5. PERC
KONRAD
Φ:1 ágyú kilőve :-
Az ötödik percre jutottunk el oda, hogy igazán belecsaptunk a lecsóba. Konrad hdgy. szakaszán egyelőre ez még nem érződik különösebben, a tűzharc meglehetősen szórványos. Parancsnak megfeleően a géppuska és a raj helyet cserélt, Horkél géppuskás tizedes jelenti, hogy az ötödik perc kezdetére a géppuskát felállították és tűzkésszé tették. Hovatovább Ortner őrmester jelenti, hogy szemre másfélszáz méterre mögöttünk baráti gyalogság közelít! Ihász tizedes, a gépágyú parancsnoka (Heh, érdekes, hogy 6 ember van aláosztva, míg a géppuskához

közli, hogy sikerült kilőnie egy orosz löveget! A ruszkik a hómezőn próbálták átcibálni valahová, de gyalogosan. További eredményekről, sem veszteségekről nem tud beszámolni, a gyalogságot tűz alatt tartják, rep. lőszerük még akad, páncéltörő lőszer még 19 sorozatra elegendő. A kilátás tőlük:
ilyen.
VORTÓB
Φ:? :-
Érdekes módon vortób hadnagy esetében komoly elcsendesedésről számolhatok be. Az utóbbi két perc leforgása alatt nem szenvedett további veszteségeket a védelme. A bal oldali géppuska körülbelül lőszerkészletének negyedét használta el eddig, a jobb oldali a jóval több plusz rakasznak köszönhetően a normál lőszerjavadalmazásba szinte még bele sem kezdett. Az aknavető már csak kilenc lőszerrel gazdálkodik, jelenleg a harckocsik mögött hasaló gyalogságot szórja. Ami a puskás csatárokat illeti, átadnám a szót vortób hadnagynak
Szakasz, össztűz! A rohamozó rajláncra! Háromszáz! Célpont derék! Tűz!
Röviden tehát: zajlik az élet. Ebből az állásból nem látható, hogy miért, de valamiért a harckocsik zavarodottak! Korántsem olyan határozottak, mint délebbre, ahol
ahol nem sokat látni a fáktól, de Mihalovits géppuskás tizedes esküdni merne, hogy a tőlünk 100 méterre délre futó mezei út vonalában orosz harckocsikat hall, valahol Csirke hdgy. csapatai előtt!
Gráff őrmester, bár légnyomást kapott, és szilánktól sérült, úgy tűnik, egyelőre megmarad, és parancsnak megfelelően támadásba vitte a harckocsit! Irányba fordította a tornyot, ezzel is időt takarítva meg, majd gyors menetben kiment a fenyves takarásából a nyílt mezőre. Három lövést adott le, ebből legalább egy eltalálta az ellenséges páncélosok egyikét, ámde semmilyen látható eredménnyel nem járt a lövés. Ezt követően, mielőtt beirányozhatták volna,
visszatolatott fedezékébe, a fenyves mögé, annak sarkához.
Az ötödik védelmi vonal szintén vortób hdgy. parancsnoksága alá rendeltetett, elhelyezkedése a nagytérképen, felszerelése az első hozzászólásban, kivéve az északi páncéltörő ágyút, melyet az orosz tüzérségi előkészítés kiszedett.
CSIRKEE
Φ: ismeretlen, de legalább 1 gyalogos raj és 1 páncélkocsi :1 páncéltörő ágyú (1 fő)
Csirke hadnagy eközben feleannyira sem unatkozott, ellenben heroikus küzdelmet (próbálna) folytatni harminctonnás dögökkel. A páncéltörő ágyú kezelői a harckocsik bezárkóztak, így nem vették észre nem tudtak élni a meglepetés előnyével sajnos. Egész egyszerűen idegességükben
mellétrafáltak. A következő lövés beakadt ugyan a harckocsi oldallemezébe, és át is ütötte
de semmilyen látható kárt nem okozott. Erre azért a ruszkik már bepöccentek, de a dolog pikantériája, hogy szemmel láthatóan még így sem harckocsiágyú lőtte ki az 50mm-est, hanem
egy aknavető, melynek lövedéke a csapódógyújtó folytán a lombkoronában robbant fel, tönkrevágva az ágyút, és repeszekkel terítve be annak kezelőit. Szinte szerencse, hogy a kezelők megúszták egyetlen halottal. Örömömre szolgál mindamellett közölni, hogy a hátunk mögött
megérkezett a segítség LM két harckocsija képében, akik szemmel láthatóan maguk is eléggé komoly problémákkal szembesültek. Hogy valami jót is említsek azért, Steiner és Dudás őrmesterek rajai leküzdték az orosz beszivárgó rajt, továbbá a bunker parancsnoka, Kelemen tizedes tájékoztatása szerint a géppuskával sikeresen kilőttek(!!) egy
ágyús páncélkocsit. Az orosz gyalogság fölfejlődését embereink sikeresen akadályozzák, a páncélosokról leválasztották őket, de nem mehetünk el amellett a tény mellett, hogy az orosz harckocsik mindegyike köszöni, jól van, és szép lassan megindulnak, méghozzá
[http://combatmission.uw.hu/don/0/csirke24.jpg]az egyikük a nyugat-keleti irányban futó útra fordult rá![/link]
LORDELROND
Φ: biztosan több, mint 16 fő : 2 fő
Hogy is volt az az elsőkből lesznek az utolsók-mondás, amit most a lord hadnagy van a legkevésbé veszélyben-című monológomra vonatkoztathatnék? Az aknavetők tüzelni kezdtek a keleten lévő fenyves feltételezett célpontjaira, az oroszok szépen hasra is vágták magukat. Jánosi tizedes hathatós segítségével (géppuskafészek) a közvetlenül keletre, előttünk lévő orosz gyalogság nem nagyon próbálkozik átkeléssel. Ám ekkor olyan dolog történt, amire nem lehetett számítani! A délkeletre fekvő fenyvesben orosz járőrök észrevétlenül megközelítették a vonalakat,
majd a sítalpasok pillanatok alatt átfutottak a magyar állásokba, azoknak is a déli szélére!
ahol lordelrond fogadta őket nem kissé meglepődve. Idézem előző hozzászólásom:
Lordelrond hadnagy MP40-esével azonnal rálőtt a támadókra, egyet igazoltan le is kaszált közülük (a valós eredmények csak a játék végén érhetőek el még nekem is

, pedig biztosan többet terített le, mert az állások előtt most, a negyedik perc közepén legalább 16 orosz holttest fekszik), ezt követően közelharcba bocsátkozott rajával az ellenféllel, majd 4 perc 33 másodperckor
orosz kézigránát szilánkja által életveszélyesen megsebesült.
Az orosz járőr
igen komoly veszteséget szenvedett, de feltételezhetően legalább két raj még az állásokat rejtő fenyvesben, alig pár méterrel előttünk bújik meg, és a mezőn további pár raj halad az irányunkba! Ez még csak-csak kezelhető lenne, de ha ez nem volna elég,
legalább három páncélos tört elő a fenyves mögül, és déli irányba tart ebből kettő! A 3,7-es jelenti, tűz alá vette az oldalát mutató páncélosokat, de hatékony, wolframmagvas páncéltörő lőszerből már mindössze két darab áll rendelkezésére! Ennek kifogyását követően a hagyományos 37mm-es páncéltörő lövedékkel az ellenséges harckocsik semlegesítése teljességgel esetleges, ami végeredményben azt a következtetést vonja maga után, hogy Csirke hadnagy szakasza után lord hdgy. szakaszán is elégtelenné válik a páncélelhárítás.
5. VÉDŐKÖRLET vortób hadnagy alá beosztva
-
Első parancskiadási fázis a következő körben
MARTIN19
Φ:Egy ellenséges harckocsi :-
Eddig azt kell, hogy mondjam Martin hadnagynál megy minden úgy, mint a karikacsapás. Persze, ebbe azért a szerencse is vállból belejátszott. Báthory őrmester, a Panzer IV.F2 parancsnoka jelenti, a tüzelőállása kitűnő, az orosz harckocsikat hétszázötven méterről
tűz alatt tartja, míg visszalövés az elmúlt percben nem esett. Jelenti továbbá, hogy egy orosz harckocsit kilőtt! Még 19 darab 7,5cm Panzergranate 39 típusú páncéltörő lőszerük maradt.
Martin hdgy. jómaga szakaszával együtt 130 méterre jár Konrad állásaitól, teszi mindezt elszenvedett veszteségek nélkül egyelőre
ezt a távot normál tempóban a hóban körülbelül 2 perc alatt fogják megtenni (garanciám nincs rá

), csapatai pedig pihentek.
2. TÁMADÓCSOPORT lordelrond hadnagy alá beosztva
-
Első parancskiadási fázis a következő körben
LORDMATHAUS
Φ:? :?
Mathaus hadnagy szakaszával még mindig a havat tapossa, mintegy 200 méterre a páncélosaitól, és 300 méterre Csirke hdgy. védvonalától. Sajnos gyalogosan a hó, pláne sietve komoly akadályt jelent, az emberek fáradnak, de erejüket beosztják.
A gépek persze nem fáradnak el, a Toldik elérték a kijelölt célt.
és szembetalálták magukat a lordelrondot támadó, frissen felbukkant harckocsikkal! Nem lehet Pásztor őrmester szemére vetni, hogy a háromszor akkora súlyú páncélosokat meglátva hátramenetbe kapcsolt, és a domborzatot kihasználva visszavonult takarásba. Most a Konradtól keletre fekvő fenyves mellett kúszó gyalogságot tartja tűz alatt. A távolság 470 méter, és a kezdődő havazás miatt is egyre nehezebben látni, de a havon fekvők tiszta célt nyújtanak mindennek ellenére.
Matesz őrmester erről viszont nem értesült, így a bokrok közt elérte a pontosan kijelölt célját, majd tűzharcot kezdeményezett az ellenféllel. Találatot is ért el a hátsó harckocsin, méghozzá
a lánctalpon, de még csak mozgásképtelenné sem sikerült tenni a ruszkit, nem hogy kilőni. Az egyetlen eredmény, amit sikerült elérni, az az, hogy most mindkét orosz harckocsi Matesz Toldi IIA-ja felé fordította a tornyát
4. TÁMADÓCSOPORT LordMathaus hadnagy alá beosztva
-
Első parancskiadási fázis a következő körben
Mindezek alatt egyébként a hó is elkezdett szitálni, ezért van az, hogy bizonyos, a negyedik perc legvégén készült képeknél már havazik.
És az ígért térkép,
GLOBÁLISAN ÍGY ÁLLTOK MOST. A kilőtt cuccokat helyszűke miatt nem ábrázoltam.
Asszem, ennyi!

Érdekes módon, eddig egészen passzolnak az események nagyobb vonalaiban a valósággal. Érzékeny élőerő-veszteség orosz oldalon, de magyar oldalon életveszélyes hiánya a korszerű (páncéltörő-, és egyéb) eszközöknek.