26 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Sajtóközlemény/hirdetés

Mikor és hogyan kell tisztítani a napelemeket? (x)

Írta: hirdetés (x)

A napelemes technológia egyre népszerűbbé válik, rengeteg információ áll rendelkezésre a telepítésről, működésről és megtérülésről. A napelemek tisztításáról viszont méltatlanul kevés szó esik, pedig ennek elhanyagolása mind a hatékonyságra, mind az élettartamra komoly hatással lehet.

A SZANA SOLAR CLEANING napelem tisztítás szolgáltatása segíthet fenntartani a panelek optimális teljesítményét és megelőzni az esetleges meghibásodásokat. Nézzük meg, mikor és hogyan érdemes tisztítani a napelemeket!

Mikor szükséges a napelemek tisztítása?

Eddig úgy gondolták a szakértők is, hogy sok esetben a természet képes gondoskodni a napelemek tisztításáról, hiszen az eső lemossa a port és az egyéb szennyeződéseket, viszont Magyarországon is egyre jobban elnyúlnak a csapadékmentes időszakok, ezért egyre gyakrabban lehet szükség a panelek szakszerű tisztítására.

Különösen aktuális lehet ez mezőgazdasági területek vagy utak közelében, ahol sok a szálló por, de a madárürülék, illetve a falevelek is olyan szennyeződésnek számítanak, amelyek eltávolítását nem feltétlenül bízhatjuk az esőre, főleg ha nagyobb ipari rendszereket lát el a napelemtelep és a termelés kiesése konkrét bevételkiesésben mérhető.

Mikor és hogyan kell tisztítani a napelemeket? (x)

Lakossági napelemek esetében kevesebbszer válik aktuálissá a takarítás, viszont érdemes folyamatosan ellenőrizni az állapotokat, a teljesítmény csökkenése esetén pedig a takarítás szükségességét is érdemes a lehetőségek között tartani.

Hogyan ne tisztítsunk napelemet?

Bár a feladat első ránézésre könnyűnek tűnik, de a napelemek tisztítása kényes feladat, ezért a legjobb, ha profikra bízzuk, hiszen számos – súlyos károkat okozó – hibát lehet véteni laikus fejjel.

A nagy melegben például semmiképpen sem szabad nekiállni a tisztításnak, hiszen a mosóvíz okozta hirtelen lehűlés repedéseket okozhat a panelek felületén, ezért gépparkunk között szerepel melegvizes tisztítórendszer is. A magasnyomású, illetve gőzös tisztítók hatása szintén kerülendő, hiszen ezek is sérülésekhez vezethetnek. A maró hatású vegyszerek szintén kerülendők, mert ezek megmarhatják a bevonatot és még akár áramütéshez is vezethetnek.

A porszemcséket szárazon sem szabad seperni, dörzsölni, hiszen ez is karcolást okozhat, a kemény vízből lerakódó vízkő pedig rossz hatással lehet az áteresztő képességre. Takarítás közben a panelekre lépni, mászni szigorúan tilos, egy felnőtt ember súlya ugyanis komoly károkat okozhat, emellett balesetveszélyes is.

De akkor hogyan lehet tisztítani a napelemeket?

A legkézenfekvőbb megoldás egy professzionális tisztító cég megbízása, főleg ha nagyobb felület takarításáról van szó.

A tisztítást egész évben hőmérséklettől függetlenül tudjuk tisztítani a speciális eszközök segítségével. Desztillált víz alkalmazásával elkerülhető a vízkövesedés, a speciális tisztítóeszközök pedig a karcolásokat előzik meg.

A makacs szennyeződések eltávolítása speciális, erre a célra kifejlesztett szerekkel lehetséges. Mivel sok esetben a tetőn vannak a panelek, a munka elvégzéséhez speciális biztonsági felszerelésre van szükség.

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nincs hozzászólás, légy Te az első!