Előre leszögezem a kiegészítő, pontosabban kiegészítő idézőjelben zseniális felhozatallal kecsegtet. A RockStar North berkeiben ízig-vérig játékos lelkületű jóemberek szavatolják a hangulatot. Minden, amit korábban ígértek valóra váltottak.
Kezdjük mindjárt a sztori és az átvezetők vesézgetésével. Gyerekek, ezt nevezem én mesteri szinkronizálásnak! Jobbnál-jobb színészek adták hangjukat a játékhoz, akik felhőkarcolók fölötti szintre emelik az ingame múvik hangulatát. Mintha egy mesterien kidolgozott intermezzót látnánk, tökéletes körítéssel. Itt van Diaz a kissé hízott helyi gengszterfejes, aki érkeztünkkor sörétes puskával hessegeti a méregdrága sportautóját apró csomagokkal megajándékozó galambokat. "Szétlövöm a seggeteket, telisz*rjátok a kocsimat! NESZTEK! BÁÁÁÁMBÁMM-BÁMM!!"
A beszélgetés befejeztével... apropó beszélgetés! Egyből szembetűnik, hogy főhősünk félretette némasági fogadalmát, immáron beszél
. Eddig sem vettem be, mostantól azonban főleg nem a "Nincs hangja a főhősnek, hogy jobban beleélhessük magunkat" alibi dizájner szöveget! Üdvözítő megoldás, hogy végre hallhatjuk tökös barátunkat polemizálni a megbízókkal.
Szóval a társalgás végeztével Diaz újból kifakad:
"Már megin' itten vagytok? A ku*va pi**áját a szaros galamblelketeknek!" BÁMMBÁMMBÁMM!
Küldetésünk befejeztével Diaz értékeli testőreinek munkáját:
"Mit nézel, Te béna? Hát mire vagytok jók, he? Tommy mindent megcsinál, Ti meg csak a pénzt viszitek! Ezért fizetem a hájas seggeteket, mi? NESZTEK!" És repül a váza, nagy csörömpölés közepette landol a közelben.
A küldetéseket felvezető közjátékokat nem lehet eléggé dícsérni, s a föntiek csupán a játék első fél órájában trenírozták a légzésre korlátozott rekeszizmainkat.
Az endzsim:
A GTA3 még PS2-n is jócskán szaggatott, a Vice City-ben viszont nyoma sincs holmi lomha képváltásoknak. Élvezhetjük a sima, gördülékeny, FPS-ben gazdag száguldozást. Maradt elég ideje a programozóknak, hogy kipucolják a kódot és az akadályok fölött könnyedén szökellő motort hozzanak össze.
Játékmenet:
Mindjárt az elején helikopterezhetünk, igaz másodlagos szerepkörben, egy M60-assal a kezünkben kell egy ellustult hawaii bandát kipucolnunk méregdrága birtokukról. Felcsillan a sokrétűség és az apró részletek nyújtotta hangulat-injekció hatása. Dolgunk végeztével !!repülő rúgással!! eltávolíthatjuk a pizzafutár fiút a mopedjéről, s a nyeregben teremve megkezdődhet a veszélyes száguldás!
A kezelés egyszerű és nagyszerű. Hősünk bedől a kanyarokban, lábát kitéve veszi a kanyarokat. Gyors indulásnál egykerekezhetünk elülső és hátulsó kerekekkel, s akár fel is állhatunk a ficánkoló paripán a jobb kilátás érdelében. Birdy kedvence a tolatás
. Az animátorok plecsnit érdemelnek a megvalósításért! Nem is lövöm le a poént, nektek is látnotok kell, amint UZI-val a kezében araszol hátra a motorral. Természetesen a moped mellé, krosszmotor, Harley és egyéb csodákkal egyaránt nyomulhatunk, viszont a karambolokra jobb odafigyelni, különben követjük Diaz által "imádott" galambok példáját. Alacsony ívben elszállunk, mint a győzelmi zászló, földet éréskor pedig kiderül vajon képesek leszünk-e feltápászkodni vagy sem
.
Fegyverek:
Egy rakat életoltó eszközzel pakolták teli a Miami után modellezett Vice City utcáit. Hét különböző fegyverkategória áll rendelkezésünkre. Maroklőfegyverek, néhézfegyverek, géppisztolyok, stb. Minden egyes osztály képviselőjéből egyet vihetünk magunkkal, s a történések során kedvünkre váltogathatjuk őket.
...
Láncfűrésszel a kezünkben rossz horrorfilmre emlékeztető lunatikus őrült módjára, enyhén előredőlve berregtetjük a laza láncot a fűrész nyakán. Az autókat nyomban szétkaphatjuk vele, a hadonászó zsarukat pedig megszabadíthatjuk néhány fölös végtagjuktól.
...
Korábban gondot okozott a megfelelő célzás, az egyes célpontok kiszűrése a tömegből. A Vice City-ben a GTA3 eme aspektusából is kezes bárányt neveltek. Egyes fegyvereknél (sörétes, M16, UZI, stb.) külön oldalsó kameramódba kerülünk, ahol könnyedén válogathatjunk a célszemélyek között és ólomgarmadával sújthatjuk a kiszemelt szerencsétleneket.
A pénz jelentősége:
Házakat, helyi lokálokat, sztriptízbárokat, szórakozóhelyeket és egyéb ingatlanokat vásárolhatunk alkalomadtán, ahol általában elmenthetjük állásunkat. Micsoda jó kis ötlet! Az elődben nem tudtuk mire használni a temérdek készpénzt, most viszont hatalmunk kiteljesedésével kedvünkre terjeszkedhetünk
. A pénzt sem szórja úgy a gép, mint előtte, jól meg kell gondolnunk, hogy pénzmosásra, netán tisztességes peepshowknak otthont adó lokálokba fektetjük fáradtságos munkával szerzett vagyonunkat
. Akkor sincs gond, ha pénzszűke veszélyeztetné a napi szendvicsünket. Irány a legközelebbi bank: símaszk, ordítás, menekülés, végül pénzszámlálás.
Végítélet:
A Rockstar North anyagilag független játékfejlesztő céggé vált, s megmutatták mire képesek az előd sikere után. Megtehették volna, hogy megfejik riskatehenünket és piacra dobnak egy távolban derengő délibábot, erről azonban szó sincs. Íme egy cég, mely példázza, hogy igenis megéri időt fordítani a fejlesztésre, s nem az előző rész sikereiből táplálkozva vegetálni a piacon. A Rockstar North végezte a dolgát, újat hozott az egyébként remekbeszabott GTA3 univerzum világába, s minden esélye megvan, hogy hamarosan Blizzard-hoz hasonló profi fejlesztővé nöjje ki magát. PERFEKT!
HW-info!
D E E P R I V R ✪ soundcloud.com/deeprivr
