Aki találkozott a Motorhead vagy a Swedish Touring Car Championship játékkal, az ismerheti a Digital Illusions nevét. A STCC jó játéknak ígérkezett, de kissé bogaras (hibás) volt, ezért hamar a polcra került. A Motorhead futurisztikus arcade autóverseny igen látványosra sikeredett, 3D kártya használata nélkül is fantasztikus volt, amit kihozott egy gyengébb teljesítményű gépből is, azonban ez már jó pár évvel ezelőtt történt. A Rally Masters szerencsére kiköszörülte a csorbát, a játék nagyszerűen sikerült és a hibák nagy része is már a múlté.
Minden szezon végén összegyűlnek a világ legjobb rally versenyzői, hogy a Kanári szigeteki nyolcas pályákon mérjék össze tudásukat. A játék fő attrakciója ez a páros verseny, de ezen kívül még öt országban versenyezhetünk. Anglia, Olaszország, Indonézia, Svédország és az Egyesült Államok pályáin száguldozhatunk a rendelkezésre álló szép számú autóval. A Rally Masters F2, WRC és klasszikus autókat tartalmaz, minden kategóriában kb. 5 autó a választék. Érdekes, hogy az autók között egy homokfutó buggy is megtalálható, amely hátsókerék meghajtású. A buggy-t még a rutinos rallysoknak is igazi kihívás vezetni, a kanyarokban gázt adva ugyanis az autó rendkívül könnyen megpördül. Kis ízelítő a további választékból: Renault Megane, Peugeot 206 és 306, Ford Escort WRC, Skoda Octavia, Hyundai Evo II, Lancia Delta Integrale, Toyota Corolla és Celica. Az autók viselkedése érezhetően más és más, még a kategóriákon belül is könnyen érzékelhetők a különbségek. A kocsiknak egyébként a hangjuk is különböző.
Egy szimulátornál mindig a legfontosabb kérdés, hogy mennyire élethű. A Rally Masters ezen a téren nem okoz csalódást, hamar "érezni" lehet az autót, a vezetés élménye közel áll a valósághoz. Az F2-es kategóriát viszonylag könnyű vezetni, de a négykerék-meghajtású vadállatokkal könnyen meggyűlik a bajunk. A Rally Masters egy igazi szimulátor anélkül, hogy túl nehéz lenne.
A pályák egy része a rallyban megszokott magányos ámokfutás, emellett azonban országonként 3-3 körpályán is versenyezhetünk. A körpályákon nem egyedül vagyunk, a gép által vezetett 3 autót kell legyőznünk, így ez a mód inkább egy touring car versenyhez hasonlít, a megszokott lökdösődéssel együtt. A pályák nagy része rendkívül szűk, a jó eredményhez precíz, pontos vezetésre van szükség. És persze villámgyors reflexekre. Az egyetlen kifogás a pályákkal szemben csak az lehet, hogy mind rövidek, a legtöbbet 2 perc alatt lehet teljesíteni.
A játékot tulajdonképpen 4 különböző módban játszhatjuk. Az első ezek közül a Championship, ahol a Kanári szigeteken 6 darab nyolcas-pályán kell kieséses rendszerben megküzdenünk ellenfeleinkkel. A második a Challenge Cup, itt 4 autó versenyez a 15 körpályán. Érdekes, hogy ebben a módban véletlenszerű az autó kiválasztása, szerencsére minden versenyző ugyanazt az autót kapja. Ez sem segít sokat, ha a beadott autóban még sohasem ültünk. Aki nyerni akar, annak a játék összes autóját tudnia kell vezetni. A harmadik lehetőség a Trophy, amely az igazi hagyományos Rally az óra ellen. A negyedik és legizgalmasabb a multiplayer. Akár helyi hálózaton, akár az Interneten versenyezhetünk hús-vér emberek ellen. Multiban a játék bármely pályáján versenyezhetünk fej-fej mellett. Még a normál rally pályákon is egymás hegyén-hátán küzdhetünk. Szó szerint, ugyanis a szűk pályákon könnyű összeütközni vagy kilökni a másikat. Nagy kár, hogy a visszapillantó tükör lemaradt, gyakran előfordul ugyanis, hogy akaratlanul is letúrjuk ellenfelünket az útról. A Collin McRae Rally-ban alkalmazott szellemautók praktikusabbak voltak. Súlyos hiányosság, hogy multiplayerben nem változik az időjárás, mindig napsütésben, kék ég alatt versenyzünk. Talán egy patch javítja majd ezt a sajnálatos problémát. Mindezekkel együtt a Rally Masters egymás ellen igazi adrenalinnal túlfűtött száguldás.
A grafika határozottan szép és gyors. A színek, a textúrák jól elvannak találva, az autók gyönyörűek és meggyőző hó- illetve porfelhőt húznak maguk után. Nem hiányoznak az időjárás és fény-effektusok sem, vezethetünk hóesésben, esőben, hajnalban és alkonyatban, viharban és éjszaka. Igazi élmény a lenyugvó olasz nap fényénél száguldani a szerpentineken.
Az autók hangja nagyon kellemes, jól felcsavarva a hangerőt, igazi bömbölést lehet némelyikből kihozni. Már említettem, hogy a járművek hangja más és más. Olyan apróság ez, amely a hangulatot és a beleélést igazán fokozza. Másodpilótánk a klasszikus rally szakaszokon pontosan és hidegvérrel sorolja a következő kanyarokat, nagy segítséget adva a pilótának. A hangnak azonban megvannak a maga apró problémái, visszafelé autózva a pályán például nincs hangja az autónak és bizonyos konfigurációkon előre haladva is lehetnek problémák. Ez utóbbit a játék és a hangkártya meghajtóprogramjának újratelepítésével általában orvosolni lehet.
Meg kell még említenem a force feedback-et. Ez ugyan érezhetően jelen van, de gyengére és jellegtelenre sikeredett.
A Rally Masters egy kiemelkedő rally szimulátor szép grafikával és meggyőzően szimulált autókkal. Vannak ugyan apró hibái, de az összhatás mindenért kárpótol. A Colin McRae Rally 2-re váró tömegek végre olyan játékhoz jutottak amely könnyedén akár felül is múlhatja a Codemasters leendő nagyágyúját.