Mivel dolgoztam már egy-két magyar gamer újságnak, többszörösen belsős infók következnek.
A forgalmazó (általában) nem hülye. Az újság szerkesztője sem. Pontosan tudja mind a kettő, hogy ha előbbi megkeni utóbbit, XY játék magasztalása érdekében, mi fog történni.
1. A játék fasza -> nem érdemes kenegetni, úgyis dicsérni fogják.
2. A játék sz*r -> nem fogja az újság dicsérni a kenegetés ellenére sem, mert elveszíti a hitelét (ennek folyományaképpen pedig az olvasóit).
2/B Attól a forgalmazó nem fog sokkal többet eladni, hogy az újság dicséri a játékot, mert ma Mo. nem tart ott, hogy általános legyen a "heyy, 99%-ot adott a zújság a játékra, nosza vegyük meg, csak 15 rugó, alkalmi vétel" - hozzáállás. A vásárlás sokkal inkább demo, warez, személyes tapasztalat alapján történik. Vagy úgy hogy apuci bemegy a Media Marktba és vesz valami fasza autós játékot Pistikének, árcédula/borító/eladó tanácsa/etc. alapján.
Tehát igazából nincs értelme lefizetni az újságot... Személyes tapasztalatom csak az 576-nál volt ilyesmiről, valahogy így
- Hú, figyeljetek, itt ez a XZY játék, vadi friss, most jött a boltba, befér még ebbe a számba? Ja és jó volna, ha valami 90-95 körüli százalékot kapna.
- Aha. Két hónapja írtunk róla, és kapott 60 százalékot, nem baj?
- Báz.
Ami "érdekes" értékeléseket szülhet még, az az exkluzivitás. Tegyük fel, megkapom a forgalmazótól a játékot exkluzíve tesztelésre. Mit tehetek?
1. Fedícsérem, akármilyen is.
2. Ha sz*r, lehúzom. Nade: hogy néz már az ki, hogy "Csak most, csak itt, csak nálunk, csak önöknek! Exkluzív meg minden! 57 százalék!"... Hát ilyenkor esetleg előfordulhat, hogy az ember az exkluzív cuccot a "saját kutya kölkének" érzi, és feldicséri. Esetleg abban reménykedve, hogy legközelebb is kap exkluzív stuffot, mert. Példákat lehet keresgélni, én inkább nem mondok, mert még sértődés lenne belőle.
Az online magazinok nagyon mostohagyerekek kicsiny hazánkban (erről mondjuk a Dino tudna mesélni
), ők örülhetnek, ha megkapnak valamit tesztelni, nemhogy "rávezetnék" őket valamivel, hogy dicsérjék a játékot...
Kihagytam valamit? Ja igen, a magyar fejlesztésű stuffok. Azokat egyfajta "betyárbecsületből" mindenki fel szokta dicsérni, és elnézőbb a hibákkal szemben. Ez azért valahol érthető, de esetenként ez is átfordul s*ggnyalásba.
