25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

The Da Vinci Code (A Da-Vinci kód)



Írd ide hozzászólásod:

Lt. Ronald C. Speirs
Lt. Ronald C. Speirs [1021]
Nos, úgy érzem, hogy azok közé álljak, akik hozzászólnak ehhez a topickhoz...
Se védeni, se támogatni nem akarom egyik oldalt sem! Olvasva a könyvet, látva a filmet (még a bemutatás előtt pár órával!), azt kell mondanom, hogy az egyik leghitelesebb reprodukciót láthattam, amit könyvből csináltak! Nagyon kevés helyen térnek el a regény történéseiből, ezeket nem akarom elmondani, mert biztos vannak olyan emberek, akik még meg akarják nézni, és el akarják olvasni a könyvet. A tény az, hogy az elejét, és a végét a könyv olvasói sajnálatára megváltoztatták, de aki nem olvasta a könyvet, az semmit nem fog észrvenni! A történet lineáris, és érthető, csak oda kell figyelni! A cselekmények pörgősek, talán ezt irhatnánk a könyv rovására, mivel ott is kemény egy nap alatt játszódik le az egész történet! És mivel tudjuk azt, hogy könyvből filmet csinálni nem egy könnyű dolog, pláne, ha figyelembe vesszük, hogy a rendező ragaszkodott az eredeti történethez (eltekintve az apróbb változtatásoktól), akkor megértjük ezeket az eseményeket is, mármint a pörgést!
Szerintem nagyszerűen belesűritették két és fél órába az egész regényt, igaz, mindent azért nem lehet, de 90 százaléka benne van!
A katolikus egyház hozzáállását nem szeretném nagyon vitatni, de egy biztos, aki olvasta a könyvet, az tudja, hogy nem a Római Katolikus Egyházat bántják vele, hanem kissebb társaságokat, vallási gyülekezeteket, akik a hit nevében mindenre képesek! Tehát, itt ki is lehetne felejteni a "rugjunk bele a keresztény egyházba mégegyszer..." dolgot (bár nem idéztem pontosan). Főleg a szélsőséges egyházakat bántja, de nem a Pápát, nem a Katolicizmust! Egy olyan történetet magyaráz el, ami sokak fantáziáját megmozgatta már, és mozgatja máig.
Másodsorban az egész könyv egy krimi, és nem vallásbiráló regény. Nem értem azok hozzáállását, akik vallásellenességet látnak a könyvben. Biztos vannak benne tények, és irreális gondolatok, egy biztos, a regény irója nem igaz töréneteket magyaráz el benne, néhány történelmi tényen elindulva próbálja a szent gráll másfajta értelmezését bemutatni. Ha ez bűn, akkor sok regényen felháborodhatnánk, és az azokról készült filmeken is. Nem egy dokumentumregény, nem egy horror, egyszerűen egy krimi, amit élvezet olvasni!
Én bevallom azt a sajnálatos tényt magamról, hogy nem nagyon szeretek olvasni, inkább a képi megjelenitéseket szeretem, de amikor megkaptam a könyvet, és elolvastam, azt kellett észrevennem magamon, hogy jobban megszerettem a könyveket, mint bármelyik más regény olvsása után, arról nem is beszélve, hogy éreztem azt, hogy a könyv olvastatja magát velem! Nem gondoltam volna, hogy az első oldalak után tovább fogok jutni, de sikerült elolvasnom, sajnos 6 hónapomba került, mert idő hiány miatt nem nagyon értem rá! De amikor ráértem, csak olvastam és olvastam!
Nagyon féltem, hogyha megnézem a filmet, nem fog tetszeni, de szerencsére nem ez lett belőle. 10/8-at adnék rá, mert azt kaptam, amire számitottam! Voltak olyan jelenetek, amiket a könyv olvasása közben magam elé képzeltem, és visszakaptam a filmben! Ez egy nagyon kellemes csalódás volt abban a pillanatban, legalább rájöttem arra, hogy a rendezővel egy fantáziavilágon pendülünk.
Ki kell térnem a rendező szerencséjére is, mivel a helyszinek a könyvben nagyszerűen le vannak irva, igy a forgatókönyv irásához jelentősen hozzájárult az iró képi-fantázia leirása, világa. Tehát, a rendező egy konkrét forgatókönvből csinált egy rendezői változatot! Szerencséjére!
Én főleg azoknak javaslom a filmet, akik nem hisznek a kritikáknak, és érdeklik az összeesküvés elméleteket, de azoknak is akik kiváncsiak a filmre is, a könyv után. Nem rossz, lehetne tökéletes is, de az sosem lehet. A kritikus mindig elvárós, mindig valamit megaelé helyez, valami mintát, amit szivesebben preferál, mint azt a filmet (igy, aki már úgy indit egy filmre, ahol azt a kijelentést teszi, hogy "...a könyv is egy nagy hülyeség volt...", nem értem, hogy miért adnak neki igazat). Egy kritikusnak független szemmel kell néznie a filmet, nem szabad viszonyitani előtte, csak esetleg utána, nem szabad elvárósnak lenni. Persze megvan a joga hozzá, de mivel ismerik azt a hatalmukat, hogy tömegek adnak a véleményükre, igy befolyásolhatnak sokmindenkit, ezt kihasználva a saját oldalukra billenthetik azt a bizonyos mérleget. Ezért nem szeretem a kritikusokat, sem a kritikáikat. Mindenki függelten, igy független véleménnyel rendelkezik. Tehát azt javaslom, hogy ne elvárásokkal nézzenek meg egy filmet, vagy ne függjön mások véleményétől, hanem szabadon, kiváncsian! Talán ez lehetne a jelenlegi kor és a régi filmes világ között a különbség, hogy akkoriban volt még kiváncsiság, volt még újdonság, de ma már csak a pörgés, az effektek, és a kritikák!
Legyünk önállóak, legyünk függetlenek, és halgassunk saját véleményünkre, saját gondolatunkra, és talán könnyebben lehet dönteni!

Ronald "Bloody" Speirs

Vissza