A cseh 3Dsimo cég 2015-ben próbálkozott először Kickstarteren pénzt gyűjteni a 3Dsimo Mini multifunkciós kütyüre, és második nekifutásra össze is jött nekik a szükséges mennyiségű támogató. Így pedig elkészülhetett egy többek közt 3D-s rajzolásra alkalmas kis berendezés, amelyből aztán készült egy open-source változat is, akár saját magunk által kinyomtatható elemekből, nemrég pedig megjelent a MultiPro modell is.
A kütyü leginkább egy jól megtermett tollhoz hasonlítható, amelynek fejét cserélhetjük, attól függően, mire szeretnénk épp használni. Tesztre a kisebbik készlet érkezett, ebben kétféle fejet találunk. Az egyik a forrasztó- és pirográfiás végződésekhez van, amelyeket a régi zseblámpaizzókhoz hasonló foglalatba lehet betekerni. Ezeket a mini LCD-kijelzőn kiválasztott hőmérsékletre – konkrétan több száz fokra – melegíti fel a 3Dsimo, és ha megjelenik a „Ready” felirat, már meg is kezdhetjük vele a munkát. A forrasztást talán nem kell megmagyarázni, a pirográfia pedig a fafelületbe égetéssel történő rajzolást jelent. Ezzel akár műalkotásokba is belekezdhetünk, de megfelelő véna hiányában hasznos lehet például akkor is, ha vágódeszkáinkat szeretnénk megjelölni a felhasználási célnak megfelelően (így végre lett itthon „kenyér” és „hús” feliratú deszkánk, az egyértelműség kedvéért).
A 3Dsimo legizgalmasabb funkciója azonban egyértelműen a 3D-s rajzolás. Ehhez filamentek – vékony, hőre olvadó, majd utána gyorsan újra megszilárduló műanyagszálak – széles választéka áll rendelkezésünkre, gyakorlatilag bármilyen gyártó megfelelő vastagságú termékét használhatjuk. Különböző tulajdonságú filamentek léteznek, van köztük faforgácsot is tartalmazó változat, amellyel például terepasztalhoz „rajzolhatunk” fákat, van, amelyik sötétben világít, és van hőmérséklettől függően színét változtató is. A teszthez ABS szálakat kaptunk, ezzel kicsit nehézkes volt elkezdeni a három dimenzióban rajzolást, de ha megvolt az első pár vonás, utána már viszonylag jól lehetett alakítani az objektumot, akár a levegőben is húzva a szálat, azaz tényleg három dimenzióban építkezve. A 3Dsimo MultiPrón lévő gombokkal három fokozatban állíthatjuk a száltovábbítás sebességét, ez is segítheti a kényelmesebb rajzolást. Mindenesetre ne akarjunk rögtön valami komplex tárgyat létrehozni, inkább kisebb dolgokkal gyakoroljuk be a cucc használatát. Ha PLA filamentet használunk, az jobban tapad munkafelületünkhöz, így egyszerűbb vele a vonalvezetés. De létezik még a kínálatban lebomló, környezetbarát anyag is a 3D-s rajzoláshoz, a PCL.
További fejek is léteznek a 3Dsimóhoz, a nagyobb készletben kapunk még egy égetőfejet, valamint egy ellenálláshuzallal működő eszközt, amellyel például hungarocellből vághatunk ki alakzatokat (gyerekkoromban volt ilyenem: ez egy lombfűrészhez hasonlító plasztik cucc volt, amelynek kábelét egy 4,5 voltos laposelem érintkezőire kellett rákötni, aztán kezdődhetett a különböző formák kivágása). A jelenlegi teljes csomag 50 ezer forint körül kapható, míg a tesztben bemutatott kisebbik pakk 40 ezer forintba kerül. De létezik egy olyan változat is 20 ezer forintért, amelyben az alkatrészekből nekünk kell összeraknunk az egész kütyüt. A fejlesztők pedig további kiegészítőkön is gondolkodnak, például hőlégfúvó, elektromos csavarhúzó, dekopírfűrész és fúrófejeket terveznek kiadni a 3Dsimo MultiPróhoz. Maga a kütyü amúgy nem akkuval vagy elemmel működik, hanem egy külső táp tartozik hozzá.
A 3Dsimo MultiPrót egyértelműen hobbi célokra tervezték, és azoknak lehet hasznos, akik a felsorolt funkciók mindegyikét szeretnék rendszeresen használni. Aki megelégszik csak 1-2-vel közülük, az lehet, hogy jobban jár egy nem ennyire általános – de olcsóbb – kütyüvel. Igaz, akkor le kell mondania a későbbi bővíthetőségről.