Bár az első után is hallottam olyan kritikákat, mely szerint egy kerek egész történet volt már az is, én most éreztem ezt igazán, ezért aztán igazán érdekel, hova fogunk kifutni a harmadik részben, bár tippjeim azért vannak.
Továbbra is túlírás, némi erőltetett szépirodalmiskodás is van, de maga a történet egészen csodálatos, magával ragadó, és visszatükrözi azt a zsenialitást, ami ehhez a Falképző-projekthez kell. Ha ilyen helyzetbe kerülnénk, Cixin Liut gondolkodás nélkül tenném meg falképzőnek.
Ahogy a kollégámnak meséltem róla, rájöttem, hogy tényleg szinte minden apró részlet valahol fontossá válik, hiába tűnik kicsit soknak néha egy-egy szál, fontos szerepük van abban, hogy kilyukadjunk a végkifejletnél, és érthető legyen (amennyire lehetséges). Iszonyatosan nyomasztó volt, ahogy a fejezetek elején kiírta, hogy hány fényévre van a flotta a Földtől, és amikor megtörténik az időugrás, szabályosan felment a pulzusom. Örülök, hogy legalább a Nagy szakadékot nem kellett 100 oldalon keresztül olvasni, elegáns volt ez a vágás a könyv felén valamivel túl. Bár a könyv rászoktat arra, hogy senkinek higgy (hiszen ez az egész Falképzés-faltörés erről szól), voltak bizonyos momentumok, amik rendesen ledöbbentettek, és akár egy nagyon rövid szakaszban is képes volt teljesen ellentétes érzelmeket kiváltani belőlem egy-egy karaktert illetően. Jó, leginkább egy karaktert illetően. Az első rész vádolható a karakterek kidolgozatlanságával, ez egyáltalán nem!
Egy dolog volt, ami nagyon-nagyon nem jött be, kissé klisé volt.
SPOILER
A csepp. Nagyon várható volt, hogy azért jött, hogy seggbe basszon mindenkit, és elsősorban erőt fitogtasson. A köré épített drámaiság eltűnt azáltal, hogy már előre eltemettem a szimpatikusra írt figurákat, akik a befogására mentek.
Még valami, aki esetleg a politikai felhangoktól fél (aminek azért az első rész is megágyaz), az fellélegezhet. Nincs elvtársozás, és a jövő társadalma nem kíván napjainkra reflektálni, az erre vonatkozó kötelező köröket tényleg letudta az első kötet, itt már szabadabb keze volt a szerzőnek.
