"Dilisek ezek a rómaiak...!"
Fórum » Nem számítástechnikai témák
Feketelyukak és egyéb hihetetlen dolgok...
Egyszerű: egy fény sebességével közlekedő űrhajóban(amilyen a tudomány jelenlegi állása szerint nincs), ha pl egy zseblámpát bekapcsolunk, akkor nem látjuk a fényét, mert nem képes a fény elhagyni az izzót, ami fény által elérhető max sebességgel halad.
Osmium:
Elösször is a pálya az űrhajóban van, tehát ha az űrhajó mozog, akkor a pálya is. A fényt az űrhajóban indítják el. Legyen most egy kicsit hosszabb az űrhajó és benne a pálya is. Mondjuk 3 000 000 km, tehát 10x több mint eddig. Mikor az űrhajó _nyugalomban van_ tehát nem mozog, egy külső viszonyítási ponthoz mérten, akkor ezt az utat a fény 10 sec alatt teszi meg.
Most inditsuk el az űrhajót, ami másodpercenként 1 m/sec-kel kevesebbel megy mint a fény.
Nézzük meg mi történik 1 sec alatt.
Ha a kiinduló helyen levő viszonyítási ponthoz mérjük, akkor az űrhajó + a benne levő pálya megtett 299 999,999 km-t, a fény meg persze 300 000 km-t. Eddig minden világos.
Most üljünk bele az űrhajóba, és vegyük azt viszonyítási pontnak. Az 1 sec alatt ugye a fény megtesz a 3 milka km-ből 300 000km-t, DE közben az űrhajóval együtt a pálya is megtesz 299 999,999 km-t. Tehát ennyivel, előrébb lesz a pálya, ennyivel több utat kell megtennie majd később a fénynek, hogy a végére érjen. Külső nyugvó ponthoz mérve a fény megtett ugyan 300 000km-t, DE az űrhajóból nézve, csupán 1 métert fog haladni, mert közben az űrhajó is haladt majdnem fénysebességgel. Így az űrhajóból nézve a fény által megtett út csak a fény sebességénének és az űrhajó sebességének a különbsége lesz. Amit pedig most úgy vettünk fel, hogy a különbségük 1 m/sec legyen.
2 sec alatt:
Kiindulópontból nézve a fény megtett 2*300 000km-t, az űrhajó+pálya 2*299 999,999 km-t. DE! Az űrhajóban nézve a fény csak 2 métert tett meg, mert az időegység alatt nem csak a fény száguldozott, hanem az űrhajó és vele együtt a pálya is.
3 sec alatt is ugyanez lenne, csak a szorzó változik.
Ha ezt eljátszanánk amíg a fény meg nem érkezik a 3 millió km hosszú pálya végére, (3 000 000km/0,001km/sec) [elöbb ezt elírtam] sec idő jönne ki, mivel másodpercenként a fény 1 métert vert az úrhajóra, másképpen fogalmazva: az űrhajóból nézve 1 métert tudott megtenni a pályán a maximum sebesség miatt.
Remélem így már érthetőbb, hogy mire gondoltam.
A másik dologra majd máskor válaszolok, mert az most mégjobban zavarossá tenné az írásomat, ha itt még különböző rendszereket felvennék.
Elösször is a pálya az űrhajóban van, tehát ha az űrhajó mozog, akkor a pálya is. A fényt az űrhajóban indítják el. Legyen most egy kicsit hosszabb az űrhajó és benne a pálya is. Mondjuk 3 000 000 km, tehát 10x több mint eddig. Mikor az űrhajó _nyugalomban van_ tehát nem mozog, egy külső viszonyítási ponthoz mérten, akkor ezt az utat a fény 10 sec alatt teszi meg.
Most inditsuk el az űrhajót, ami másodpercenként 1 m/sec-kel kevesebbel megy mint a fény.
Nézzük meg mi történik 1 sec alatt.
Ha a kiinduló helyen levő viszonyítási ponthoz mérjük, akkor az űrhajó + a benne levő pálya megtett 299 999,999 km-t, a fény meg persze 300 000 km-t. Eddig minden világos.
Most üljünk bele az űrhajóba, és vegyük azt viszonyítási pontnak. Az 1 sec alatt ugye a fény megtesz a 3 milka km-ből 300 000km-t, DE közben az űrhajóval együtt a pálya is megtesz 299 999,999 km-t. Tehát ennyivel, előrébb lesz a pálya, ennyivel több utat kell megtennie majd később a fénynek, hogy a végére érjen. Külső nyugvó ponthoz mérve a fény megtett ugyan 300 000km-t, DE az űrhajóból nézve, csupán 1 métert fog haladni, mert közben az űrhajó is haladt majdnem fénysebességgel. Így az űrhajóból nézve a fény által megtett út csak a fény sebességénének és az űrhajó sebességének a különbsége lesz. Amit pedig most úgy vettünk fel, hogy a különbségük 1 m/sec legyen.
2 sec alatt:
Kiindulópontból nézve a fény megtett 2*300 000km-t, az űrhajó+pálya 2*299 999,999 km-t. DE! Az űrhajóban nézve a fény csak 2 métert tett meg, mert az időegység alatt nem csak a fény száguldozott, hanem az űrhajó és vele együtt a pálya is.
3 sec alatt is ugyanez lenne, csak a szorzó változik.
Ha ezt eljátszanánk amíg a fény meg nem érkezik a 3 millió km hosszú pálya végére, (3 000 000km/0,001km/sec) [elöbb ezt elírtam] sec idő jönne ki, mivel másodpercenként a fény 1 métert vert az úrhajóra, másképpen fogalmazva: az űrhajóból nézve 1 métert tudott megtenni a pályán a maximum sebesség miatt.
Remélem így már érthetőbb, hogy mire gondoltam.
A másik dologra majd máskor válaszolok, mert az most mégjobban zavarossá tenné az írásomat, ha itt még különböző rendszereket felvennék.

"Find out who you really are"
Raptor:
Bizonyított tény, hogy a fény nem megy gyorsabban, mint a megállapított sebessége. Tehát egy 200 km/h-s jármú fényszórójából kibocsátott fénysugár is csak fénysebességgel megy és nem 200 km/h plusz fénysebességgel! Ez volt az egyik tény ami miatt megállípíthattuk hogy annál gyorsabban nem tud menni és más dolog sem!
Az űrhajós-fényes kísérletnél ott hibáztál, hogy az rendben van ,hogy a fény másodpercenként 1 m/s-mal gyorsabb az űrhajónál, de a 300.000.km-es utat AKKORIS 1 SEC alatt teszi meg, csak az űrhajó a nyomában 1 méterrel lemaradva követi őt, tehát ez esetben semmiféle torzulás nincsen!
Tehát ha egy 299.999,999 km/s sebességű űrhajóról indítod a fénysugarat, a következő dolog történik: a fény másodpercenként 1 méterrel növeli előnyét az űrhajóhoz képest, kivéve, ha ettől a sebességtől akkorára növekedett az űrhajó tömegvonzása, hogy a fényt is csapdába tudja ejteni. De nem csökkenne a fény sebessége 1 m/s-ra ahogy írtad!
". Tehát ebben a rendszerben a fény 300k km-nyi utat 1 sec alatt tett meg, nem fügött a sebességtől (ami ezesetben az űrhajó + a fény sebessége, tehát kb 2-szer több a fénynél). "
Ezt meg nem értem, ez nem logikus. Ha a fény 300k km-nyi utat 1 sec alatt tett meg akkor az pont fénysebesség.....
Kétkedőknek kifejteném: a fekete lyukak és csillagok halála körüli témákban olyan iszonyatosan nagy gravitációs erőkről van szó, amelyet hétköznapi gondolkodással nem lehet felfogni! Tehát tartózkodjunk az olyan kijelentésektől, hogy: "nincsen olyan grav. erő ami olyan kicsire tudna összepréselni bármit is"! A hétköznapi szilárd anyagokban, amiket ismerünk, az atomok és az elektronok között (kvantumfizikai mércével) iszonyatosan nagy távolságok vannak, és ezek a borzasztó nagy gravitációs erők igenis összepréselnek bármit akkora helyre ahol még éppen elférnek egymás mellett az elemi részecskék. Ezeknek az anyagoknak olyan a sűrűségük, hogy ha 1 kiskanálnyit vennénk belőle, annak tömege a földével volna egyenlő!
Egyetértek azzal, hogy nem a hagyományos módban vett utazással tudjuk majd felfedezni és benépesíteni az univerzumot, hanem egyéb alternatív "utazási" módokkal. Ehhez meg kell ismerni a tér VALÓDI felépítését és akkor megoldható lesz a térhajlításos vagy egyéb módozatú utazás.
Azért nem érünk semmit a fénysebességgel, vagy fénysebesség közeli sebességgel történő utazással, mert közben iszonyú sok idő telik el azok szemszögéből, akik nem utaznak éppen ilyesmi sebességgel és gondoljunk bele: már kommunikálni sem tudnánk a saját fajtánkkal, mondjuk pár százezer év alatt annyi változáson megyünk át, hogy az elképesztő! De még 100 év alatt is! Tehát nem a hibernációs problémákat kell megoldani, nem azon van a hangsúly. Másrészt gondoljatok már bele: nincs olyan hogy irányváltoztatások nélkül, nyílegyenesen becélozva valamit lehet haladni az űrben! És próbáljon meg valaki mondjuk 290.000 km/s-nál lavírozni meg dolgokat kikerülni! Semmiféle hajó illetve emberi test nem bírná az ilyenkor keletkező erőhatásokat, másrészt reagálni se volna ideje még a leggyorsabb számítógépnek sem. Eleve ha fel akarunk gyorsulni olyan sebességre - anélkül hogy szétlapuljon minden - vegyük azt, hogy 10 G-vel gyorsul a hajó. Ekkor semmiféle létforma nem léteznet illetve mozoghat a hajón. Különleges, nyomás alá helyezett kamrában kellene az élő szervezeteknek lenniük, és nyilván valamilyen módon kivona a forgalomból a gyorsulás idejére. Ami még így is nem tartana tovább mint fél év. Minden szempontból kivitelezhetetlennek tartom tehát ezt a fajta utazást!
Kedves a varga!
Sejtheted hogy nem kötötték az orrunkra, hogy milyen anyag volt az! Ennyit közöltek anno az origo-n a tudomány és technika részben.
Én is kiváncsi lennék rá. De valószínűleg nem volt olyan könnyű összeállítani és a megfelelő hőmérsékeletet megtalálni, különben te is megcsinálhattad volna otthon, és nem kellettek volna a tudósok.
Bizonyított tény, hogy a fény nem megy gyorsabban, mint a megállapított sebessége. Tehát egy 200 km/h-s jármú fényszórójából kibocsátott fénysugár is csak fénysebességgel megy és nem 200 km/h plusz fénysebességgel! Ez volt az egyik tény ami miatt megállípíthattuk hogy annál gyorsabban nem tud menni és más dolog sem!
Az űrhajós-fényes kísérletnél ott hibáztál, hogy az rendben van ,hogy a fény másodpercenként 1 m/s-mal gyorsabb az űrhajónál, de a 300.000.km-es utat AKKORIS 1 SEC alatt teszi meg, csak az űrhajó a nyomában 1 méterrel lemaradva követi őt, tehát ez esetben semmiféle torzulás nincsen!
Tehát ha egy 299.999,999 km/s sebességű űrhajóról indítod a fénysugarat, a következő dolog történik: a fény másodpercenként 1 méterrel növeli előnyét az űrhajóhoz képest, kivéve, ha ettől a sebességtől akkorára növekedett az űrhajó tömegvonzása, hogy a fényt is csapdába tudja ejteni. De nem csökkenne a fény sebessége 1 m/s-ra ahogy írtad!
". Tehát ebben a rendszerben a fény 300k km-nyi utat 1 sec alatt tett meg, nem fügött a sebességtől (ami ezesetben az űrhajó + a fény sebessége, tehát kb 2-szer több a fénynél). "
Ezt meg nem értem, ez nem logikus. Ha a fény 300k km-nyi utat 1 sec alatt tett meg akkor az pont fénysebesség.....
Kétkedőknek kifejteném: a fekete lyukak és csillagok halála körüli témákban olyan iszonyatosan nagy gravitációs erőkről van szó, amelyet hétköznapi gondolkodással nem lehet felfogni! Tehát tartózkodjunk az olyan kijelentésektől, hogy: "nincsen olyan grav. erő ami olyan kicsire tudna összepréselni bármit is"! A hétköznapi szilárd anyagokban, amiket ismerünk, az atomok és az elektronok között (kvantumfizikai mércével) iszonyatosan nagy távolságok vannak, és ezek a borzasztó nagy gravitációs erők igenis összepréselnek bármit akkora helyre ahol még éppen elférnek egymás mellett az elemi részecskék. Ezeknek az anyagoknak olyan a sűrűségük, hogy ha 1 kiskanálnyit vennénk belőle, annak tömege a földével volna egyenlő!
Egyetértek azzal, hogy nem a hagyományos módban vett utazással tudjuk majd felfedezni és benépesíteni az univerzumot, hanem egyéb alternatív "utazási" módokkal. Ehhez meg kell ismerni a tér VALÓDI felépítését és akkor megoldható lesz a térhajlításos vagy egyéb módozatú utazás.
Azért nem érünk semmit a fénysebességgel, vagy fénysebesség közeli sebességgel történő utazással, mert közben iszonyú sok idő telik el azok szemszögéből, akik nem utaznak éppen ilyesmi sebességgel és gondoljunk bele: már kommunikálni sem tudnánk a saját fajtánkkal, mondjuk pár százezer év alatt annyi változáson megyünk át, hogy az elképesztő! De még 100 év alatt is! Tehát nem a hibernációs problémákat kell megoldani, nem azon van a hangsúly. Másrészt gondoljatok már bele: nincs olyan hogy irányváltoztatások nélkül, nyílegyenesen becélozva valamit lehet haladni az űrben! És próbáljon meg valaki mondjuk 290.000 km/s-nál lavírozni meg dolgokat kikerülni! Semmiféle hajó illetve emberi test nem bírná az ilyenkor keletkező erőhatásokat, másrészt reagálni se volna ideje még a leggyorsabb számítógépnek sem. Eleve ha fel akarunk gyorsulni olyan sebességre - anélkül hogy szétlapuljon minden - vegyük azt, hogy 10 G-vel gyorsul a hajó. Ekkor semmiféle létforma nem léteznet illetve mozoghat a hajón. Különleges, nyomás alá helyezett kamrában kellene az élő szervezeteknek lenniük, és nyilván valamilyen módon kivona a forgalomból a gyorsulás idejére. Ami még így is nem tartana tovább mint fél év. Minden szempontból kivitelezhetetlennek tartom tehát ezt a fajta utazást!
Kedves a varga!
Sejtheted hogy nem kötötték az orrunkra, hogy milyen anyag volt az! Ennyit közöltek anno az origo-n a tudomány és technika részben.
Én is kiváncsi lennék rá. De valószínűleg nem volt olyan könnyű összeállítani és a megfelelő hőmérsékeletet megtalálni, különben te is megcsinálhattad volna otthon, és nem kellettek volna a tudósok.
...Life is too short, don't stress every day, leave your worries behind, go out and play!...
Nyereményjáték
Legnépszerűbb cikkek
- 1. Eddigi legnagyobb frissítését kaphatja a magyar fejlesztésű RTS, a The Last Experiment, a Kickstarteren gyűjtenek rá
- 2. A Valve eredetileg nagyon nem így tervezte, de most már biztos: a Steam Machine mocsok drága lett
- 3. A Rockstar Games bemutatta a Grand Theft Auto VI hivatalos borítóját, egy hét múlva kezdődik az előrendelés
- 4. Az EA lelőtte minden idők egyik legrosszabb Battlefieldjének szervereit, videón az elmúlás pillanata
- 5. Fatekeeper early access próbakör – Tart bennünk a remény, hogy ez egy kiváló játék lesz
Legfrissebb fórumtémák
- 23:04
- Kezd durvulni az időjárás! [4475]
- 17:22
- Milyen játékot vettél/tervezel venni mostanában? [2572]
- 16:51
- A Valve eredetileg nagyon nem így tervezte, de most már biztos: a Steam Machine mocsok drága lett [hozzászólások] [13]
- 13:46
- Ki mivel játszik mostanában? [8251]
- 21:05
- Most végre kiderült, hogy valóban 100 dollár lesz-e a Grand Theft Auto VI! Igen is, meg nem is [hozzászólások] [8]
- 20:02
- Clair Obscur: Expedition 33 [53]
- 15:54
- Warhammer 40,000: Rogue Trader [59]
- 13:41
- Pixel art, oldalnézetes shoot’em up lesz a napokban bejelentett The Walking Dead: Streets of Survival [hozzászólások] [6]
- 10:58
- Harry Potter: Quidditch World Cup [20]
- 10:44
- Új gép és bővítés - tippek és tanácsok [15136]
