28 éve Veletek – 1998– PC Dome / 2012– PlayDome

Don-kanyar Emlékjáték

konrad
#646 konrad [13085]
Pras és Kedves Bajtársak!

Én is köszönöm ezt az izgalmas pár hetet Veletek, Prasnak különösen azt, hogy ilyen profin, mindenféle aprólékos tájékoztatás és rajzolás mellett végigvezette a hadjáratot. Sajnos "kikaptunk", nyilván annyiban "jó" ez, hogy ez a végeredmény tükrözte a valós történelmi eseményeket!

Így utólag visszatekintve sajnálom, hogy nem igazán tudtam segíteni a bajbajutott egységeken (LM, Csirkee, vortób) és amiatt is bosszús vagyok magamra, hogy körről-körre módszeresen elfelejtettem a 81 mm-eseink jelenlétét és csak a véghajrában kapcsoltam őket akcióban. Ha előbb tüzeltetek velük, talán nem lett volna ekkora vérvesztesége a menekülőknek!

Az elhunytaknak RIP, legközelebb jobban figyelünk egymásra! Jó mulatság, férfi munka volt, emlékezve az ott elhunyt MAGYAR KATONÁKRA! A legközelebbi csatára már most besoroztattam magamat...

Válasz erre

Pras
#645 Pras [5492]
Ne szegje a kedved; tény az, hogy nagy hibát gyakorlatilag nem vétettél - egyszerűen nem volt megfelelő eszközöd, és ehhez még szerencséd! Ez szinte egy külön értékelést ér meg, elvégre Te reprezentáltad a magyar páncéloserőket az időszakban! Az eredményed pedig lényegében merem azt mondani, hogy számottevően nem rosszabb, mint a valóság adatai. Jórészt még az okok is ugyanazok: a gyenge technikai színvonalon lévő páncélosokat nem megfelelő feladatkörben vetették be. Ezek a cuccok üldözésre, bekerítésre még megfeleltek volna, de EZEK a páncélosok (Pz.38(t), Toldi II A) konkrétan NEM szerepelhetnek, mint ütközetet eldöntő fegyvernem. Mondhatom, kiszolgáltatottak és esélytelenebbek voltak, mint a gyalogságod. Sokat sejtető gondolom, hogy a magyar csapatok, ha T-34-es jött szembe, "páncélvadászt" hívtak. Elárulom, hogy ez a páncélvadász a Nimródot jelentette: 40(!) milliméteres önjáró gépágyút... Ez volt a magyar "páncéltörő potenciál". Ismerős magyar hozzáállás, nem? Ha valami szar, akkor legalább nevezzük el jóra, mintha megfelelő lenne. A CMBB-ben az egyetlen magyar cucc, amivel kicsit is nyugodtabban mernék nekimenni egy T-34-esnek, az a Zrínyi, de azzal is csak kis távolságból a találati pontosság miatt.
Mint megjegyeztem már: Sokkal szívesebben lettem volna elöl egy védőkörlet árkaiban, semmint a harckocsid tornyában. Még szinte a legracionálisabb dolog lett volna megfordulni, és eltűnni velük onnan a búsba. Persze, ha a játékkal együtt gondolkodom, akkor azt mondom, hogy mondjuk amíg két működőképes T-34-esnél több van a pályán, addig rejteni a harckocsikat, ahogy csak lehet. (Ez, ha az 50mm-esek működnek valamennyit, ésszerű feltétel-kitűzés, ha megnézitek.) Az orosz gyalogság ellen mondjuk hét darab magyar harckocsi roppant számottevő erő - de jelen helyzetben nagyjából annyi esélyük volt, mint Csirkének az utolsó három percben. Túlélő csak a vakvéletlennek lett volna köszönhető, nemhogy magyar siker...?! Orosz részről ezért is (lett volna) ildomos a gyalogsággal együtt mozgatni a T-ket. Vortób Toldija például megakadályozhatta volna az oroszok északi áttörését, ezért volt roppant sürgető kilőni azt. (Az ágyú véletlenül volt kéznél, eredetileg a lordelrond előtti T-34-es az átvonulás biztosítása miatt ment oda, nem azért, hogy Csirkééket megsemmisítse, csak aztán időközben megszűnt a Toldi jelentette fenyegetés. Nem véletlen, hogy a ruszki tankok nem konradot támadták, hanem a "túlpartot"! A túlpartról látni rá ugyanis az orosz támadásra...) Az is igaz speciel, hogy a pálya ekkora erőkhöz viszonyítva sok lehetőséget a megkerülgetősdire nem adott volna így sem.
(Apropó, ha már Csirke szóba került - nem volt tőle szép dolog, hogy a Toldikat kiküldte anno 3 T-34-es elé "zavarásra", vagy mi volt az ok. Ez szinte ekvivalens a legyilkoltalással! Na mondjuk könnyen tehette, mikor leszögeztem, hogy elvesztésük nem az ő nevére lesz jóváírva. Végülis a Toldik hamar kihátráltak inkább onnan, nemhogy előbbre mentek volna.) Azt sem szabad elfelejtened, hogy a harckocsiknál FOKOZOTTAN érvényes a gyors reakció szükségessége. Mivel három perces bontásban játszottunk, ennyi idő alatt - mint ahogy az meg is történt - a fél harckocsizó szakaszodat lemészárolhatják úgy, hogy amikor még parancsot adsz, semmi sem gyanítható. Így tehát duplán is hátrányban voltál, ennek ellenére a terveidben - ismétlem - szarvashiba nem volt!

Más a felállás a gyalogságodat nézve. Tippem szerint egész egyszerűen azért nem értél el győzelmet velük, mivel ha visszaemlékszel, a játékot "végigfutottad" déli-északi irányban, mialatt az embereidnek hol nem volt célpontja, hol nem volt ideje visszalőni! Mialatt Csirkével együtt mozogtál, azalatt ő sem gyűjtött "killt"; előtte nem tartózkodtál a front közelében, utána az eseményektől csapataid jelentős része északra, kis részük délre szambázott. Kvázi nem vettél fel harcérintkezést az ellenféllel. "Nem álltál meg lőni". Nagyjából amolyan "Saving pvt. Ryan"-esen tudnám leírni a helyzetet, amikor futnak a cél felé az ürgék, azalatt pedig oldalról sorra lövik ki őket. Ezt valóban bölcsebben is lehetett volna intézni, hiszen ha konradhoz kívántál menni, akkor célszerűbb lett volna (mint mindenkinek!!) egészen nyugaton megtenni ezt. Azt is látnod kell viszont, hogy veszteségeid zömmel (Mit zömmel? Szinte kizárólag!) harckocsik miatt keletkeztek, amik ellen tehetetlen voltál. Ahol Téged elkaptak, ott Csirkének egész egyszerűen mázlija volt. Mindazonáltal a csapataidat - délről valójában egyedüliként! - átjuttattad konradhoz további veszteség nélkül, két jó harcértékű rajt adva az itteni védelemhez, ráadásul megóvva őket a biztos haláltól, ami az erdőben maradva utóbb elérte volna őket. Számodra a buli gyakorlatilag csak most kezdődött volna, a végső orosz támadás megindultával! Vedd figyelembe, hogy a támadócsapatok közül sem Solyom, sem Martin (Pedig ő is az elején elindult! Megjegyzem, kettőtök között a különbség annyi volt "csak", hogy az ő harckocsija legalább jó volt valamire... Martin sikere sem a szerencsének köszönhető, hanem a német optikának és a 75mm-es Kwk-nak. 700 méterről bökte ki a T-34-eseket, egy Toldinak 7 méter se lenne elegendő, még ha hatan vannak se...) gyalogsága nem ért el kézzelfogható sikert.
De hogy azért egy kicsit el is szomorítsalak: Ha a kezdet kezdetén - az amúgy senki által nem megtámogatott - lordelrond csapatai felé vetted volna az irányt, azaz délnek indultál volna, a T-34-es mellett a relatíve sűrű erdőkben lehetőséged lett volna rejtetten mozogni gyalogságoddal, a fák közt mozgatva, rejtve pár harckocsidat pedig reális esélyed lett volna ezek együttdolgozásával lord állásainak visszavételére! (Ez amúgy általánosságban is igaz; érdekes módon ahelyett, hogy az utánpótlásokat megpróbáltátok volna a gebasszal arányosan szétosztani a fronton, mindenki a lehető legbiztonságosabb hely felé tekert állatmód. ) Ott ugyanis egy csoportban sosem volt több egy, megtépázott vegyes orosz szakasznál.
Összegezve: Noha nincs mit szépíteni, valóban szarul áll a szénád statisztikailag, de kicsit boncolgatva az okokat hamar kiderül, hogy egy fél fokkal sem voltál rosszabb bárki másnál! "Egyszerűen" nehezebb dolgod volt, kevesebb szerencsével. Amit megtehettél, azt megtetted! Aki meghalt, jórészt "szerencsétlenség" miatt esett el, aki nem esett el, az relatíve biztonságban van, nem elszigetelten!

Gondolom látható, hogy ezért is akkora a kiértékelés, amekkora. Mert bizony lehet nézni a számokat, de azok mögött semmi nincsen. Pontosabban, minden ott van, de kummulálva, semmit nem írva le a valós történések mibenlétéről, ami még ilyen kis "hülye játék" esetén is iszonyatosan komplex.

Válasz erre

Előzmény: LordMatteo 2009.03.23. 00:30
LordMatteo
#644 LordMatteo [29425]
Pras! Köszönjük a játékot!

Elolvastam a kiértékelést, elég szomorú a részemről, hogy O, azaz nulla embert öltem meg Ennek ellenére élveztem a dolgot, és remélem, majdani páncélos csatában nagyobb sikerrel kormányozom a harckocsikat, mint itt, a Don-kanyarban.

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Pras
#643 Pras [5492]
Köszönjük!
Aztán - sok jó ember kis helyen is elfér. Biztosan akad majd hely!

Válasz erre

Előzmény: Drukala 2009.03.22. 20:13
Drukala
#642 Drukala [559]
Sziasztok!

Csak szeretnék gratulálni ehhez a rendkívül érdekes és szórakoztató topikhoz. Nagyjából az események felénél vettem észre és azóta nyomon követem (még a Combat Missiont is beszereztem, sok kellemes órát szerezve magamnak ezzel). Ha lesz majd szabad hely, szívesen részt vennék a további ütközet(ek)ben Szép volt srácok!

"I guess I have a soft spot for pretty faces"

Válasz erre

Pras
#641 Pras [5492]
Már lehet tölteni.

Véglis - említettem - megoldható az új játék, addig még majd kitaláljuk, hogy mi is legyen pontosan. Egyelőre lement a Don, most pihi.

Válasz erre

Előzmény: Martin 19 2009.03.22. 19:36
Martin 19
#640 Martin 19 [14048]
Ja jó

Amúgy köszönöm a játékot mindenkinek, bár a vége felé sajnos nem voltam annyira aktív.

amúgy arra gondoltam, hogy csinálhatnánk egy ehhez hasonlót valamikor, persze csak ha lenne kedvetek

Chef : -You shouldn't have done that Stan. / Stan: -Why? / Chef: -Because now it's on!

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.22. 19:33
Pras
#639 Pras [5492]
Nem a géppel van gond, hanem még most töltődik fel az új, javított fájl! Várj egy tíz percet, és ha akkor letöltöd, menni fog!

Válasz erre

Előzmény: Martin 19 2009.03.22. 19:31
Martin 19
#638 Martin 19 [14048]
Bazz valami szar van a géppel, nemtudom megnyitni a kiértékelés fájlt ha valaki bemásolná a rám vonatkozókat, vagy elküldené PMbe megköszönném.

Chef : -You shouldn't have done that Stan. / Stan: -Why? / Chef: -Because now it's on!

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.22. 17:28
Pras
#637 Pras [5492]
Bazz', való igaz! Elnézésed kérem, figyelmetlen voltam! Noha a papíron szerepelsz, a számolás megvolt, csak a beírásnál sikkadt el a dolog... Tehát, vortób: 66/115, ezzel Lordelrond és Csirke között foglalsz helyet.
Máris feltöltöm a javított verziót, egyúttal ahhoz a dochoz már csatolom a cme-file-t is. Budapest ostroma vagy egyéb magyar vonatkozású pálya nem rossz ötlet, és ehhez felhasználható lenne jópár Magyar Pályacsomagos térkép is; csak azok jóllehet hosszabb lefolyásúak lennének, mint a Don-kanyar. Csinálhatok ugyan kissebb küldetést is, még majd tesztelgetnem kell, hogy az utcai harcok így "levelezőn" mennyire változatosak vagy irányíthatóak.
@Csirke: Azt is adom, csak az a nagygépen van, így oda hétvégén jutok el.

Válasz erre

Előzmény: vortób 2009.03.22. 19:19
vortób
#636 vortób [12314]
Parancsnokok sorrendjébe nem kerültem bele Gratulálok mindenkinek, szép munka volt! Külön köszönet PrasConak a játékért, és az igen részletes mindenre kiterjedő elemzésért, ami azoknak is izgalmas olvasmány, akik nem is hallotak még a játékról.
Szerintem nem csak a páncélos csatát kéne lejátszani, hanem kezdhetnénk mondjuk egy Budapest ostromát, ha erre van lehetőség, és persze ha te is szeretnéd.

,,Happiness is only real when shared."

Válasz erre

Pras
#635 Pras [5492]
A felvetett meglátásaid igazán jó kérdések, ezeket utólagos "szimulációval" lehetne megválaszolni amolyan statisztikai valószínűséggel! Jómagam az 50-es ágyúkat, de akár a teljes védőkörletet - vortóbnál is - elrejtettem volna, és azt a parancsot adtam volna, hogy mondjuk 100 méteren belül tüzeljenek. Ez Nálad ha jól emlékszem, valahogy így is történt (vagy rosszul emlékszem?), mindenesetre szerintem pont Nálad "nem lényegi" ez a döntés abból a szempontból, hogy a T-34-esek megfelelően közel jöttek az ágyúnak, három harckocsi pedig mindenképpen sok volt neki. Azt valóban meg lehetett volna próbálni, hogy az árok sarkáig engedni őket, viszont abban is igazatok van, hogy a magyar géppuskák és a puskás rajok főleg nagyobb távolságban effektívek (ezt a veszteségi adatok is alátámasztják és a kb. kétharmad időnél készült kördiagram )
Az is bizonyos, hogy amikor bekerítettek (Noha mondom, eredetileg pusztán az átszivárgást akarták megakadályozni, a csapataid zöme nem volt látható az orosz oldalról), az egy olyan helyzet volt, ahol már egészen egyszerűen nem lehetett mit tenni. Ha lett volna ilyen lehetőség a játékban, megmondom őszintén: Én megadtam volna magamat. Két harckocsival és egy századdal bekerítve a szakaszom már egyszerűen nem képes érdemi ellenállást kifejteni. Úgyhogy az egyik, jelentéktelen végvár parancsnokát idézem: "A törököt megfogni nem bírjuk, legalább életünket jobb időkre megőrizzük."

Egy kis időt "pihenek" most, elég hosszadalmas volt ez a játék is, de amint megvan a nyári páncélospálya, természetesen szólok! És ÉN köszönöm a játékot!

Válasz erre

Előzmény: KisCsirkee 2009.03.22. 18:25
KisCsirkee
#634 KisCsirkee [16989]
Íjjj, elég rosszul esett látni, hogy a III. védőkörlet dicső harcosai közül mindössze 1 darab élte túl a kalandot, valamint, hogy alig 23 főnyi veszteséget okoztak egységeim, de én úgy gondolom, a végén már reménytelen voltam. Jómagam halála, a harckocsik bekerítése, a végére már nem is reméltem 1-2 túlélőnél többet, és bár lehet, hogy rosszul cselekedtem, de megtettem, ami tőlem telt, és végül is a virtuális vérem adtam hazámért!

Utólag baromi szörnyű látni, bár gondoltam erre az igen csak triviális dologra, ami a harckocsik levadászását és a védőkörlet védhetőségét illeti, még pedig azt, hogy túl gyorsan másztam ki a gödörből!

Összességében köszönöm a játékot, ha bármi ilyen akciód lesz Pras a közeljövőben, kérlek biztosítsd a helyem, élveztem végig!

Köszönöm a bajtársaknak is, akik velem éltek és haltak, velem voltak, velem/mellettem harcoltak, és támogattak! Mindazonáltal gratulálok a sikeresen hazajutottaknak!

Pras: Kérem szépen a mapot, itt az ideje egyedül is letolnom a csatát, minimum mindkét oldalról!

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.22. 17:28
Pras
#633 Pras [5492]
Áh, azt hiszem, összeszedtem valami vírust. : | Gondoltátok volna amúgy, hogy mit képes művelni némi vodka a Haribo gumimacikkal? …nnamindegy.
Szóval - itt a vége!
Noha számszerűleg a magyar csapatok 39% - 61% arányú vereséget szenvedtek, a kitűzött célt (kitartani 30 percig) maradéktalanul teljesítették! Hős parancsnokaink kitartását nem feledi az utókor, különösen nem feledheti hősi halottainkat, a hétből négy parancsnokot!

K I É R T É K E L É S
(Aki nem akar sokat olvasni, annak az utolsó oldalak az érdekesek! )
Ha az UW letörölte volna a fájlt, szóljatok, felrakom valami normális helyre. ...ha találok.
Illetve, mivel gyökér vagyok, és elfelejtettem csatolni a doc-hoz a játék utolsó mentését, noha helyet is hagytam neki, ez külön letölthető innen:
Végeredmény, .CME file (CMBB szükséges a megnyitásához

Dióhéjban az utolsó kör eseményei:
- konrad aknavetőütege telitalálatot ért el az orosz ágyún!
- Csirke szakasza egy fő kivételével teljesen megsemmisült, a háromoldali orosz nyomás, és a nyílt visszavonulási útvonalak miatt. Ez egy reménytelen helyzet volt.
- Az oroszok átfutottak északon (...amit láttatok volna, ha legalább pár emberrel figyeltettétek volna az északkeleti erdősávot, hiszen a térképen is, és konrad tüzérségi megfigyelőjének látóterének prezentációjakor is látszott, hogy arra nem látni rá a jelenlegi állásaitokból ), de konradnak elég volt egyetlen raja EGYELŐRE, hogy feltartóztassa őket. Ha a játék tovább folyt volna, nyilvánvalóan ellenlépéseket kellett volna tenni. Ennek ellenére amondó vagyok, hogy az itt jelenlévő magyar erők miatt az orosz támadás nem sikerülhetett volna.
- Az orosz harckocsik az állásaitoktól nyugatra keringtek, célpontot keresve, közelében sem járva a valóságnak. (A harmadik harckocsi jelen pillanatban a pálya déli részén, a nagy semmit deríti fel, hitetlenkedve, hogy ott mélységi védelem - noha lövészárkok vannak - gyakorlatilag nincs.)

Írhatnék még magáról a játékról és a véghelyzetről, de pontosan erre a célra hoztam létre a doc-ot, úgyhogy itt ezt "be is fejezném". Két érdekességgel zárnék azért:
- A pálya jó közelítéssel 1 négyzetkilométer alapterületű. A 30. percre a küzdelem egy 200x200 méter alapterületű négyzetre korlátozódott le.
- Az orosz oldalon egy fogoly-agyonlövés (Csirke nehézpuskása, Erdélyi tizedes), és egy véletlen tűz is előfordult. Ez utóbbi Lordelrond nehézpuskása volt, aki szintén fogságba esett, és az oroszok hátraküldték mélyen a saját vonalak mögé. Ekkor viszont még az állásban harcok folytak, és egy távolról leadott orosz géppuskasorozat eltalálta a lövészárokból kimászó fogoly magyar tizedest.

KÉPEK:
76,2 mm
Ha a T-34 nem veszi észre őket...
...de észreveszi. (Csirke egyetlen túlélője)
Orosz szemszögből a vonulás a magyar állások felől
"Hol a francban vannak?"
Géppuskás fogoly, vortób alatt szolgált a szebb időkben
Az orosz mesterlövészek értenek a szakmához
A keleti orosz támadás - a fákat leszedve a képről - konrad felől.

Válasz erre

konrad
#632 konrad [13085]
Gyere bajti!!!

Válasz erre

Előzmény: Solyom2 2009.03.21. 19:36
LordMatteo
#631 LordMatteo [29425]
Most követeljük a körváltást!!!!

Persze hogy menj aludni...

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.22. 00:04
Pras
#630 Pras [5492]
Hali!

Most értem haza, nem vagyok valami fényesen, remélem, nem jelent nagy problémát, ha holnapra hagyom a dolgaim.
@vortób: Természetesen gondoltam erre (...a vége felé, amikor már sokat írkáltam ide az orosz dolgokról ), és az orosz észrevételek, tervek lényegesebb része benne lesz az értékelésben!

Válasz erre

vortób
#629 vortób [12314]
PrasCo, esetleg a játék után meghívhatnád ide az ellenfelünket is. Kiváncsi vagyok, hogy összeségében miket gondolt, meg ilyenek.

,,Happiness is only real when shared."

Válasz erre

Solyom2
#628 Solyom2 [202]
Na én húzok konradhoz

Válasz erre

Solyom2
#627 Solyom2 [202]
A tank jól elhúzott!
Le a kalappal a szovjet technika előtt!

Válasz erre

Előzmény: konrad 2009.03.20. 21:02
Pras
#626 Pras [5492]
@LM: Jepp! Két - egyelőre korrektül lévő - rajod akkor irányba fordítom oszt kibiztosíttatok.

@Konrad: Üdv újra! Azóta már lepergett egy kör, kérdéseidre a válasz alant! A ruszki aknavetőssel meg nem lőhettél nagyon mellé, mert a papírfecnijén valami "Imagine all the people..." volt. Ságvári oldaláról pedig az egyenruha passzol véglis!

@0Csirke: Np, lassan már csak a halottjaink vannak itt.

Válasz erre

KisCsirkee
#625 KisCsirkee [16989]
Gőzeke vagy anyád, elvégre már K.I.A vagyok!

/gy.k Győzelem, vagy halál akar az lenni! /

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.20. 18:24
konrad
#624 konrad [13085]
Nahh, megjöttem, egyheti "szenvedés" után megújult a gépem, már frászt kaptam a harctér nélkülözése miatt (nethiány, géphiány etc.!)

LM! Gyertek persze, ha tudtok! Ahogy elnézem a képeket, eléggé szétszóródtak a bajtik, ill. bepánikoltak! De gyertek!

Pras! "Az orosz tüzérség nem alábecsülendő partner!" Az a balszélső koma nem véletlenül Ságvári Endre és/vagy John Lennon reinkarnációja??? Mindenesetre a szemüvege kísértetiesen hajaz a fent említett urakra!

Nálam továbbra is változatlan a helyzet: tűz az ágyúra és a gyalogságra, pont velem szemben!

Solyom hogy áll ott hátul a T-34-el???

Válasz erre

LordMatteo
#623 LordMatteo [29425]
Tőgyeim és nyulaim, akarod mondani

Parancs...Hát nem tudok mit mondani, a tervünk az volt, hogy összegyűlünk Konrad árkában, Martin pedig páncélosokra vadászik...Utóbbi része a parancsnak maximum gyalogsággal lehetséges, így az esetleges orosz támadás kivédését parancsolom, minden áron.

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.20. 18:24
Pras
#622 Pras [5492]
Nno! Tőgyeim és furaim, a holnapi nap éjszakáján lezajlik az utolsó körváltás, tehát a játék végeredménye holnaputánra várható. ...valamikor. A nap folyamán. Tehát itt az utolsó lehetőség valami elegánsat véghez vinni, három perc során.

Válasz erre

Pras
#621 Pras [5492]
Kis exkluzív.
AZ OFFENZÍVA SZOVJET SZEMSZÖGBŐL - pár képeslap...

3. körlet - ugyanaz az állás, 180°-ban megfordult csövek...
Az ő számára a háttérben véget ért a háború.
...számára pedig minden más is.
Húsz perccel ezelőtt ez az ágyú még sikertelenül próbálkozott a T-34-esek ellen.
Az orosz tüzérség nem alábecsülendő "partner".
Szovjet mesterlövész sítalpakon. A Donnál a magyar csapatoknak igencsak meggyűlt a bajuk velük.
Ugyancsak mesterlövész. Magyar oldalról ekkoriban nem volt, mit szembeállítani a szovjet távcsöves puskáknak.
PTRD a nyílt mezőn - biztonságban.
Háttérben az égő páncélosok, a hóra folyt égő benzinnel.
Keretbe zárva: az első kép más nézőpontból.

Válasz erre

Pras
#620 Pras [5492]
Jepp!
Annyit hozzá, hogy ami a darálást illeti, messze nem biztos, hogy annyi ruszki támad délről, amennyit az embereid látnak! (...ebből a mondatból gondolom már világos, hogy nem annyi. )

Válasz erre

KisCsirkee
#619 KisCsirkee [16989]
Jó, akkor az elöl álló gyalogság darálja le a muszkákat, nincs kegyelem, aki viszont tudja, dobálja a hátsó harckocsit molotovval, hagy égjenek a disznók!

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.15. 13:53
Pras
#618 Pras [5492]
Szerintem azzal nem volt gond, hogy tömbben voltak az egységeid. Én is jószerivel mindig szakasszinten mozgok.
Parancsnoki rajod 5 fős veszteséget okozott a ruszkinak, most leírt puskásaid nyolcat.

Térkép

Válasz erre

KisCsirkee
#617 KisCsirkee [16989]
Milyen jó halálomra ébredni így Márc. 15-ödikén! De úgy érzem, mindent megtettem, amit a hazámért tenni tudtam, ámbár halálom hiábavalónak tűnik!

Azért már látom a Technikai bakimat, ha jól nézem, ugye próbáltam egységben és rendezetten tartani a katonáimat, végül is a tömeg lett a vesztük, de ha az egység nincs meg, szétszóródva sz@rt nem érnek.

Kérnék egy térképet, hogy ki tudjam adni a parancsokat a maradék két rajomnak.

Annyit lehet tudni mennyi muszkát vittem magammal a halálba, így szummában?

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.15. 01:42
Pras
#616 Pras [5492]
Annyi biztos, hogy a lövészárok sokkal jobb védelmet nyújt (példaként fel tudom hozni az 5. védőkörletet, amely ebben a pillanatban is 50%-ban harcképes - noha a ruszki harckocsi lassan megfulladt a saját lőszerhüvelyeiben - és tippjeim szerint jelenlegi állapotában is képes megfogni akár szakaszerejű orosz próbálkozásokat is fedezékeiből.), de viszonylag egyértelműen behatárolja a magyar csapatok helyzetét; viszont másik oldalról meg az erdő jobban rejt, de gyalogság támadása esetén a fedezék felbecsülhetetlen értékű (példaként beszúrhatom a sokat emlegetett "lordelrond-esetet", akik nem egészen két puskás és egy szakaszparancsnoki rajjal lőttek halomra egy komplett, kibővített, kb. 130%-ra töltött orosz szakaszt fedezékeikből). Azt is gyanítom, hogy orosz barátaitok el fognak nézni arra, mivel (bármilyen furcsa is) a védelemről magáról nincs tudomásuk, viszont természetesen nem kerülte el a figyelmüket a nagyarányú átkelés a nyílt téren.

Válasz erre

Előzmény: LordMatteo 2009.03.15. 01:47
LordMatteo
#615 LordMatteo [29425]
Omm, Konrad bajti, be kellene vonulnunk az erdőbe, vagy nem? Az erdő, vagy a lövészárok nyújt nagyobb védelmet a tankok lövedékei ellen, Pras?

Ja és R.I.P. Csirkee A múltkori kartácsot még levetted mellel, ezt már nem tudtad, hősi halottunk vagy

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Pras
#614 Pras [5492]
27. PERCIG – UTOLSÓ KÖR KÖVETKEZIK!

Elöljáróban: Az orosz elindította végső támadását, és szemmel láthatóan mindent bevetett, amit csak össze bírt kaparni! Csirke hadnagy ezekben a válságos percekben életét adta a Hazáért, szakaszának további mintegy 15 tagjával egyetemben.

Mi is történt?
Az első percekben Solyom késlekedés nélkül elindította akcióját a T-34-es ellen. A Toldi motorja felbőgött, az ágyút nekiálltak vonszolni a fák közt, a gyalogság önkéntes két raja pedig – Kertész és Zsigmond őrmesterek vezérlete alatt – hozzáfogott a bekerítéshez. Mire azonban az erdőszélre értek, a T-34-es dízele már kiásta a harckocsit a hóból, az pedig szemmel láthatóan nem zavartatva magát ismét előreindult. A gyalogság így – hatályát vesztvén a parancs – megállt az erdőszéleken. Mire a Toldi kiért a fák közül, már eltűnt szem elől az északi fenyvesek lombja mögött az orosz, így ő is megállt, nem üldözte a már mozgóképes T-34-est, parancsa nem lévén rá.
Csirke hadnagy ezalatt embereit rendbe szedte, és hátrébb vitte az erdőben őket. Vortób csapatai tanácstalanok voltak ez ügyben, nem követték őket, ellenben igyekeztek meghúzódni. Nem is ért senkit sem ágyúlövés. LM két legénye ugyanakkor nem bírt a seggén maradni, közölték, hogy csatlakoznak szakaszukhoz, így – halált megvető bátorsággal, vagy őrültséggel felérően, ki tudja eldönteni? – átrohantak a nyílt téren, mindketten épségben elérvén a konrad állásait rejtő fenyőfákat. Valamiért az orosz gyalogság a túlonnani erdőből nem lőtt rájuk. Zihálva jelentették is: a harckocsi keletről közelít! Az aggasztó csöndet motorzúgás és Urraa!-ordítások törték meg: Csirke szárnya felől (Úristen, most nézem, milyen borzalmas véletlen szóvicc ) irtózatos tűzharc kezdődött. S ha ez nem volt elég, kiderült, hogy „Solyom T-34-esének” miért volt olyan sietős: Vortób emberei ordítottak át Martinékhoz, hogy jó lenne hátranézniük: Nyugatról(!) futólépésben közeledett a másik harckocsi. (Véglis, jó hír, hogy a harmadik harcképes T-ről legalább továbbra sincs hír…) Annyi bizonyos viszont, hogy konradékat az orosz nem vette észre még akkor sem, amikor a két hk. kétoldalról közvetlen közelről állt neki lőni Csirke állásait. S eközben délről az erdőből – a valószínűleg Vortób védőkörletét délkeletről megszállt – orosz csapatok támadnak, közel századnyian! A biztonságos visszavonulás útját a harckocsik elől egyszerűen elvágták, konradhoz átjutást pedig maguk a hk.-k lehetetlenítik el. Csirke honvédei, látván helyzetüket, nem estek kétségbe: sűrűn szórták a Vécseyket, a T-34-es pedig Dudás őrmestertől egy benzinespalackot is kapott ajándékba, de az égő nafta lecsurgott a harckocsi frontpáncélzatáról. Ekkora túlerőt Csirke már minden hősiesség ellenére sem tarthatott fel: a 26. perc végére már négy súlyos sérültje feküdt körülötte, egyedül tisztilegényével lőtte az oroszt géppisztolyával, és próbálta vezetni csapatait. Végezetül egy RGD-33-as robbanása mindkettejüket megölte. Szinte másodpercekre rá tüzelt a T-34-es kartácslövedékével, amely az itt védekező Dudás őrmester rajának nyolc főjét azonnal a szó legszorosabb értelmét véve széttépte. A sokkot kapott őrmester nekirohant az orosz állásoknak, ahol kézifegyvertűz terítette le. Csirke megmaradt, harckész gyalogsága Steiner 9 puskával és 1 golyószóróval valamit Matichák 6 puskával és 1 golyószóróval.
Konrad tüzérségi megfigyelőjének Ortner félraja üzent, hogy pozíciójából rálátni az ágyúra. Erre az – Martyn hadnagy – fogta a távbeszélőt, optikai iránymérőjét és kábeleit, és rohant délebbre az állásban. Körülbelül egy perc múlva már ordított a telefonba a tűzharc alatt:
Üteg, készülj! Tűzcsapás! Cél: ellenséges ágyú!... Mintegy két kilométerre odébb pedig: Teljes töltet! Irányzék a vonásskálán 235, alapirány balra 00-12, zárd a tüzet a vezérhez 00-02-vel! Gyorstűz! Irányozz!... Röviddel ezután kicsivel az orosz ágyú előtt a fák lombkoronájában felrobbant az első magyar aknagránát.

KÉPEK:
Solyom gyalogosai már csak a T-34-es farát láthatták eltűnni a fák között. Ez a ruszki marha gyorsan képes mozogni a mély havon is széles lánctalpaival.
Csirke küzd!
Pattognak a golyók Dudás raja körül, de azért csak megmutatja, hol lakik a magyarok Úristene! Ekkor még nem sejti, hogy északról…
Olyan fémfelhőt fog kapni, amit ember nem élhet túl.
Egyelőre inkább megkínálják némi koktéllal!
Csirke halála
Becsap a mennykő az orosz ágyú elé.
”Ne nézz hátra / Jön a farkas…”
LM emberei nem szórakoznak – egy perccel értek ki a halál torkából.
Térkép!

Válasz erre

Pras
#613 Pras [5492]
@Csirke: Az arcvonalon így is jóval kisebb "lyukak" voltak, mint a valóságban. De ha engem kérdezel, véleményem szerint bölcsen tettétek, hogy visszavonultatok. Már, "emberileg".

@vortób: Szerencsére nem lesz ilyen egyszerű! Noha természetesen a gép által kiköpött értékelést IS leközlöm [zárójelben jegyzem meg, hogy jelen állás szerint olyan 55-65%-os orosz "győzelmet" jósolok pusztán veszteségeket tekintve, tehát az elfoglalásokat nem figyelembe véve], jómagam azonban nem ehhez fogok igazodni, hiszen - mint a valóságban - rengeteg dolog függvénye lehet egy ütközet megítélése. Például, amikor Görgey letette a fegyvert, egyértelműen vesztettünk a szó szoros értelmében - és mégsem, ugyanis fölöslegesen elhúzódó háborútól és rengeteg haláltól kímélte meg a Nemzetet. (Más kérdés, hogy aztán Kossuthnak kellett egy bűnbak...) Itt, a játékban a hivatalos "feladatkitűzés", hogy ne bonyolítsuk túl a dolgot, ha még emlékeztek rá, roppant egyszerűen hangzott: "Kitartani 30 percig." Ez amolyan "Nesze, semmi, fogd meg jól"-típusú parancs, de nem azt akartam, hogy a parancsnokok ragaszkodva mondjuk egy "Puskatussal is visszaverni az ellenséget!"-típusú parancshoz, végignyomják a játékot amolyan két hónapon keresztül beírt "Lőni és maradni"-val, hanem a lehető legszabadabb kezet kapják. Gyakorlatilag csak azt mondtam meg, hogy meddig tart a játék. Ennek függvényében pedig az értékelésem elsősorban nem is győzelem/veszteség alapú lesz (Ebben az ütközetben számbelileg az orosz fél NINCS számottevő túlerőben (ellenben a valóság kb. háromszorosával), de nem titkolt, hogy a harckocsik révén mégis olyan előnyben van, amit a magyar fél puszta jó hadvezetéssel nem hozhat be. Itt igazán a magyar fél az idővel tud trükközni, ami ugyanis - mint láthatjátok - az orosz félnek bizony szűkös, ha tisztességes ellenállás fogadja. Ez a tesztjeim során is kiderült. ), hanem személyre szabottan a parancsnokok együttdolgozása, döntései, racionalitása az érdekes. Andy MCNab volt SAS őrmester parancsnokától idéznék, emlékezetből, tehát szabadon:
"Ha egy ütközet győzelemre áll, pompás parancsnok vagy, remek fiú! De hogy igazán ott van-e a helye a csillagnak a válladon, az akkor mutatkozik meg, ha minden el van szarva, és rajtad áll a döntés."
A blogos csata szolgálta az előbbit, a Don-kanyar az utóbbi szituáció. Az összefoglaló doc-fájlom is azért akkora, amekkora, mert nem száraz és semmitmondó győzelmi százalékokat akartam írni, amolyan Sztálin-módra "milliók halála statisztika"-alapon, hanem egészen közelről, egyénileg akartam rávilágítani a tetteitekre. Akárcsak a Don-kanyarban valójában: Papíron pár nap alatt "összeomlott az arcvonal." A valóság, hogy a körülményeket is figyelembe véve, és nem pár statisztikával elintézve a látottakat igenis büszkének kell lenni arra, hogy egyátalán kitartottak addig! Reményeim szerint ebből a küldetésből a rengeteg megalkuvás ellenére is sok érdekes dolgot le lehetett szűrni a valósággal párhuzamban.
A kiértékelésben a fentiek miatt tehát többek között megtalálható lesz egy "Legek" is, személyekre lebontva a veszteségi és győzelmi adatok, illetve amolyan FPS-esen a "K/D-arány" alapján a parancsnoki rangsor. Meg ami csak belefér.
A Don-kanyar a 30. perc után biztosan véget fog érni, így is jobban elhúzódott, mint terveztem, azonban még egy csata, egy nagyarányú 1945-ös páncélos-ütközet azért tervben van!

...azt azért nem kell elfelejteni, hogy még mindig nincs vége. A körváltást követően megkezdődik az UTOLSÓ KÖR, és azt az orosz fél is pontosan tudja, hogy három perce maradt befejezni, amit elkezdett.

Válasz erre

vortób
#612 vortób [12314]
Kb. 2-3 körig tartott volna, utána kezdték szétlőni a bunkereink.

,,Happiness is only real when shared."

Válasz erre

Előzmény: LordMatteo 2009.03.13. 20:52
LordMatteo
#611 LordMatteo [29425]
Tudod hogy értettem

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: KisCsirkee 2009.03.13. 20:57
KisCsirkee
#610 KisCsirkee [16989]
De az arcvonalunkban alapból elég nagy lyukak voltak!

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

Előzmény: LordMatteo 2009.03.13. 20:52
LordMatteo
#609 LordMatteo [29425]
Ahogy PrasCo is írta, ha pl az arcvonal megtartása lett volna a feladat, akkor műár vesztettünk volna

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: vortób 2009.03.13. 20:41
vortób
#608 vortób [12314]
Nos, ha jól értelmezem egy győztes csata végjátékát láthatjuk. Csapataimnak a meghúzodást javaslom az erősités érkezéséig. Valami folytatás várható majd? Jómagam személyében lenne rá igény.

,,Happiness is only real when shared."

Válasz erre

LordMatteo
#607 LordMatteo [29425]
3 kör alatt csak nem támadnak le úgy, hogy mindenki meghal/elfut/harcképtelen lesz, szóval bármit csináljanak, ami ivásra hasonlít

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.13. 19:28
Pras
#606 Pras [5492]
Parancskiadásra lehetőség holnap este tizenegyig, aztán kerváltás!
@LM: Akkor, küldjem őket Konrad állásaiba konkrétan, pálinkázni?
@Konrad: Lassan úgyis március huszonakármennyi lesz, az ifjúság akármije, amin fel lehet vonulgatni. Igazából, legjobb tudomásom szerint a cucialista ünnepek többségén fel lehet vonulni meg inni pár sört.

Válasz erre

LordMatteo
#605 LordMatteo [29425]
Akkor igyunk!

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: konrad 2009.03.13. 09:46
konrad
#604 konrad [13085]
Persze, persze, pálinka is van, meg a német kameradoktól kapott nyugati hadszíntéri konyak is, meg egy kis kumisz, az orosz rabocsnajáktól!

Pras! Mi a szösz? Május elsejei felvonulást tart az iván IS-ekkel, meg teherautókkal??? A magyar "erősítés" pedig naggggyyyon komolynak tűnik!

Válasz erre

Előzmény: LordMatteo 2009.03.13. 07:31
LordMatteo
#603 LordMatteo [29425]
Ja, jó

Akkor ömmmmm van náluk pálinka? Vagy Konradnal?

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.12. 22:15
Pras
#602 Pras [5492]
3500

Válasz erre

Előzmény: KisCsirkee 2009.03.12. 20:58
Pras
#601 Pras [5492]
Nem.

@LM: Hupp, most olvaslak csak: Oké ugyan, csak van egy kis gond. A gyalogosaid befejezték, amit "elkezdtek": Ott vannak az északi erdőben.

Válasz erre

KisCsirkee
#600 KisCsirkee [16989]
600

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

KisCsirkee
#599 KisCsirkee [16989]
Ez.....komoy....??

"Es rasseln die Ketten, es dröhnt der Motor, Panzer rollen in Afrika vor!"||| http://battlelog.battlefield.com/bf3/soldier/Szalami111/stats/226302379/ ||| =PPS=Szalami111

Válasz erre

Előzmény: Pras 2009.03.12. 20:46
Pras
#598 Pras [5492]
@Retee: Személy szerint nem HoI-zok, bár érdekelt volna a program, valahogy kimaradt.

Amúgy jó hírek! Noha keletről befutott a szovjet erősítés; azért végre megérkezett a magyar is!

Válasz erre

LordMatteo
#597 LordMatteo [29425]
Na igen, ánglis nyelv engem személy szerint hátráltatott, továbbá tényleg meg kellett volna tanulni a játékot...Na mindegy.

A kibaszás társas játék, sose feledd.

Válasz erre

Előzmény: Retee 2009.03.11. 19:27

A fórumon szereplő hozzászólások olvasóink véleményét tükrözik, azokért semmilyen felelősséget nem vállalunk.

Fórumszabályzat