collection nem hiányozhat a sorozat szerelmeseinek a gyűjteményéből, de remek bekapcsolódási pontként is értelmezhető, még könnyedebb is, mint a korábbiak.