26 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Kütyü+hardver

Jimu Tankbot és Astrobot

Johnny 5 és Wall-E a házban!

Írta: Sityi

Jimu Tankbot és Astrobot

Két különleges vendégem volt a napokban: két programozható robot. Ilyen se esik meg az emberrel minden nap... (Konkrétan az 1999-es LEGO Mindstorms óta nem teszteltünk ilyet. ;-) – Dino) A kínai UBTech 2012 óta gyárt robotokat, a gyerekeknek való játéktól kezdve a céges környezetbe szánt nem-is-tudom-minek-nevezzem droidig (videokonferenciára alkalmas többek között). Hogy nem kispályás gyártóról van szó, az is jelzi, hogy a Disney adott nekik Star Wars licencet, így klasszikus rohamosztagos páncélba öltöztetett robotjuk is van a kínálatukban. Nálam a gyerekeknek szánt Jimu sorozatból a Tankbot és az Astrobot készlet járt.

Jimu Tankbot és Astrobot

A meglepően nehéz dobozokat kinyitva kisebb színes dobozokba csomagolva találjuk meg az építőkészlet darabjait. Akinek a LEGO Technics sorozat ismerős, itt is pillanatok alatt otthon érezheti magát. Mivel már a XXI. században járunk, csupán egy rövid tájékoztató lapul a csomagban, a lényeget az Android és iOS alá elérhető Jimu app tartalmazza – kezdve az összerakási útmutatóval, aminek így megvan az az előnye is, hogy térben forgathatjuk az adott összeszerelési fázisnál a cuccot, így egyértelműen beazonosítva, melyik alkatrész hová is megy pontosan. Ha kész, akkor érdemes a kábeleket is úgy eligazgatni, hogy ne akadjanak bele semmibe, mert ezek elvezetése nincs megoldva sajnos.

Jimu Tankbot és Astrobot

Az alkalmazás szolgál egyben távirányítóként is, illetve ebben lehet programozni is a robotkákat. A távirányítós résszel arra mennek, amerre mi akarjuk, illetve pár alapmozdulatot ismernek, mint például tárgy felvétele, lerakása, kis torna, ilyesmi. A programozás résznél vannak az igazi kunsztok a példaprogramok között, ilyen például az, hogy az infraérzékelő segítségével addig megy előre a Tankbot, amíg valami akadályt nem „lát”, akkor elfordulva folytatja tovább útját a következő akadályig; vagy az Astrobot táncprogramja: „horkolva” alszik addig, amíg az infraérzékelője előtt nem integetünk, ekkor felébred, és a Yankee Doodle-ra táncol egyet.

Jimu Tankbot és Astrobot

No de mire is jó egy ilyen játék? Sokat gondolkodtam rajta a teszt ideje alatt, illetve a munkahelyemen a kollégáimmal is próbáltam validáltatni gondolataimat. Az biztos, hogy elsőre szinte mindenkit lenyűgöznek ezek a robotkák, mert olyan jópofák, és meglepően sokat tudnak már alapból is. Aztán pár nap múlva, ahogy elmúlik az újdonság varázsa, mégiscsak kevésnek bizonyul ennyi tudomány, és ekkor jön a nagy vízválasztó: ha valakinek van mérnöki és/vagy programozói affinitása, akkor egyrészt a mozdulatszerkesztőben az egyes szervómotorokat beállítgatva tud új (jobb szó híján) „koreográfiákat” tanítani a gépeknek; a programozói rész meg remek bevezető a programozás hogyanjába és mikéntjébe, ugyanis gyakorlatilag darabkákból rakható össze a program, szerkeszthető paraméterekkel. Így kitágulnak jobban a lehetőségeink, és ezt még meg lehet fejelni azzal, hogy plusz alkatrészeket is lehet vásárolni, így építve és felprogramozva saját tervezésű robotokat.

Jimu Tankbot és Astrobot

Egy szó, mint száz: remekül sikerült termékkel állunk szemben – amennyiben teljesen ki tudjuk használni, tehát nem idegen tőlünk az elágazásokban, ciklusokban való gondolkodás, és van bennünk annyi kreativitás, hogy új dolgokra tanítsuk meg ezeket a robotokat. A többiek számára viszont a magas ár (a Tankbot 50 ezer, az Astrobot pedig 70 ezer forint körül kapható) riasztó lehet ahhoz, hogy csak úgy beszerezzék azért, hogy pár napig az alapfunkciókkal marhuljanak.

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

További képek

  • Jimu Tankbot és Astrobot
  • Jimu Tankbot és Astrobot
  • Jimu Tankbot és Astrobot
Sityi

Sityi
Örökifjú hardvertudor, csúcsamatőr fotelpilóta, botcsinálta zenészkezdemény. De amúgy békés majdnemmindenevő. Vonzódik a kerek dolgokhoz: legjobban a kormánykerék és a DJ-kontrollerei mögött érzi magát.

HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nincs hozzászólás, légy Te az első!