
Minden az egerekkel kezdődött. Meg a billentyűzetekkel. Talán ez a két periféria volt az első, amelyről úgy gondolták, hasznos lenne, ha kifejezetten játékokhoz terveznének belőlük. Aztán egyik gyártó a másik után állt be a sorba, és jelentek meg a különböző gamer cuccok. Folytatva a sort a headsetekkel meg ki tudja még mivel. Mindez odáig bővült, hogy ma már különféle vitaminokat is kínálnak „gamer” megjelöléssel, de akár még kesztyűt is vehetünk, hogy az egérmozgatásnál ne a kézfejünk tapadásán múljon a frag. No meg megjelentek a gamer bútorok is. Szék, asztal, de akár falipolc és -tároló is akad, de vehetünk bögretartót is az asztal szélére, csak hogy ha játék közben megszomjazunk, kéznél legyen kedvenc itókánk.
Hosszú utat tettünk meg tehát az első gamer kiegészítőktől addig, hogy ma már egy gamer szék teljesen általánosnak mondható. Ami amúgy igazából ha szigorúan nézzük, nem is annyira új bútorfajta: úgy vélem, a komolyabb irodai székek és főnöki bőrfotelek kaptak kicsit fiatalosabb külsőt, és árkategóriától függően esetleg más anyaghasználattal tervezve készültek el ezek a termékek. Jelen cikkünk is egy ilyenről szól, nevezetesen a Genesis Nitro 950-ről.

A jellemzően kedvező árú, de remek minőségű termékeket kínáló gyártó kínálatában 3 termékvonalban összesen 15 szék található meg, mi most a Nitro széria csúcsmodelljét próbálhattuk ki. Nem irigyeltem szegény futárt, aki kihozta, ugyanis egy 25 kg körüli dobozt kellett felcipelnie. Amelyből aztán egymás után kerültek elő a kisebb-nagyobb alkatrészek. Ezekből a mellékelt képes leírás segítségével kb. fél óra alatt állt össze a szék, és még segítség se kellett, egyedül megoldható volt minden. A csavarokhoz szerszámot is mellékeltek, és pár tartalék alkatrész is maradt (természetesen csavarokra kell itt gondolni, nem pl. egy plusz karfára :) ).
Az már az összerakás közben érződött, hogy egy masszív cuccról van szó, nem spóroltak az anyaggal a tervezők. Jó, pár helyen azért a műanyag helyett el tudtam volna képzelni mást (a karfánál meg esetleg a lábazatnál fát), de ne legyünk telhetetlenek. Az utolsó szerelési lépést követően aztán következhetett a finomhangolás. Az ülés magasságát a szokásos gázliftes megoldással szabályozhatjuk, 50-55 cm között (emiatt alacsonyabbaknak nem ajánlható a szék, a gyártó is legalább 160 cm-es testmagasságot ír, a maximális testsúly pedig 150 kg lehet). A karfának állítható a magassága, vízszintes síkban pedig négy irányban mozgatható, valamint forgatható is. Így mindenki megtalálhatja a neki optimális pozíciót. A háttámla is dönthető, és akár hintázhatunk is, ha nem rögzítjük – igaz, az ilyen irányú rugója meglehetősen erős.

Végül kapunk két párnát is a Genesis Nitro 950-hez. Az egyiket derekunkhoz helyezhetjük, ami nagyon praktikusnak és kényelmesnek bizonyult számomra, a másik, fejtámlaként szolgáló párnát viszont egy idő után inkább eltávolítottam – vagy én ülök nyomorékul, vagy csak meg kéne szokni, de inkább csak nyakfájást okozott. Ezek amúgy memóriahabbal vannak töltve.
A stabilitásról ötágú talpazat gondoskodik, végükön masszív kerekekkel, amelyek ráadásul külön-külön rögzíthetőek is. Így akit esetleg zavarna, hogy játék közben elgörög vele a szék, egy-két keréknél átkapcsolva a kart fixálhatja a pozíciót. Engem mondjuk inkább csak zavart ez a funkció (egyszer szerintem valamelyik gyerekem állította át, és utána nem értettem, miért gurul nehézkesen a szék...), így nem használtam. A székben ülve gurulni viszont remek élmény, igen simán csúszkál a padlón.

A megfelelő beállítások után a szék kényelmesnek bizonyult, hosszabb időt töltve benne se volt gondom vele. A mechanika tartósságát nem igazán tudom megkérdőjelezni, a fő alkatrészek masszív fémből vannak, legfeljebb a borításuk műanyag. Az meg csak hosszabb, többéves távon derül ki, hogy az „eco bőr” mennyire strapabíró anyag, bírja-e úgy akár 10-20 éven át, mint egy igazi bőrből készült borítás, vagy a műbőrhöz hasonlóan néhány év után esetleg elkezd repedezni rajta. Akit pedig zavar, hogy nyáron izzad a szék miatt, az lehet, hogy jobban teszi, ha másfajta borítású széket keres magának.
A tesztelés pár hónapja alatt egy kényelmes és jó kialakítású széket ismertem meg a Genesis Nitro 950 személyében. Nem mondom, hogy nem lehetne még jobbat készíteni, de az már az árazásán is erősen meglátszódna. A gyártó weboldalán 239 euróért kínálják, míg a hazai boltokban 100-120 ezer forint között kapható.