
Ami kimaradt az az, hogy a forumok alapvetoen tematikusan szervezodtek, atlathatoak es visszakereshetoek voltak. Minden felhasznalonak van „arca”: avatarja, alairasa, hirneve vagy hozzaszol asainak stilusa alapjan egyfajta online szemelyisege (ez valamenntire a reddit is viszi tovabb de erosen lefolytott formaban bar a jutalmazasi rendszer egy elorelepes es segit hogy a felhasznalokat a platformhoz kosse: az ember termeszetenel fogva imadja a celokat es jutalmakat.). A forumok nem csupan informaciocsere re szolgaltak, hanem valodi kozossegek szinterei voltak, ahol a felhasznalok megismertek egymast, vitaztak (anyaztak...), segitettek, es sokszor evekig fennallo kapcsolatokat alakitottak ki.
A 2000-es evek vegetal a szocialis media valoban nagyon gyorsan lekezdte bedaralni a forumokat (bar bologok valoban hamarabb elkezdtek) amivel tartalomfogyasztas es -megosztas radikalisan felgyorsult, az algoritmusok altal vezere lt idovonalak szemelyre szabtak a felhasznaloi elmenyt, es a gyors reakciokat (lajk, komment, megosztas) allitottak a kozeppontba. A problema az, hogy bar a kozossegi media ugyan kozosseginek tunik, de valojaban pont a kozossegepito funkcio veszett el belole. Az ismerosi halo alapjan felepitett fal gyakran zarja be a felhasznalot egy visszhangkamraba, ahol csak sajat gondolatai es velemenyei ternek vissza, erositve a mar meglevo meggyozodeseit, illetve mig noname Jozsikaval sokkal konyebben keveredik vitaban az ember, az ismerosokkel legtobben kevesbe szeretnek gyakorlatilag tet nelkul konfrontalodni ami szinten nem segit elmelyult vitak kialakulasat szocialis median. Az erdemi, vitaszeru beszelgetesek helyett a felszines posztolas es gyors reakciok uralkodtak el: Instan peldaul ertelmes, epito beszelgetes egy poszt alatt ritkasagszamba mennek, a dominans forma a semmitmondo dicseret, emojizas vagy epp agressziv, lealacsonyito kommenthaboru.
Viszont a forumok hanyatlasaban nemcsak a szocialis media elterjedese jatszott szerepet, hanem az okostelefon mint platform terhoditasa is, ami alapjaiban valtoztatta meg azt, hogyan hasznaljuk az internetet. A 2000-es evek vegetol/2010-es elejetol a mobilok valtak az online jelenlet fo eszkozeive, viszont a klasszikus forumrendszerek nem mobilhasznalatra lettek tervezve: kis kepernyon nehezkes volt a hosszu bejegyzesek irasa, a temak kozotti navigalas, vagy az oldalak atlathato megjelenitese. Ezzel szemben a Facebook, Insta vagy Reddit alkalmazasai kifejezetten mobilra optimalizalt, gyors es egyszeru felhasznaloi elmenyt nyujtottak, es nyujtanak. A mobilos bongeszes rovid, gyors interakciokra epul ami meg pont az ellenkezoje a forumok hosszu, tagolt beszelgeteseinek. A mobil igy nem csak technikai hatranyt jelentett a forumok szamara, hanem egy uj kommunikacios kulturat is letrehozott, amelyben a forumtipusu, aprolekos es elmelkedo diskurzus egyszeruen nem fert bele az emberek idobeosztasaba es egyre kevesbe a rapid modon ujraformalodo figyelmi mintazatainkba. (Persze elvileg semmi sem akadalyozta volna meg a kulonfele forumokat hogy appokkal jojjenek ki es mobilra legalabbis technikailag optimalizaljak magukat, de ez mint tema hosszabb kifejtest igenyelne.)
Redditet illetve teny, hogy a subreddit-rendszer tematikusan tagolt, a hozzaszolasok szalakba rendezhetoek, es egy-egy kozosseg sajat szabalyrendszerrel, kulturaval bir, azonban a platform logikaja nem osztonzi a tartos kozossegi jelenletet. Az uj temak 1-2 nap alatt kifutnak a fokuszbol, a fel/leszavazasi rendszer pedig gyakran szuri ki az ellenv elemenyeket, igy nyilvan erosen torzul a beszelgetes sokszinusege. Melyebb eszmecsere ritkan bontakozik ki, es ha ki is alakul, a Reddit felulete es mukodese nem segiti elo annak hosszu tavu lathatosagat vagy ujraeleszteset: az egesz rendszer a gyorsasagra es napi tartalomra epul.
S persze itt van a Discord ami mar evek ota rohamosan terjed, de itt megint felmerul a kerdes, hogy kepes-e valodi kozossegeket epiteni. Technikailag igen: egy-egy szerveren belul kulon csatornak hozhatoak letre, van lehetoseg hangalapu beszelgetesre, esemenyek szervezesere, es integralhatok moderacios botok is. Egy jol szervezett Discord-szerver valoban kepes hasonlo elmenyt nyujtani, mint egy forum, sot, nehol kimondotan dinamikusabban is mukodhet. Ugyanakkor sokszor a kozossegek tulzottan zartak, vagy epp ellenkezoleg tul nagyok, tul gyorsak. Emiatt a Discord inkabb egy tovabbfejlesztett chatszobakent mukodik, es azok orokose, mint tematikus tudasbaziskent – az informacio gyorsan elsullyed, a beszelgetesek ritkan visszakereshetok vagy ujrafelhasznalhatok.
Ezzel szemben a klasszikus forumok melysege, idotallosaga es kozossegi strukturaja maig paratlan. Forumban valo reszvetel identitast es elkotelezodest jelentett, nem csupan szigoruan vett informaciomegosztast (hello Quora). Mig a modern platformokon mindenki egy-egy poszt erejeig jelenik meg, addig a forumokon a felhasznalok hosszu tavon alakitottak a kozosseget, es a beszelgetesek nem csak a pillanatnak szoltak, hanem egy kollektiv emlekezetet, egy archivumot is epitettek. Ahogy irtad, kissebb, specializalt temakban (haditechnika pl) valoban Vannak forumok amik elnek es virulnak, de a kissebb es specializaltabb magaba foglalja azt, hogy generacios elmenyt nem adnak csupan relative keves emberke tapasztaljameg oket.
A forumok haldoklasa ergo sokkal tobbrol szol, mint technologiai elavulas: a ‘regen minden jobb volt’ szinte mindig egy remesen vices, nem kelloen tajekozodott es beszukult tudatallapot eredmenye, amirol mar 3500 eve egyiptomiak is eloszerettel irtak, s Cicero majd’ 2100 eve is ecsetelgette, hogy az akkori fitalasag remes es bezzeg a regi szep idokben. Ahogy irtad itt valoban van egy generacios kulonbseg (mint altalaban mindig mindennel) bar mint elder millenialnak nekem alapveto elmeny volt a forumozas, s nem szocialis mediara szocializalodtam

De!
A forumok halalval valoban valami ertekes veszett el. Valamilyen szinten kulturalis vesztesegrol van szo: a digitalis nyilvanossag egy olyan formajat veszitettuk el, ahol a diskurzus mely, a kapcsolatok tartosak, a kozosseg pedig valodi. Hogy ez a forma valaha visszaterhet-e, az kerdeses. Talan uj platformok, ujraertelmezett forumok vagy decentralizalt kozossegi rendszerek hozhatjak majd el az internet uj, erettebb korszakat (amire cirka 95 ota varunk
