28 éve Veletek – 1998– PC Dome / 2012– PlayDome

Jégkorong



Írd ide hozzászólásod:

szbszig
szbszig [33649]
Jaja, ezt én is megjegyeztem. Mondjuk biztosan az is hozzájárult, hogy a kanadai B-közép nem erre a meccsre készült elsősorban, és hogy a semleges szurkolók megkedvelhették a mieinket a szlovákok elleni meccset látva, de akkor is nagyon nagy élmény volt végig csak magyar rigmusokat hallgatni a tegnap esti mérkőzésen.

Serbia is like Nokia: each year a new model, and it's getting smaller.

Pyrogate
Pyrogate [21953]
Mindenki a magyar szurkolókról beszél a meccs után, cikk az iihf honlapján:
"April 27 John Sanful

ZURICH-KLOTEN- You have to admire the enthusiasm of Hungarian hockey fans. For years we’ve been talking and writing about Latvian fans, but Hungary fans here can give them a run for their money.



Hungary has yet to win a game and the odds against them being able to avoid relegation but you’d never know it from fan reaction.



Take as an example yesterday’s game against Canada. Despite being routed 9-0, fans were on their feet and cheering for nearly sixty minutes. After the game, Levente Szuper acknowledged the support of fans.



“Just listen to them,” said Szuper after the game. “These fans are great. They come out and support our efforts win or lose.”



Conducting interviews in the mixed zone was sometimes challenging as Hungarian fans lingered in the arena some thirty minutes after the game was over- still chanting, still clapping, and soaking in the afterglow of watching their side compete in top division World Championship.



In a nice gesture, the entire Hungarian team returned to the ice to wave at their fans that began singing the national anthem. In an age where most of us are cynical and expectations run high for athletic success, it’s refreshing to see these simple things as they demonstrate why hockey is beloved by so many in countries still developing their programs.



By the way, look for an article coming soon on Szuper on iihf.com "

legalább valamiben mi vagyunk a legjobbak

Szenvedély nélkül a foci halott.

Vissza

Fórumszabályzat