Amikor először olvastam azt a kifejezést, hogy „gamer hátizsák”, erősen elgondolkodtam, hogy akkor ez most hogy... Pár perccel később azonban eszembe jutott, hogy évekkel ezelőtt a fotós hátizsák meg teljesen természetes dolognak tűnt, amikor arra volt szükségem. Akkor meg miért ne gondolhatnának a gyártók a sokat úton lévő játékosokra is?
Mert mi is a lényege ennek? Az, hogy meglévő felszerelésünket – legyen szó akár fotóscuccról, akár számítógépes kiegészítőkről – kényelmesen és biztonságosan elpakolhassuk, és ahol épp szükségünk lesz rá, gyorsan elő is vehessük. Nos, pontosan erre a célra szolgálnak a Genesis Pallad szériájának termékei is, amelyek különböző mennyiségű holmi rendszerezett tárolására és hordozására alkalmasak.
A termékkategória jelenlegi négy terméke közül a Genesis Pallad 500 érkezett hozzánk tesztre, amelyen négy fő rekeszt alakítottak ki. Külsőleg a gamer vonalon szinte szabványnak tekinthető fekete-piros színkombináció jellemzi ezt a hátizsákot, amelyen az említett négy nagy rész mellett öt kisebb tárolót is találunk. És még egy rejtett zseb is van, de erre még visszatérek. A specifikáció szerint külsőleg vízálló borítás fedi az egészet, így esős időben is védve vannak a belepakolt cuccok.
A hátunkhoz legközelebb eső nagy – de elég lapos – részbe a notebook kerülhet. Legfeljebb 17,3 hüvelykes masina helyezhető bele, az én 15,6 hüvelykesem kis túlzással majdnem elveszett benne, de ez nem volt zavaró. Mindkét irányba erősen kipárnázott belsőt kapott ez a rész, aminek köszönhetően biztos, hogy megfelelő biztonságba kerül a belehelyezett laptop.
Ezt követi a legnagyobb térfogatú rész, ahova a gyártó ajánlása szerint elsősorban a billentyűzetet és a fejhallgatót célszerű elhelyezni – kis piktogramokat nyomtak a belső rész egyes részeihez, hogy hova mit javasolnak tenni. Az előbbi számára egy tépőzárral lecsukható zsebet jelöltek meg, ami kicsit fura, mert a klaviatúra fele se férne bele, de a HyperX Alloy Elite (kb. 45*18*4 cm mérettel) amúgy is épphogy bepréselhető volt a rendelkezésre álló területre. Az említett zsebbe viszont remekül be lehetett tekerni a kábelét. És akkor ide kerül még a headset is, amelynek fejpántját egy csatos rögzítővel erősíthetjük fentre. Mivel elég nagy rekeszről van szó, simán befért még ide egy feltekert mousepad is.
Kapunk még egy eggyel kisebb tárolót, amely egyetlen rekeszként funkcionál (ebbe mondjuk a notebook tápját meg egy rakás kábelt pakolhatunk), majd a középső rész utolsó zipzáras zsebe alatt egy rakás elválasztott helyet találunk, tollnak, kulcsnak, valamint egyéb kisebb dolgoknak.
A hátizsák tetején, a fogó mellett találunk egy keményfalú rekeszt, ide a napszemüveget lehet helyezni, hogy mindig könnyen elérhető legyen. Igazából ezt éreztem a Pallad 500 egyetlen gyengébbnek tűnő pontjának, a merevítőfal ugyanis elég furán van behelyezve, nem fixen, így nem vagyok meggyőződve róla, hogy hosszú távon ez tényleg kényelmes tárolást jelent.
A két oldalt lévő 2-2 zsebnek is megvan az ajánlott felhasználási módja: az egyik lentibe rakhatunk egy powerbanket, amelyből egy lyukon át vezethetünk kábelt a középső nagy részbe, vagy akár onnan tovább, egy rekesszel feljebb, ha mondjuk oda tesszük telefonunkat. A túloldalon az alsó zsebbe célszerű az egeret helyezni (egy gumipánt is rögzíti benne), és még mindig marad egy hasonló méretű tárolónk tetszőleges célokra.
Na és akkor a titkos meglepetés: a hátunkhoz eső részen van egy rejtett zseb, ahova iratainkat vagy pénztárcánkat rakhatjuk, amely így biztonságban van, hiszen tuti észrevesszük, ha valaki a hátunkat kezdi tapogatni... Mondjuk inkább csak lapos dolgokat célszerű iderakni, hogy ne nyomja a hátunkat, plusz a trükkös zsebkialakítás miatt túl nagy tárgyakat se rakhatunk bele, de pont emiatt tűnik tényleg elképzelhetetlennek, hogy bárki más kivegyen belőle valamit.
A hátizsákot a gyártó szerint legfeljebb 10 kg-nyi felszereléssel pakolhatjuk meg, ami egy 17 hüvelykes masina és tápja esetén is reálisan hangzik, hiszen a laptop ennek maximum a felét jelenti, a headset nem lehet túl nehéz, különben kényelmetlen lenne viselnünk, esetleg még egy masszívabb mechanikus billentyűzet jelenthet további 1-1,5 kg-ot. Úgyhogy nem hiszem, hogy ez a 10 kg-os limit bárkinek is szűkös lenne.
Az első szkeptikus véleményemtől tehát eljutottam odáig a teszt során, hogy valóban úgy érzem, megvan a létjogosultsága a gamer hátizsák termékkategóriának is. Aki sokat mászkál notebookjával és alkatrészeivel, elgondolkodhat rajta, hogy egy általános célú hátizsák helyett egy ilyen mellett teszi le voksát. A Genesis Pallad 500 22 ezer forint körüli áron kapható, a kisebb 400-as modell 12 ezer forintba, a nagyobb 550-es pedig 28 ezerbe kerül.