Az se tegnap volt éppen, amikor az Electronic Arts F1-játékot adott ki – egész pontosan 2003-ban történt, és az F1 Career Challenge címet viselte az akkori program. Most, hogy a Codemasterst megvette a cég, újra F1 játékot adott ki az amerikai óriás. Persze adott volt a kérdés, mennyire akarnak belefolyni-beleszólni a fejlesztésbe – nos, az F1 2021 alatt még mindig az Ego motor töfög, és a már megszokott minőséget hozza el nekünk.
Az évenként megjelenő sportjátékok egyik átka, hogy nehéz évről évre nagy újításokat behozni. A 12. nagygépes F1 kiadás egyik nagy újdonsága a sztori mód, ami a 2019-es próbálkozás után végre „egész estés” szórakozást nyújt, azaz a 2020-as és 2021-es Forma-1 bajnokságokból szemléz pár versenyt, illetve megrendezett szituációt (illetve egy 2020-as F2 verseny adja a nyitányt). Úgy tűnik, a Netflixes Formula 1: Hajsza a túlélésért megadta azt a hangulatot és miliőt, ami egy jó F1-es sztorihoz kell – és bár nem vetekedhet év végén a legjobb forgatókönyv címéért, tisztességesen helytáll. Régi barátunk, Devon Butler visszatér, és ugyanolyan tenyérbemászó, mint a 2019-es részben volt; mi pedig egy Aiden Jackson nevű újonccal vághatunk neki rögös pályafutásunknak. Érdemes egyfajta sajátos tutorialként felfogni ezt a részt, bár hozzá kell tennem, én nagyon élveztem.
A karriermód már felkészült a járványra: játszhatjuk a tervezett és a megvalósuló naptárat is. Az új pályák közül Zandvoort már tavaly is megvolt, viszont Imola, Portimão és Jeddah csak később kerül be a játékba. Ha már itt tartunk, az ausztrál pálya is hiába kerül(t) átépítésre idén, még a régi nyomvonalon versenyezhetünk. És ahogy nézem, az F2 rész is mintha hiányos lenne... Emellett végre ketten is játszhatunk karrier módban egy gépen, bár ezt most a pandémia miatt gondolom kevesebben értékelik. Emellett kisebb finomításokat eszközöltek a fejlesztők a hétvégék menetrendjének testreszabhatóságán, a kutatás és fejlesztési programon, illetve a multiplayer és e-sport lehetőségeken. Előbbinél a kereső ad tudásszinthez mért játékkeresést, utóbbinál pedig akár a játékon belül is nézhetjük a versenyeket.
Ami az autók vezethetőségét illeti: úgy tűnik, a megvágott padlólemezek hatását sikerült itt is összehozni, instabilabb lett a hátsó tengely. Ami számomra kellemes meglepetés volt ebből fakadóan, az az, hogy ha az enyhébb kipörgésgátlót használjuk, annál is még mindig figyelni kell a gázadásra, mert bár jóval kisebb eséllyel, de kipörgés lehet a vége (Monzában az első sikánból kigyorsítva például). A szimuláció mértékét meglepően aprólékosan állíthatjuk be a nekünk tetszőre, és még a keményvonalas szimesek is megtalálhatják a számításaikat – ugyanakkor a kezdők, gamepadesek is össze tudnak hozni egy nekik is megfelelő vezethetőségi szintet. Apróság, de a szimulációhoz hozzátartozik: belső nézetben most már bekapcsolhatjuk a sisak hangtompító hatását is. Nem is rossz...
Ami viszont botrányosan rossz, az a valós személyek ábrázolása. Nem tudom, a készítők látták-e már a versenyzőket élőben, vagy legalább egy jobb minőségű közvetítésen (kellett, mert maga a játék is a hivatalos F1-főcímet használja), de mindenki kivétel nélkül önmaga karikatúrájának tűnik – ez főleg a rajtrács bemutatóján fest tragikusan. Talán Will Buxton az, aki elfogadhatóan fest... A másik szívfájdalmam a VR hiánya – 2021-ben ezt már illene berakni, legyen az bármennyire is rosszullét-indukáló. Maga a motor tudja, hiszen a Dirt Rally alatt is ez dolgozik, így érthetetlen, miért nem kerül be az F1-be is.
A mesterséges intelligencia is kapott némi tuningot, bár azért lehet még mit javítani rajta. Alapvetően kellemes kerék a kerék elleni csatákat lehet vívni vele, és sokszor megvan a(z amúgy kölcsönös) tisztelet – de ritkán előfordult, hogy olyankor próbálta lezárni az ívet, amikor én már ott voltam (és nem olyan vitatható módon, mint a Lajos Max mellett Silverstone-ban, hanem egyértelműen). Bár ha úgy vesszük, hogy a valós pilóták is képesek hibázni (elég megnézni a magyar nagydíj rajtjánál a Bottas és Stroll által elkövetett dupla ámokfutást), lehet, hogy ez tényleg így a legjobb, mert ott a rizikó.
Idén talán kicsit több újdonságot kaptunk a megszokotthoz vagy az átlaghoz képest a hivatalos Formula 1 játékban, és ez rendkívül örvendetes. Ugyanakkor pár furcsaság azért akad, például az új pályák jelenlegi hiánya, valamint a VR kimaradása. F1-rajongóknak továbbra is kötelező darab, az autósportok szerelmeseinek pedig erősen ajánlott.