
Alienware... 22 éve már ez a márka egyet jelent a gamerséggel – a drága, de ugyanakkor különleges gépeivel bizony nem egy gyerek és gyermekded lelkületű felnőtt vágyálma (többek között jelen sorok írója is sokat sóhajtozott a reklámokat, teszteket olvasgatva). És bár 2006-ban a Dell égisze alá került a márka, identitását megtartotta, és továbbra is a prémium szegmensben próbál érvényesülni (még úgy is, hogy a Dell saját XPS-sorozata kicsit ellene dolgozik tulajdonképpen). És most itt van az asztalomon egy m15 laptop, ami a nem is olyan rég bemutatott ASUS Zephyrusszal próbál versenyezni…
A technikai specifikációk nyálcsordítóak: Intel i7-8750H processzor, 32 GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q, 1 TB NVMe SSD és 1 TB SSHD, 15,6” 144 Hz IPS kijelző, Killer E2500 vezetékes és Killer AC 1550 vezeték nélkül hálózati vezérlők – nem sok spórolás történt itt! A kialakítás ugyan követi az ultrabookos megoldást, tehát igyekszik vékony és könnyű lenni, viszont ennek némileg ellentmond a kijelző körüli vastag keret, főleg alul és felül. Önmagában ezzel semmi probléma nincs, legalább van hely egy tisztességes minőségű webkamerának felül, de optikailag kisebbnek mutatja a képernyőt, mint amilyen valójában. Én nem rovom ezt fel hibának, bár tény, vékonyabb kávákkal kecsesebbnek hatna (pedig tömegre ugyanott van, mint a már emlegetett Zephyrus, csupán grammokban mérhető a súlykülönbség). A portok elrendezése is példaértékű: két oldalra kerültek a gyakran használt kombó audió- és USB-portok, hátra a HDMI és a mini DiplayPort képkimenetek, illetve egy USB 3.0 Type-C port Thunderbolt 3 támogatással. Itt van a 240 W-os tápegység csatlakozója is, illetve külső VGA-t is csatlakoztathatunk, ha beszerzünk egy Alienware Graphics Amplifiert és bele egy megfelelő VGA-t. A bővíthetőségre azt hiszem, egy rossz szavunk nem lehet.

Na de milyen használni? Az IPS panel színei szépek – bár nem mértem ki, de szemre a színhelyesség is rendben van. A 144 Hz pedig kellőképp gyors ahhoz, hogy komoly e-sport gépként is használható legyen: a Paladins vagy az Overwatch kellőképp ki tudja futni magát ezen a vason, és a képernyő sem fogja vissza. A billentyűzet természetesen RGB háttérvilágításos, de szerencsére alapértelmezettként nem a szivárványszín fényorgona van beállítva, hanem az Alienware ciánkék. Persze testreszabható ez is, bár „csak” 4 zónás a világítás állíthatósága, nem gombonkénti. Kár, mert az Alienware Command Center a telepített játékainkat automatikusan megkeresi, hogy utána testreszabhassuk – mondjuk a The Witcher 3 alatt lehet piros a fény, míg teszem azt a Hearthstone alatt meg zöld, és ilyenkor a gép is fogja magát vissza, ne pörögjön feleslegesen. Laptopos mércével nézve a gépelési élmény remek: jelen cikket is a gépen írom, és nem panaszkodhatom rá; emellett játék közben is kellőképp reszponzívak. Persze pár gomb helye kicsit meg van variálva, ahogy az a laptopoknál szokás, de legalább van numerikus rész is, és a gombok mérete is megfelelő.

Ami pedig a teljesítményt illeti: határozottan nem rossz! A 6848 pontos Time Spy és a 4047 pontos Port Royal eredmények megsüvegelendőek egy ilyen géptől – de a múltkori Zephyrus ugyanezért a pénzért 2080 Max-Q GPU-val a Time Spy tesztben bizony kb. 1000 ponttal többet kap... A többi mérési eredményt pedig a kapcsolódó galériában találhatjátok (kicsit bővült is a tesztelt játékok köre: bekerült az F1 2019, ami alkalomadtán majd leváltja az F1 2018-at; illetve a Shadow of the Tomb Raider, ami pedig a Rise of the Tomb Raidert cseréli).

Ámde van itt komolyabb probléma is, és ez a melegedés. Nagy teljesítményű hardver van nagyon szűkre szabott dobozba bepréselve – nyilván nagyon meleg lesz odabent, ha elkezdjük megkergetni. Na de a 100 fokos processzorhőmérsékletet nem nagyon tudom hova tenni... Brutálisan meleg jön ki a gépből, szerencsére hátrafelé, de az egész gépház sem az a langymeleg cucc ilyenkor. A gép alja épp nem izzik, a billentyűzet fölötti rész éget, és furamód a billentyűzet jobb fele is kellemetlenül meleg, míg a bal csupán kissé meleg – nem tudom, mennyire szándékos ez így, de játék közben úgyis a WASD gombok környékén szoktunk matatni, így ez akár valamilyen szinten dicséretet is érdemelhetne... A hangja legalább relatíve visszafogott: van ugyan szélzaj, de nem annyira zavaró, és más is tud létezni a szobában játék közben. Őszintén szólva szerintem legyen inkább hangosabb, de hűsebb. A Command Center elvileg engedne némi játékteret a beállításokkal, de gyakorlatilag én nem tapasztaltam érdemi különbséget, akárhogy nyomkodtam. Battlefield V multi alatt az elméleti 4,1 GHz-es plafon hamar beszakad, és kb. 2,8-3,0 GHz-en stabilizálódik 64 fős multi közben: ez szerintem nem rossz, csak épp az ASUS konkurens hasonlóan szűkre szabott kasztniban ugyanezt 15-20 fokkal hűvösebben tudta.

A fene megette ezt a gépet! Nagyon akartam szeretni, már csak a márkája miatt is, de ez a melegedés eléggé kiábrándító. Szó se róla, remekül össze van rakva, az anyaghasználat is jó, nem recseg-ropog – viszont kályha lesz belőle, ahogy megkínáljuk némi játékkal... Kár érte...













