
Jó pár éve már, hogy a különböző gyártók felfedezték, hogy a gamereket bútordarabokkal is meg lehet célozni. Azóta egyre-másra jönnek a hírek a különböző székekről, asztalokról és ki tudja még miről. Nálunk leginkább az előbbi kategóriából fordultak meg teszten termékek, mint például a Trust GXT 712, a Genesis Nitro 650 vagy legutóbb két éve a Genesis Nitro 950. Most ismét az Genesistől érkezett kipróbálásra egy játékosoknak tervezett ülőalkalmatosság, méghozzá a cég jelenleg 15 modellből álló kínálatában az ergonomikus kialakítású Astat széria zászlóshajója, az Astat 700 G2.
A korábban kipróbált székekhez képest a legnagyobb különbség, hogy ezúttal a műbőr vagy hasonló bevonatú szivacsok/párnák helyett hálós anyagból készült az ülőfelület és a háttámla, így egész más érzés ezen üldögélni. Nincs izzadás (bár a tesztidőszak során a nyári hőségig még nem jutottunk el), jól szellőzik az egész cucc, ráadásul pedig az exoskeleton kialakításnak köszönhetően gerincünk is extra támasztékot kaphat, a maximális kényelem – és a helyes ülőpozíció – érdekében.

A közel 20 kg-os csomag megérkezése után természetesen azonnal neki is láttam az összerakásnak. A mellékelt rajzos útmutató segítségével egész gyorsan, mintegy 10–15 perc alatt sikerült készen is lenni: néhány csavart kellett csak a helyére csavarni, miután a megfelelő helyre illesztettem a különböző alkatrészeket. A talpazat természetesen a megszokott ötágú kialakítású, masszív alumíniumból, helyenként műanyag borítással, 60 mm átmérőjű kerekekkel.
Az Astat 700 G2-t is 160-195 cm közötti testmagassághoz ajánlják, mint a korábban tesztelt széküket, a legnagyobb testsúly azonban ezúttal valamivel alacsonyabb: 120 kg-ig bír el velünk. Ez valószínűleg a hálós anyag miatt lehet így, de azért a többségnek valószínűleg elég lesz. Ráülve rögtön érződött a különbség, amit igazából több hét után se tudtam eldönteni, hogy jobb vagy rosszabb, mint a korábban megszokott székek. Inkább azt mondanám, hogy más, de semmiképpen nem kényelmetlenebb a hagyományos, párnás ülőfelületű modelleknél. Hosszú távon is jól lehetett ülni rajta, és nem nyomott sehol. Kis átszokási idő azért kellett, utána viszont azt tapasztaltam, hogy a korábbi székre visszatérés volt fura, és tényleg éreztem, hogy másfajta kényelemérzetet biztosít ez a fajta ergonomikus kialakítás.

Ami viszont kevésbé tetszett, az a műanyag kartámasz, amely amellett, hogy kicsit bénább anyaghasználatúnak tűnik a többi résznél (bár alapvetően minimálisan puha felületű műanyag), akaratlanul is nagyon könnyen elforog. Beállítására amúgy sokféle lehetőség van: szabályozható a magassága, előre-hátra csúsztathatjuk és el is forgathatjuk – az utóbbi kettő az, ami erőteljesebb mozdulatra véletlenül is elállítódhat. Ezen kívül tapasztalatom szerint a nyaktámasz is túl könnyen csúszik fel és le, nem egyszer csak nekitámasztottam a fejemet és lejjebb mozdult – jobb lett volna talán, ha lehetőséget adnak ennek rögzítésére is.
Az említetteken kívül amúgy sokféle lehetőséget kapunk, hogy nekünk tetszőre állítsuk be a széket. A magasságállítás értelemszerűen alap, a háttámla számos fokozatban dönthető, az ülőfelület pedig előre-hátra állítható (így növelhető a mélysége). Végül pedig háromféle ív választható a gerincünket megtámasztó exoskeleton résznek. Érdemes ezekkel a beállításokkal elszórakozni, hogy megtaláljuk, mi az, ami nekünk a legjobban működik.

110–120 ezer forint körüli árával a Genesis legdrágább gamer székei közé tartozik az Astat 700 G2. Az ergonomikus kialakítás és a másfajta anyaghasználat nem biztos, hogy mindenkinek bejön, ezért érdemes tenni vele egy próbát vásárlás előtt, ha van rá lehetőség. Kétféle változatban, fekete és fekete-piros színkombinációban kapható.