A legtöbben utáljuk, ha valamit keresgélni kell. „Hol a slusszkulcs?”, „Merre hagytam a szemüvegemet?”, „Nem láttad a zoknimat?”. S valljuk be: az ilyen és ehhez hasonló helyzeteket senki nem szereti, hiszen stresszfaktor, ha valami hiányzik és épp nagyon kéne. Ezzel ellenben egy kincskeresés például már lehet úri passzió, de bármilyen ehhez hasonlatos feladvány vagy agytorna úgyszintén. Ebbe a kategóriába tartoznak a hidden object játékok is – és ezzel meg is érkeztünk tesztalanyunkhoz.
Viszonylag későn, csak tavalyelőtt ugrottunk fejest a Hidden Through Time világába (a Definite Edition kapcsán), holott már négy éve, hogy debütált az ákombákom figurákkal operáló keresgélős játék. A fő feladat bizonyos tárgyak vagy szereplők megtalálása volt a sűrűn berendezett monumentális térképeken, amelyek legalább annyira tele voltak tűzdelve mindenféle gegekkel, mint bármi mással. Tavaly aztán már a folytatásnak örvendhettünk a Hidden Through Time 2: Myths & Magic képében, ahol a nagy újítás a grafikai csinosításon túl a minden pályán váltható napszak/évszak volt, amely új mélységet adott a keresgélésnek.
A Hidden Through Time 2: Discovery híre viszont csak most, pár hónapja érkezett. Egy demo változatban ismerkedtünk meg a nem annyira folytatás, hanem inkább önállóan futó DLC pár pályájával. Akkoriban maximum még sejthettük, ami mostanára bizonyossá vált: nagy újdonságok nem várnak ránk, „csupán” rengeteg új map és feladvány – igaz, hangulatosabbnál hangulatosabbak.
Három settinget kapunk: az elsőben a jól ismert nyomozópárost, Sherlock Holmest és Dr. Watsont kísérhetjük el a viktoriánus kori nyomozásukban. A második főszereplője szintén egy detektív, név szerint Jane Spade, aki már a negyvenes évek (noiros) Amerikájában egy eltűnt kutyus után kutat. A harmadik világ pedig az űrbe vezet, és Annával, a fiatal asztronautával járhatunk be sci-fi lokációkat.
Igazából a játékmenet semmiben nem változott, ugyanúgy van minden, mint a tavalyi részben (egyedül az extra, minden pályán megtalálható tárgyak hiányoznak). Az egyes settingek így is 11-11 pályát tartalmaznak, egyre nehezedő, vagy legalábbis több elemet felvonultató helyszíneken (a matek alapján kijön, hogy 33 van összesen, ami az előző etap 4*8=32 képletéhez mérten még több is). S habár néha már úgy tűnik, hogy a fejlesztők hibáztak, és szinte biztosan nincs is kirakva az a tárgy, amit keresni kell, azért pár perc kutatás után mindig előkerül (természetesen ott, ahol nem gondoltuk volna).
Lehet, sokan legyintenek, hogy ugyan már, nincs itt semmi látnivaló – és kicsit igazuk is van. A Hidden Through Time 2: Discoveryt leginkább azok fogják értékelni, akik az előzőt is szívesen nyomkodták, vagy ha nem, akkor ezután tuti megveszik azt is. Tény ugyanis, hogy óriási újításokra nem szabad számítani (sőt, semmilyenre), de aki kedveli a műfajt, az pontosan elégedett lesz azzal, ami van – az új tartalommal. No meg töméntelen bájjal és geggel. Keresésre fel!