A München melletti székhelyű, német CompuStocx neve valószínűleg nem cseng túl ismerősen a hazai PC felhasználóknak. Ennek pedig legfőbb oka amellett, hogy tavaly év végén kezdték csak meg a hazai forgalmazását, hogy a több mint tíz éve működő cég mindezidáig leginkább Apple számítógépekhez gyártott memóriát, a PC-s piacra pedig csak a közelmúltban lépett be. Azt pedig hogy minderről cikket írunk, az indokolja, hogy a hagyományos RAM modulok mellett kifejezetten játékosokat megcélzó termékeik is vannak.
A gyártó fontosnak tartja kihangsúlyozni, hogy a CSX memóriákat gondosan válogatott alkatrészekből rakják össze, ennek megfelelően sok helyen élettartam garanciát vállalnak rá. Bár hazánkban erre nincs lehetőségük, azért a jótállás időtartama itt is megfelelően sok: nem kevesebb, mint tíz év. A választék pedig igen széles, PC133-tól DDR1-en keresztül jelenleg DDR2-ig tart a termékpaletta (de weblapjuk alapján már tervezés alatt állnak DDR3-as modulok is). A csúcson pedig a játékosoknak szánt, túlpörgetésre is alkalmas DDR2-es RAM-ok találhatóak. Ezeket párban árusítják, 2*1 illetve 2*2 gigabyte kiszerelésben. Különös ismertetőjelük még a nagyméretű hűtőbordák is.
A csúcsmodellt az a 2 gigabyte-os csomag jelenti, mely a Diablo fantázianevet kapta, és amelyen Micron D9MHG chipek találhatóak. Ez a chipválasztás pedig nem véletlen, hiszen gyakorlatilag ezek a leggyorsabbak jelenleg a DDR2-es piacon. Plasztik csomagolásán 1200 MHz-es maximális effektív órajelet jelöltek meg, így gyakorlatilag minden géptuningoló álma lehet a Diablo. Hűtéséről masszív, feketére festett hűtőbordák gondoskodnak, melyekkel együtt elég magasak ezek a modulok. A zászlóshajó kistestvérét CEC-nek nevezték el, ezeken valamivel szerényebb hűtőborda található, és 2*1 ill. 2*2 GB-os 800 MHz-es, valamint 2*1 GB-os 1066 MHz-es csomagolásban került a boltokba.
Tesztelni sajnos nem tudtuk ideális körülmények között a CSXO-XAC-1200-2GB-KIT cikkszámú (Diablo) memóriát, mivel nem állt rendelkezésünkre a túlpörgetéshez is megfelelő konfiguráció. Így aztán jobb híján sima DDR2-800-as beállításokkal hasonlítottuk össze Kingmax modulokkal. A tesztgép a következő volt: ASUS M2N SLI Deluxe alaplap, NForce 570 SLi chipset, AMD Athlon 64 X2 5600+ (2x2800 Mhz, 2x1 MB L2 Cache). Az eredmények fej-fej mellett voltak, pár tized százaléknyi eltérést mutattak a számadatok, általában a CSX Diablo javára (8324 MB/sec olvasási és 8057 MB/sec írási sebesség). Ez alapján tehát átlag felhasználásra felesleges egy ilyenre költeni, hiszen nem kapunk érezhető teljesítmény-növekedést. Azonban ha fanatikus tuningolók vagyunk, már érdemes meggondolni a Diablo választását, hiszen magasabb órajeleken mutatja meg igazán erejét. A gyártó oldalán lévő adatok tanúsága szerint a feszültség megfelelő növelése mellett hajthatjuk túl a memóriát, így 1066 MHz-hez az alap 1,8 V helyett 1,9 V, 1100 MHz-hez 1,95 V, a gyártó által garantált maximális 1200 MHz-es sebességhez pedig 2,4 V-ot kell biztosítanunk a modulok számára.
A 2 GB CSX Diablo memória bruttó 36-38 ezer forintos árával érthetően jelentősen kiemelkedik a hagyományos 800 MHz-es DDR2-es modulok közül, cserébe azonban jelentősen túlpörgethetjük, akár 1200 MHz-es effektív órajelet is elérve.