28 éve Veletek – 1998– PC Dome / 2012– PlayDome

Új gép és bővítés - tippek és tanácsok



Írd ide hozzászólásod:

Sityi
Sityi [1641]
@capraz
- Ház: A Kolink régebben se volt nagy márka, én nem is annyira a kialakítás miatt aggódnék (az a fotók alapján nem tűnik rossznak), inkább az anyaghasználat lehet kérdéses. Ha túl vékony lemezből van, az hajolhat, az meg baj lehet.
- 1660 vs 1660 Super: minimális a különbség köztük. Előrelépés a 1660 Ti lenne.
- Táp: Elméletileg elég az 550W is hozzá, de nem baj, ha van egy kis ráhagyás.
- Az SSD igen erősen ajánlott legalább a Windows alá. HDD-n borzadály tud lenni a Win10.

@Archanelion
Örülök, hogy nincs harag, engem is szórakoztat ez a beszélgetés.
A "túlerős" VGA ajánlásával az a baj, hogy sok marad benne. A mai modern VGA-k pedig dinamikusan változtatják az órajelüket a terheléstől (is) függően, így az általad annyira utált mikrolag emiatt is előjöhet. Szélsőséges hasonlattal élve: Kispolszkiba sem rakunk Ferrari motort. Alapvetően a CPU-GPU-kijelző trióhoz kell igazítani a konfigot és az igényeket. Nyilván kell némi ráhagyás mind CPU, mind GPU fronton, de az nekem erős, hogy RTX 2080 alatt nincs élet, illetve fölösleges 4 mag / 8 szál procinál erősebb. Ahogy én tapasztalom, egy 1660 Ti 1080p@60fps játékra pont elég; 1440p@100fps környékére én már 2060 Supert vagy 2070-et javasolnék; a 4K-nak meg nem igazán látom értelmét, mert szerintem többet ér a több fps, mint a nagyobb felbontás.
Az Intel processzor biztonsági problémáinak javítása meg sajnos nagyon is valós teljesítményvesztéssel járnak. Persze ez nem a játékokban csúcsosodik ki, de attól még a jelenség létezik. Ahogy az is, hogy bevallottan új architektúra kell ennek teljes rendbetételére - ami nem fog megtörténni 2022-2023 előtt. Ha olcsóbb lenne a hasonló teljesítményű Intel processzor az AMD-nél, akkor azt mondanám, megfontolandó, de így nagyon nem az. Mondom ezt úgy, hogy Inteles gépem van.
A sima 2060 kapcsán egyetértünk. A Super változat az, aminek igazából lennie kellett volna a sima 2060-nak, csak úgy túl közel lett volna a sima 2070-hez. Pont ezért is szoktam inkább a 1660 Ti-t ajánlani helyette - teljesítményben kb. ugyanott van, RTX nélkül meg olcsóbb is így.
A márkapreferálásról annyit, hogy jónéhány éve olvasgattam fórumokon, hogy WD merevlemez a jó, azt kell venni, mert a Seagate kaki. Hogy miért az, nem volt megindokolva sose. A szervízben a mögöttem lévő polcon mintegy 40 db döglött WD HDD várta a sorsát kb. 5-6 db hasonlóan döglött Seagate HDD társaságában...
A kimondatlan babonád pedig a legteljesebb mértékben megalapozatlan. Egy processzor honnan tudhatná, milyen GPU dolgozik alá? Maximum IGP esetében lehet ez igaz... Anno tényleg úgy volt, hogy AMD processzorhoz AMD chipset, Intelhez Intel dukált, mert a többi chipset gyártó (VIA, ALi) nem igazán voltak a helyzet magaslatán. A kakukktojás az nVidia nForce volt, az mindennel is remekül ment, de hát az akkoriban más világ volt. A lényeg: AMD GPU ugyanolyan jól érzi magát Intel CPU mellett is, nVidia GPU pedig AMD CPU-val is tökéletesen működik együtt. Az nVidiának az az érdeke, hogy MINDEN processzorral a lehető legjobban működjön, mert ha az egyikkel véletlenül jobban lenne, piaci részesedést veszíthet a másik processzorral szerelt gépek tulajdonosi körében. Az AMD-nek meg hasonlóan nem érdeke válogatni a GPU-k tekintetében, mert saját magával szúrna ki ugyanilyen okból.
A Frostbite csak egy példa volt, de mondhatnám az Ubisoft játékait is (leginkább a Tom Clancy legutóbbi pár része, vagy akár a Far Cry) - a lényeg, hogy bizony egyre több motor köszöni szépen az extra processzormagokat, ki tudják használni - bizonyos szintig, persze (egy i9-9980XE processzort egyetlen játék sem tud jelenleg kihajtani, és nem is fog egy jó darabig). A Unity más világ, azzal jellemzően nem gépgyilkos alkotásokat szoktak krealni. Az Unreal Engine 4 pedig többek szerint is el lett toszva, az pedig azért nem feltétlen mérvadó teljesen.
Az Intel procik nevezéktana pedig pont az utóbbi pár évben lett annyira kretén és komplex, hogy a kollégáimat is hajlamos megvezetni. Egyszer ott a klasszikussá vált Pentium-Celeron-i3-i5-i7-i9 felállás, viszont a bető a típuskód végés csavar egy jóóóó nagyot a dolgokon. Az U az ultraalacsony fogyasztásra utal, kevés áramból meg nem lehet nagy teljesítményt kinyerni. A K az tuningolható, laptopoknál a H, HK jelöli az extra kakaót, az F az IGP nélküli példányok - és a jó ég tudja még, mit kavarnak még ezzel a betűtésztás levessel.
A Prime95 használata hőmérsékletvizsgálathoz azért rossz dolog, mert fals szituációt kreál és ennek eredménye szintén fals lesz. A gyakorlati felhasználás során extrém ritka az a szituáció, amikor minden processzormag teljes terhelésen megy. Persze valamennyire tudja jelezni, hogy kb. mit lehet várni az adott hűtési rendszertől, de ott is csalóka lesz ez az eredmény, hogy a processzor saját védelme izomból csapja vissza az órajeleket, ha érzi, közel a baj. Tehát a 101 fok önmagában semmit nem mond - milyen órajel mellett teszi ezt? A laptoptesztjeimben pont ezért szoktam Battlefiled V 64 fős multi alatt megnézni, mi a szitu a hőmérséklet-órajel tekintetében: egyrészt az a játék kellően terhel minden processzormagot, másrészt annyira nem szélsőséges a terhelése, hogy fals következtetésre jussak. Másik tipikus tévedés az értékek olvasásánál, hogy core hőmérsékletet olvasnak ki a CPU packageé helyett. Utóbbi az, ami a tényleges hőmérsékletet adja, ennek nem szabad túl soknak lennie - és ez az, amit a hűtő igazából érdemben tud befolyásolni. Egyébként túl van ez misztifikálva kicsit szerintem: tuningmókusok kivételével a gyári értékeket tudja hozni minden proci, delid vagy sem (extrém rossz helyzeteket kivéve).
Én elhiszem, hogy jól működik a házad szellőzése és szerinted csendes. Nem is ezt kérdőjelezem meg, hanem azt, hogy a szélzajjal együtt is csendesnek tűnik. Ez utóbbi az, amit sokan figyelmen kívül hagynak, márpedig ha sok levegőt mozgatsz (márpedig 7 ventilátor sok levegőt tud mozgatni), akkor óhatatlanul is előjöhet ez. Nem biztos, lehet neked szerencsés az elrendezésed.
RAM: Ebbe se kell túl sokat látni. Egyszerűen az Intel nem nagyon érzékeny rá, az AMD viszont igen. És mivel AMD-s gépet ajánlottam, ennek megfelelően választottam RAM-ot is.

Vissza

Fórumszabályzat