25 éve Veletek – PC Dome / PlayDome

Kütyü+hardver

PocketBook Era e-könyv-olvasó teszt

Bő 200 gramm, és akár egy könyvtár is elfér benne.

Írta: Dino

PocketBook Era e-könyv-olvasó teszt

Sokféle kütyü járt már nálunk a magazin közel negyedszázados fennállása során, de e-könyv-olvasóhoz még nem volt szerencsénk. Pedig kb. 15 éve már, hogy megjelent ez a termékkategória a piacon. A legismertebbnek talán a Kindle számít, ami mögött az Amazon áll, azonban közel egy időben készült el első termékével a PocketBook is. Ez egy 2007-es alapítású ukrán cég, amely azonban 2012 óta Svájcban székel. Számos modellje közül az egyik legfrissebb, a PocketBook Era érkezett hozzánk kipróbálásra nemrég.

A PocketBook Era egy 7 hüvelykes E Ink Carta 1200 monokróm, 16 szürkeárnyalatra képes kijelzővel felszerelt olvasó, amely háttérvilágítással is rendelkezik, így nem csak világosban olvashatunk vele, olvasólámpánkat pótolják a beépített fényforrások. A fényerő és a színhőmérséklet szabályozható, 1264*1680 pixeles felbontásával pedig teljesen jó képet biztosít a képernyő.

A mindössze 228 grammos készülék egyik szélén találhatóak a gombok. Ez tetszés szerint lehet jobb vagy bal oldalon, de akár lent/fent is – ahogy kényelmesnek találjuk a fogását. Összesen amúgy négy darab gombról beszélhetünk: bekapcsolás, lapozás előre/hátra, valamint ugrás a főoldalra. IPX8-as besorolást kapott az olvasó, azaz víznek akár 1 méter mélységig is ellenáll, portól azonban nem védett. Ezeket mindenesetre inkább nem ellenőriztem a tesztidőszak során.

PocketBook Era e-könyv-olvasó teszt

A fő könyvolvasási funkció egy rakás formátumot támogat, EPUB-tól PDF-en át TXT-ig mindenfélét. A kipróbáltak közül a PDF-nél problémának éreztem, hogy ha kisbetűs volt benne a szöveg, akkor zoomolgatni kellett ahhoz, hogy olvasni tudjam, ami viszont igen lassú és nehézkes volt, annak ellenére is, hogy az érintőképernyő többujjas gesztusokat is érzékel. Úgy gondolom, az ilyen típusú dokumentumhoz már kicsi ez a kijelzőméret – emiatt inkább olvasgattam EPUB és hasonló könyvekből helyette. Azoknál még a betűméret és -típus is változtatható, így tényleg olyan formában lehet ezeket olvasni, amilyenben szeretnénk.

Az alapfunkció mellett különböző extra programokat is kapunk a Linux rendszert futtató kütyün. Bármelyik könyvben könnyen elérhető a szótár: egy szóra hosszan bökve jön fel ehhez a menü. De az így kijelölt szót akár keresőbe is küldhetjük. Kapunk böngészőt, naptárat, digitális képkeretet (ezt mondjuk minek egy ilyen kijelzőnél? :-) ), valamint játékokat (például sakkot és sudokut) és zenelejátszót. Ez utóbbihoz a beépített mono hangszóró mellett Bluetooth fülhallgatót/hangszórót is használhatunk. És ha már itt tartunk: a szövegfelolvasó funkció segítségével bármilyen könyvet hangoskönyvvé alakíthatunk, akár magyarul is – igaz, nem olyan természetes a kiejtés, mint amikor egy hivatásos színész olvassa fel a szöveget.

PocketBook Era e-könyv-olvasó teszt

A PocketBook Era wifin keresztül kapcsolódik az internetre. Így férhetünk hozzá a PocketBook digitális könyváruházához, valamint az általuk biztosított felhőszolgáltatáshoz is, amelybe máshol megvásárolt könyveinket tölthetjük fel. Akár számítógépen, akár mobiltelefonos alkalmazásban hozzáférhetünk ehhez – és akár abban is olvashatjuk a könyveket, ha épp nincs nálunk a könyvolvasó kütyü. Az adatok tárolására a tesztelt modellben 64 GB-os tárterület volt – ennek egy részét persze maga a rendszer foglalja el – de létezik 16 GB-os változata is. A töltés USB-C csatlakozón keresztül történik, de a teszt során nem volt rá szükség. A beépített, 1700 mAh-s akku a gyártó adatai szerint akár egy hónapig is bírja szuflával.

A használat során nem éreztem túl reszponzívnak a kütyüt, legalábbis amíg a menükben kellett hozzáférnem valamihez vagy az áruházban böngésztem, esetleg valamelyik opciót szerettem volna átállítani. De amikor a fő funkcióját, azaz a könyvolvasást kezdtem használni, mindez már nem volt zavaró, az E Ink Carta kijelzőn pedig egész más élmént volt olvasni, mintha mobilon tettem volna ugyanezt. A háttérvilágításnak köszönhetően pedig bármilyen körülmények között jól látszott a szöveg, akár nappali fényben, akár este, lámpaoltás után folytattam az elkezdett könyvet.

PocketBook Era e-könyv-olvasó teszt

Ha meguntuk, hogy az egyszer olvasott könyveink megtöltik a polcainkat, vagy csak nem szeretünk vastag köteteket magunkkal cipelni, egy e-könyv-olvasó mindenképpen jó szolgálatot tehet. Ilyenkor elég egy alig párszáz grammos kütyüt beraknunk a kabátzsebbe vagy táskánkba, amelyet bárhol és bármikor könnyedén előkaphatunk, és mivel a tárhely óriási, akár egy egész nagy könyvkupacot is simán magunkkal vihetünk. Erre pedig a PocketBook Era jó társ lehet, a választás során a konkurensek mellett érdemes erre is egy pillantást vetni.

Kattints, ha érdekesnek találtad a cikket!

Dino

Dino
Kb. 8 évesen ismerkedett meg egy ZX81-gyel, amit egy C64 követett. 1993-tól a Commodore Világnál és utódlapjainál, valamint a ZED-nél dolgozott, majd 1998-ban barátaival megalapította a PC Dome-ot. A többi már történelem...

HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nincs hozzászólás, légy Te az első!