A szőlő a mediterrán diéta egyik központi eleme, és már a legrégebbi történelmi dokumentumokban is megjelenik. Ez az étrend gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, olajos magvakban, teljes kiőrlésű gabonákban, halban, sovány tejtermékekben, valamint tojásban, és mérsékelt mennyiségben húsokat is tartalmaz.
Szerencsére a Jófalat ebédházhozszállító cég mediterrán diéta keretein belül is fogyasztható ételek széles kínálatát nyújtja. Így, ha idő szűkében vagyunk, vagy nincs otthon alapanyag, akkor sem kell lemondani az ízletes és tápláló ínyencségekről. Mai cikkünkben a szőlő egészségre gyakorolt hatásáról és a mediterrán étrendben elfoglalt helyéről írunk.
Egy kis történelmi érdekesség
A szőlőt már az ókorban is kedvelték, különösen a keleti civilizációk, akik frissen, még erjedés előtt, sűrítve és vízzel hígítva itták leginkább. Pünkösd történetében is megjelenik, amikor Jézus tanítványai több nyelven kezdtek prédikálni. Az emberek azt feltételezték, hogy édes szőlőlevet ittak, mivel ismert volt róluk, hogy nem fogyasztanak alkoholt. A szőlő a termékenység és az újjászületés szimbóluma is volt sok kultúrában.
A görögök és rómaiak kiemelkedő szőlőtermesztők voltak. A rómaiak kicsit túlzásba is vitték, hiszen ahol csak lehetőség volt arra, szőlőt telepítettek. Törvényi szabályozást kellett létrehozni, hogy meglegyen az egyensúly, és a gabonaféléknek is maradjon termőterület.
A középkorban a szőlőtermesztés folyamata nem volt zökkenőmentes. Ami érdekes, hogy a magyar nemesítők is számos új szőlőfajtát ajándékoztak a világnak. Ilyen az Irsai Olivér vagy a Csabagyöngye is. Manapság már több modern technológiai fejlesztés és a precíziós gazdálkodás elősegíti a szőlőültetvények fenntarthatóbb és hatékonyabb művelését, biztosítva ezzel a kiváló minőségű termést.
Milyen élettani hatásai vannak a szőlőnek?
A szőlő tápanyagtartalma is kiemelkedő. Gazdag káliumban, szelénben, vasban, rézben, mangánban és K-vitaminban, valamint olyan antioxidánsokban, mint a polifenolok, antociánok és a jól ismert rezveratrol és kvercetin. Ezek az összetevők hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus, az agyvérzés és az embóliák megelőzéséhez, és segítenek a vérrögképződés elkerülésében.
A szőlőben található C-vitamin és béta-karotin segíti a szabad gyökök által okozott sejtkárosodások helyreállítását, csökkentve ezzel a cukorbetegség, rák és szívbetegségek kialakulásának lehetőségét. Egyes szőlőfajták különösen magas antocianin tartalommal rendelkeznek, amely a flavonoidok egy csoportját képezi, és segíthet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, illetve kezelésében.
A szőlővel mindig jól járunk
A szőlő, ha az egészségre gyakorolt hatását nézzük, gazdag forrása számos létfontosságú vitaminnak és ásványi anyagnak, így tökéletesen illeszkedik a mediterrán diétához. Nem mellesleg édes, finom, ropogós és tápláló csemege!