28 éve Veletek – 1998– PC Dome / 2012– PlayDome

Oddworld: New 'n' Tasty [hozzászólások]



Írd ide hozzászólásod:

Barthezz
Barthezz [54710]
Köszi, akkor a szokásos profitmaximalizálás az ok. Sztem így 1 éven belül nem is várható a PC-verzió, de lehet lesz belőle több is.

"Utcára nyílik a kocsmaajtó, kihallatszik belőle a MaCSkáS FaDíSZ"

gregmerch
gregmerch [3766]
Egyelőre TBA státuszban van.

A késés oka pedig:
"Gilray explained the delay for the PC release is due to the knowledge that a simultaneous release alongside consoles would result in some people pirating the PC version and not buying either of them, which costs small companies like his a large chunk of the profits, whereas by separating the releases, PC users are more inclined to purchase the console version before pirating the PC one." /Wiki/

"....money talks, and bullshit runs the marathon." /Chris Carter: Hunting Evil/

Vissza

Fórumszabályzat