Ismertető/teszt
Bonkies teszt – Családi, baráti kooperatív móka űrmajmokkal
Hány robotkarú majom kell ahhoz, hogy felépíts egy űrállomást?
2021.02.04. 14:39 | szerző: Zoo_Lee | Ismertető/teszt
Januárban kissé lelassult a játékipar iszonyatos termelési sebessége, kiváló lehetőséget teremtve arra, hogy bepótolhassuk az esetleges kimaradásokat tavalyról, valamennyire magunkhoz térjünk a brutális decemberi hajtásból. Jómagam is az Assassin’s Creed Valhallától a Watch Dogs Legionig számos nagy címre most kerítettem sort, amivel sikeresen elértem a AAA-s kiégés állapotát. Ez hasonlatos a bejglikómához, csak karácsonyi menü helyett nagyköltségvetésű játékok okozzák, amelyek mindegyikének grandiózusnak, hosszúnak, látványosnak és döbbenetesnek kell lennie (akinek tiszta a lekiismerete, az erről a bejglire gondolt, aki nem, magára vessen). Amikor eljutok ebbe az állapotba, általában videojátékos tisztítókúrára kerül sor, amelynek eszközei régi, akár kevésbé jól vagy emlékezetesre sikerült játékok mellett (Frontlines: Fuel of War és Dynasty Warriors 6 az idei menüben) megpróbálok kisebb, indie címekre sort keríteni, amelyek hatalmas, világmegváltó ötletek helyett elsősorban a szórakoztatást célozzák meg.
Így került a kezembe a Bonkies is, egy kooperatív, fizikai ügyességi játék, amelyben egyszerre négy játékos veheti át az irányítást egy-egy szkafanderes, jetpackekkel és extra erős robotkarral felszerelt majom felett, akiknek feladata, hogy egy különleges űrprogram keretein belül egyre komplexebb és bonyolultabb konstrukciókat húzzanak fel különböző bolygókon. A feladatok eleinte pofonegyszerűen indulnak, és kimerülnek megfelelő blokkok betolásában és felpakolásában a kijelölt helyekre, hogy megismerkedjünk a játékmechanikákkal. Jetpackünk rendelkezik egy turbó móddal, aminek révén nagyobb dolgokat is felemelhetünk, de ennek tartós használata a hajtómű ideiglenes kiégéséhez vezethet, ráadásul egyes elemeket még ezzel is képtelenség egyedül felemelni, forgatható robotkarunkat pedig (amely minden játékos esetében páronként a karaktere ellentétes oldalára kerül) használhatjuk az egyes elemek stabilizálására, forgatására és megtartására is.
Azonban viszonylag gyorsan elkezdenek felbukkanni azok a feladványok, ahol már mind a halvány körvonalakkal kirajzolt konstrukció felépítésének megtervezése, mind annak megvalósítása igen komoly logikai és ügyességi kihívásokat támaszt. Felbukkannak a tartóelemek, amelyek nem számítanak bele a tervrajz felépítésébe, ám képesek megtartani az instabil, nehezebb blokkokat, majd jönnek a törékeny tárgyak is, amelyek ha lezuhannak, szilánkokra törnek, ellehetetlenítve a pálya megoldását. Bár ha ügyesen haladunk a kihívások megoldásával, a gyors munkáért cserébe kapott banánok mellett minden bolygón új karaktert és valamilyen új felszerelést is kapunk, a kihívás szintje egy pillanatra sem csökken.
Ám frusztráló helyett az élmény végig a humoros és kellemes kereteken belül marad, akár mérnöki precizitással valósítunk meg egy konstrukciót, akár a végén imádkozunk, hogy a katasztrofális, instabil borzadály legalább addig maradjon egyben, amíg lejár a visszaszámláló. A fejlesztők egészen kiváló érzékkel osztják a feladatokat, a szinte minden esetben kellemesen rövid pályák különböző szintjeinek fokozatait, amelyek egy kiváló eleggyé állnak össze, miközben maga a prezentáció, a látvány, a hangulat is kiválóan passzolnak a koncepcióhoz (ráadásul ezzel arányosan iszonyatosan baráti gépigénnyel rendelkezik). A Bonkies tökéletes szórakozás akár családdal, akár párral, akár fiatalabb játékosokkal, ha adott a videojátékok iránti érdeklődés, ráadásul minél többen játsszátok egyszerre, annál jobb.
Az egyetlen negatívum pedig szorosan ebből fakad, ugyanis minél kevesebben vagytok egyszerre, a játék annál nehezebb. Előfordulnak olyan feladványok szinte minden bolygón, amelyeken érezhető, hogy a banán megszerzéséhez vagy akár a feladat teljesítéséhez kevés a két játékos, a Steam áruház pedig hiába hirdeti az egyjátékos módot, a Solo Campaign valójában csak két bolygót takar leegyszerűsített pályákkal, egyfajta gyakorlásként, mielőtt többen belevágnátok a végigjátszásba. Hagyományos multiplayert pedig a játék nem támogat, pusztán a Remote Play opcióval hívhatunk barátlistánkról potenciális társakat. Az élményhez pedig még hozzátartozik, hogy kontrollerekkel lényegesen könnyebb és egyszerűbb az irányítás.
Ám eltekintve ettől, amennyiben barátokkal, családtagokkal van szükségetek egy nagyon könnyed, végtelenül szórakoztató, szinte életkortól függetlenül játszható címre, a Bonkies közel tökéletes választás. ■
értékelés
Bonkies
- Szórakoztató, könnyed kooperatív szórakozás
- Minél kevesebben vagytok, annál kevésbé jó móka
- Egyedül játszva az élménynek töredékét sem adja át
A tesztpéldányt a játék kiadója biztosította.